Coś złego dzieje się na Malediwach. Eksperci są pełni obaw

61

Ekolodzy spostrzegają, że fale upałów na świecie są coraz częstsze i bardziej dotkliwe. Nie jest to niestety korzystne między innymi dla przyrody. Doskonałym przykładem są Malediwy.

Coś złego dzieje się na Malediwach. Eksperci są pełni obaw
Eksperci niepokoją się ws. raf koralowych (Associated Press)

Fale upałów zdecydowanie nie są korzystne, jeśli chodzi o Malediwy. Taka pogoda bardzo mocno wpływa na kondycję raf koralowych, w których żyją różne gatunki morskie. Zmiany klimatyczne skutkują sztormami, co powoduje wzrost wody w oceanie.

Fale upałów przyczyniają się natomiast do bielenia raf koralowych. W niektórych przypadkach doprowadzają nawet do zdegradowania tych miejsc.

Eksperci mocno obawiają się powtórki z 1998 roku. Wówczas fala upałów na Oceanie Indyjskim podniosła temperaturę wody o 4-6 stopni Celsjusza, za sprawą czego doszło do masowego bielenia i śmierci tamtejszych koralowców. Rafy potrzebowały potem aż 15 lat, by w pełni się odbudować.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rafy kolarowe na Malediwach umierają. Ryzyko ich utraty jest coraz większe

Koszmar na Malediwach. "Tracimy rafy koralowe"

W rozmowie z agencją Associated Press lokalna biolog Hana Amir zaznaczyła, że należy dokładnie zbadać wody, by w pełni zrozumieć, co stanowi realne zagrożenie dla morskiego życia.

W tej chwili jesteśmy w sytuacji, w której wiemy, że tracimy rafy koralowe, nie wiemy jednak, co dokładnie tracimy. Mamy jednak szansę, aby naprawdę to zrozumieć. Potencjalnie oszacować wpływ zmian klimatycznych, a także rozwoju wybrzeża lub jakichkolwiek innych interesów, które negatywnie wpływają na te oceany - powiedziała Amir.

Później zaczęła rozmyślać, co się stanie, jeżeli ziści się najgorszy scenariusz. - Rybołówstwo, turystyka, każdy rodzaj dochodu, który pojawia się w kraju, jest w pełni zależny od tych raf koralowych. Jeżeli zostaną one zdziesiątkowane, to co wtedy zrobimy? To trochę apokaliptyczny kierunek myślenia, ale możliwości są i myślę o nich dość często, zwłaszcza przy przyspieszeniu wpływu zmian klimatycznych - podsumowała biolog.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić