o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Chiny straszą Zachód. "Wyłupiemy im oczy"

177
Podziel się

Chiny ostrzegły sojusz wywiadowczy Pięciorga Oczu, aby jego członkowie nie mieszali się w sprawy Hongkongu. W innym wypadku, może się to skończyć zdecydowaną reakcją Państwa Środka. To odpowiedź na apel organizacji, która wezwała Pekin do przywrócenia czterech wydalonych z hongkońskiego parlamentu opozycjonistów.

Chiny straszą Zachód. "Wyłupiemy im oczy"
Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian skrytykował Zachód za mieszanie się w sprawy Hongkongu (Twitter)
bDHVpjDV

Do oświadczenia Sojuszu Pięciorga Oczu (ang. Five Eyes) odniósł się rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian. Stwierdził na czwartkowej konferencji prasowej, że takie naciski to "rażące łamanie prawa". Dodał również, że wykracza to poza normy przyjęte w stosunkach międzynarodowych.

Niezależnie od tego, czy mają pięć czy dziesięć oczu, o ile odważą się zaszkodzić chińskiej suwerenności, bezpieczeństwu i interesom, wyłupiemy im te oczy – powiedział Lijian.
bDHVpjDX

Zachodnia organizacja apeluje w sprawie Hongkongu

Sojusz Pięciorga Oczu to porozumienie agencji szpiegowskich i wywiadowczych, którego zręby tuż po II wojnie światowej stworzyły USA i Wielka Brytania. Następnie do organizacji dołączyły trzy inne państwa brytyjskiego Commonwealthu – Kanada, Australia i Nowa Zelandia. Informacje o nim pojawiają się niezwykle rzadko i wzbudzają ogromną sensację, bo jego istnienie oficjalnie potwierdzono dopiero w 2010 roku.

Państwa należące do organizacji zabrały w środę głos na temat Hongkongu. Chodzi o utrzymanie niezależności chińskiej prowincji od władz na kontynencie. W oświadczeniu wezwano Pekin do powstrzymania się od gwałtownych działań i szykanowania demokratycznie wybranych władz Hongkongu.

Wzywamy chińskie władze do przemyślenia swoich działań przeciwko legalnie wybranemu organowi władzy ustawodawczej. Domagamy się niezwłocznego przywrócenia usuniętych członków hongkońskiej Rady Legislacyjnej – napisano w środowym oświadczeniu.
bDHVpjEd

Agencje wywiadowcze krytykują Pekin. Jest odpowiedź Chin

Takie postawienie sprawy nie spodobało się jednak rządowi w Pekinie. Rzecznik chińskiego MSZ ostrzegł państwa sojuszu, aby "nie wygłaszały nieodpowiedzialnych uwag na temat Hongkongu", ponieważ jest to "wewnętrzna sprawa Chin". Zhao Lijian podkreślił także, że była kolonia brytyjska jest "nieodłączną częścią kraju".

To naturalne, że Hongkongiem powinni rządzić Ci, którzy kochają Hongkong. Przeciwnikom Chin zależy na wywoływaniu chaosu w prowincji – ocenił rzecznik chińskiego MSZ.
bDHVpjEe

Oświadczenie Sojuszu Pięciorga Oczu dotyczyło wydalenia z hongkońskiego parlamentu czterech opozycjonistów. Wcześniej Pekin nadał administracji Hongkongu nowe uprawnienia służące zwalczaniu "niepatriotycznych" dysydentów. Jednym z nich jest właśnie usuwanie z parlamentu wybranych polityków.

Dymisja czterech parlamentarzystów wywołała masowe protesty wśród członków demokratycznej opozycji. Z pełnionych w parlamencie funkcji zrezygnowało kilkanaście osób. Zhao Lijian oświadczył, że wyrzucenie opozycjonistów było "rozsądnym posunięciem".

Obejrzyj także: Świat uzależnił się od Chin. Pandemia może to zmienić

bDHVpjEf
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHVpjEy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(177)
Wrangler
3 miesiące temu
Zachód sam stworzył chińska potęgę.Państwo było zacofane a siła robocza tania więc bogaci z zachodu tam zarabiali kokosy płacąc miska ryżu.Teraz chiny się stawiają bo uzależniony zachód nie ma innego wyjścia jak z nimi robić biznesy i bardziej się uzależniać
Norris
3 miesiące temu
Na własną prośbę cały świat uzależnił się od Chin. Dzisiaj bez Chin nie istnieje świat, a oni doskonale to wiedzą i wykorzystują. Sam świat uczynił potęgą Chiny, sami wychowali potworka.
Chińczyk
3 miesiące temu
Jarek jeszxze nie zabrał głosu , potem powie MIAŁ
bDHVpjEz
Wuki
3 miesiące temu
Zapracowali własnymi rękami na swoją siłę i potęgę . Dla wyborców PiSu to nieznane.
Wolf1968
3 miesiące temu
Potęga Chin wynika z ogromnej chciwości zachodu i jego braku myślenia perspektywicznego. Perspektywa to jedna kadencja zarządu zachodniej korporacji a co potem... nieważne odchodzimy z milionową odprawą.
Najnowsze komentarze (177)
Franek 1211
3 miesiące temu
Chiny w przeszłości były światową potęgą. Dlaczego nie miały być nią nadal.Globalnie korzysta na tym Europa i ludność mniej zamożna.
Szczera
3 miesiące temu
Przekaz jest prosty, nie wtrącać się, bo to nie wasza sprawa. Macie kupować towary, a nasze sprawy zostawić nam. Tylko co zrobi ta zideologizowana Europa, jak ich Chiny, firma po firmie wykupią i każą za miskę ryżu zasuwać?
XXx
3 miesiące temu
Brawo chińczycy bronicie swoich interesów.
Dbiiol
3 miesiące temu
Kto straszy i udaje silnego ten tak naprawdę jest słaby
Tom
3 miesiące temu
Też będziemy oczy wydłubywać chiskie ponoć smaczniejsze
Gosia1965
3 miesiące temu
Kim zasiadł na tronie cały świat walczy z wymyślonym convid 19 a kim wykupuje po śmiesznej cenie podupadłe przeciębiorstwa i śmieje się z całego świata Amy za niedługo będziemy z głodu umierać jak dalej rządy w Europie się nie opamiętają
Dobro powraca
3 miesiące temu
Ad20.agresja zero.stop nienawisci. akt1.wiary brat nie podniesie ręki na brata. Po co? Nie dlaczego. Pomnorz talenty Za darmo ..sd20.a1..JP JP na100%.
wyłupimy oczy
3 miesiące temu
to stara poezja chińska ?...trzeba przyznać ,że Azja SE jest już chińska....los Japonii rysuje się arcyciekawie....,Tajwanu przesądzony,Australii,Nowej Zelandii żałosny.....a gdy dodać ze dwa nietoperze....strach się bać....
bDHVpjEr
cx\xccx
3 miesiące temu
Chiny to potęga , w wypadku wojny ucierpią wszyscy , najmniej Chiny
Ove.
3 miesiące temu
I macie traktaty z komunistami...Czy Lenin i Stalin dotrzymali jakiegoś traktatu?
plpl
3 miesiące temu
Najpierw Brytole i Amerykańce łupili Chiny niemiłosiernie i najwyraźniej tęsknią za tymi czasami.Tyle że to już nie te same Chiny.Jedyne co mogą to szczekać,nic więcej.Brytole byli do tego stopnia bezwzględni że rozpowszechniali w Chinach opium byle tylko osiągnąć swoje cele.Zupełnie jak Amerykańce z Indianami kiedy to zarażali chorobami koce dla Indian przebywających w rezerwatach.To są cyniczne i sprytne kraje nastawione jedynie na podbój i zysk.Lojalność nic dla nich nie znaczy,o czym przekonała się chociażby Polska w 1939 roku.Chiny ani mnie ziębią ani parzą ale mają rację że dbają o swoje interesy.Przydałoby się żeby i u nas było podobnie.Ale,póki Polska ma niepolskich rządców nic z tego.
Wiesia
3 miesiące temu
Gdyby w Polsce nie obalono PRLu tez bylibysmy taka potega. A teraz mamy czolgajacy sie rzad, prezydent i zaleznosc od wszystkich. A wielka bieda juz puka.
prowokator
3 miesiące temu
A może Wielka Brytania da przykład i zakończy okupację Irlandii Północnej, zwróci Gibraltar Hiszpanii, a Falklandy Argentynie.
Maniek
3 miesiące temu
Gość mówi wprost. Tzw. "zachodzie" Nie powstrzymacie własnego UPADKU angażując się w nie swoje ale NASZE, czyli chińskie sprawy.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić