Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|
aktualizacja

"Chcą pokazać, że są ponad prawem". Rosja krytykuje unijne sankcje

33
Podziel się:

Szef rosyjskiego MSZ podkreślił, że w ostatnim czasie pogorszyły się stosunki jego państwa z Unią Europejską. Siergiej Ławrow dodał, że unijni dyplomaci "nie są w stanie odpowiednio ocenić" tego, co się dzieje na świecie. To odpowiedź na sankcje nałożone przez Unię Europejską na Rosję za otrucie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

"Chcą pokazać, że są ponad prawem". Rosja krytykuje unijne sankcje
Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow krytykuje unijne sankcje (Getty Images)

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow stwierdził, że unijne sankcje nałożone na Rosję są bezprawne. Zauważył przy tym, że sankcje zostały zainicjowane przez Francję oraz Niemcy. Ławrow dodał, że wynikają one najprawdopodobniej z "niewłaściwej oceny niektórych wydarzeń" przez przywódców tych krajów.

Unia Europejska zainicjowała wobec Rosji wprowadzenie kolejnych sankcji. To pokazuje niezdolność wspólnoty do właściwej oceny wydarzeń na świecie. Unijni urzędnicy chcą stawać ponad prawem – powiedział Ławrow w wywiadzie dla chorwackiego dziennika Večernji.

Unia nałożyła sankcje na Rosję. Chodzi o otrucie Nawalnego

15 października Unia Europejska nałożyła sankcje na sześciu rosyjskich dyplomatów oraz jeden podmiot gospodarczy zamieszanych w próbę zabójstwa Aleksieja Nawalnego. Rosyjski opozycjonista został otruty 20 sierpnia w pokoju hotelowym na Syberii przy pomocy substancji paralityczno-drgawkowej z grupy nowiczoków. Unijni przywódcy uznali, że za sprawą stoi rosyjski rząd.

Rosja zaprzeczyła tym oskarżeniom. Siegiej Ławrow jako głównego agresora politycznego w tej sprawie wskazał Niemcy. Nazwał kraj "aroganckim", po tym jak niemieccy lekarze odmówili udzielenia odpowiedzi na pytania o stan otrutego opozycjonisty.

Siergiej Ławrow ocenił, że Unia Europejska nie przedstawiła żadnych dowodów na to, że za próbą otrucia Nawalnego stoją rosyjskie władze. Według Ławrowa, unijni urzędnicy mieli zadowolić się stwierdzeniem, że ich osąd jest "wysoce prawdopodobny". Szef rosyjskiego MSZ nazwał zarzuty Unii Europejskiej "sprzecznymi z podstawową logiką".

Ławrow zapewnił w wywiadzie swoich "zachodnich kolegów", że "wybuchy rusofobii" spotkają się z odpowiednią reakcją Federacji Rosyjskiej.

Waszyngton i wiele stolic europejskich ostatnio podwoiło swoje wysiłki na rzecz ograniczenia rozwoju Rosji. Państwa te usiłują ukarać nas za prowadzenie niezależnej polityki zagranicznej i konsekwentną obronę interesów narodowych – podsumował szef MSZ.

Otrucie Aleksieja Nawalnego

20 sierpnia Aleksiej Nawalny źle się poczuł na pokładzie samolotu z Tomska do Moskwy. Samolot lądował w Omsku, gdzie opozycjonista był hospitalizowany. Nawalny trafił do szpitala Charité w Berlinie po tym, jak na prośbę swojej żony został wypisany ze szpitala na Syberii.

Niemieckie laboratorium wojskowe stwierdziło, że Nawalny został otruty nowiczokiem. Miał mieć kontakt z zatrutą butelką wody w hotelu w Tomsku. Aleksiej Nawalny 23 września opuścił szpital. W Rosja nie wszczęto śledztwa w sprawie otrucia, bo "nie ma ku temu podstaw".

Obejrzyj także: Siergiej Ławrow poczęstował dziennikarzy w Genewie pizzą i wódką

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(33)
ddd
miesiąc temu
ma racje facet unia buja w oblokach mysla biurokraci ze wszystko im wolno i to oni ustanawiaja swiatowe prawa
wisus54
4 miesiące temu
Panie Ławrow łyknij Nowiczoka to Panu przejdzie - niecierpliwy się znalazł !
Radar
4 miesiące temu
Banda oligarchów z kagiebowcami to jakieś dziesięć procent dlatego ten naród trzymają pod ciaglym strachem że ze wszystkich stron chcą ich wymordować niech się tylko noga podwinie to będzie wojna domowa i wojsko stanie po stronie ludu.
TED55
4 miesiące temu
W pewnym sensie, jest to również przestroga dla Polski. Nie możemy, być krajem osamotnionym. Skłóconym, z większością krajów Europy i Świata. Oraz rządzonym, przez dyktatora.
mariyan
4 miesiące temu
unia lub nato - najlepiej razem - zmiotą ten ruski socjalizm = nacjonalizm z powierzchni ziemi . rosjanie napewno się ucieszą z takiego obrotu sprawy .
EUROPEJ.
5 miesięcy temu
Wawrow Uwarzaj Bo jeszcze oprucz Ukrainy i Gruzi Jeszcze Rosje Wciela do NATO
EUROPEJ.
5 miesięcy temu
Wawrow Uwarzaj Bo jeszcze oprucz Ukrainy i Gruzi Jeszcze Rosje Wciela do NATO
EUROPEJ.
5 miesięcy temu
Wawrow Uwarzaj Bo jeszcze oprucz Ukrainy i Gruzi Jeszcze Rosje Wciela do NATO
Rysik
2 lata temu
przecie wszyscy wiedzą, że supertajne substancje chemiczne typu nowiczok powstające w tajnych wojskowych laboratoriach - w Rosji można kupić w każdym sklepie z militariami, co jeszcze się nie zorientowaliście?
F&£
2 lata temu
Dobrze panie ławroww czy jak ci ram. Zielone ludziki na Krymie też nie były wasze. Hehhe
Zorro
2 lata temu
No to mogą sobie już te rury zwijać z dna Bałtyku. Pieniądze wyrzucone w błoto.
zen
2 lata temu
Dla pewnych sił otrucie na terenie swojego państwa lub obcego to coś normalnego. Ale nie dla wszystkich.
Anka
2 lata temu
kraj w którym każy przeciwny włądzu możebyć zamordowany!!
olo
2 lata temu
Przecież ci "pismacy" to nie napasione towarzystwo. Byłem w zabezpieczeniu wizyty Gorbaczowa z Jaruzelskim w szklarniach na Gumieńcach w Szczecinie .Poruszałem się za delegacją i dziennikarzami.Na drodze ,ktorą poruszała się delegacja były wystawki z produktami .Po przejściu Gorbaczowa , Jaruzelskiego i oficjeli idący dziennikarze dosłownie ogołacali te wystawki z wystawianych produktów . Widać ,że to jest powszechna praktyka .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić