Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Chiny handlują włosami obciętymi więźniom. Stanowcza reakcja USA

16

Jednym z towarów, jakie chińskie firmy masowo eksportują do Stanów Zjednoczonych, są włosy. Rząd USA zdecydował się jednak na wszczęcie dochodzenia w kwestii źródeł, z których są pozyskiwane. Podejrzewa, że są odbierane siłą więźniom obozów dla internowanych.

Chiny handlują włosami obciętymi więźniom. Stanowcza reakcja USA
Chińskie firmy mogą pozyskiwać włosy od ujgurskich więźniów (U.S. Customs and Border Protection)

Handel ludzkimi włosami przynosi chińskim firmom wysokie zyski. Według ustaleń CNN wartość całej branży – w której prym wiodą głównie przedsiębiorcy z Azji – wynosi 2,5 miliarda dolarów.

Konflikt Chin i Stanów Zjednoczonych. Dochodzenie w sprawie włosów

Jak podaje "New York Post", większość chińskich producentów włosów pozyskuje je z regionu Sinciang, zamieszkanego przez mniejszość muzułmańską – Ujgurów. Ich liczebność na tym terenie szacuje się na około 2 miliony.

Dziennikarzom CNN udało się uzyskać dane handlowe chińskich producentów. Z treści dokumentów wynika, że od 2017 roku wzrosła liczba dostaw włosów z obszaru, na którym znajdują się cztery obozy dla internowanych Ujgurów. Mają być oni torturowani, przymusowo poddawani inwazyjnym badaniom lekarskim, a także sterylizowani wbrew swojej woli. Ponieważ więźniom goli się głowy, pojawiły się obawy, że właśnie tak Chińczycy pozyskują włosy na eksport.

Służby celne i graniczne USA odmawiają chińskim firmom dalszej zgody na eksport tego produktów. Na amerykańskiej granicy zalega obecnie aż 13 ton włosów z Chin. Nie zostaną one wwiezione do Ameryki, dopóki nie zakończy się śledztwo. Ich wartość wyceniono na około 800 tysięcy dolarów (ponad 3 miliony złotych).

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin nie zgadza się z zarzutami rządu USA. Oskarżył Amerykanów, że celowo oczerniają jego kraj, szerząc kłamstwa na temat przypadków łamania praw człowieka w Sinciang.

Zobacz także: Zobacz też: Chiński atak na wyspę Guam. Symulacja uderzenia nuklearnego
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić