o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

COVID-19. Złe wieści z Japonii. Kryzys się pogłębia

53
Podziel się

Od kiedy koronawirus dotarł do Japonii, w kraju zaczął pogłębiać się kryzys demograficzny. Spadła nie tylko liczba ciąż, lecz nawet zawieranych małżeństw. Jeśli taki stan będzie się utrzymywał, konsekwencje gospodarcze mogą być opłakane.

COVID-19. Złe wieści z Japonii. Kryzys się pogłębia
W Japonii spadła liczba ciąż i zawieranych małżeństw (Getty Images, recep-bg)
bDpbXSLF

Jak podaje Reuters, według danych z lipca przez trzy poprzedzające miesiące liczba ciąż w Japonii spadła o 11,4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Z kolei liczba małżeństw – aż o 36,9 proc. Te dwa zjawiska są ze sobą powiązane, ponieważ większość japońskich par decyduje się na dzieci dopiero po ślubie.

Koronawirus w Japonii. Kryzys demograficzny przez pandemię COVID-19

Spadek liczby urodzeń pogłębił istniejący już kryzys demograficzny w kraju. Według Reuters obecnie Japończycy stanowią najbardziej starzejące się społeczeństwo na świecie. Do 2050 roku ponad 35 proc. populacji będzie miało od 65 lat wzwyż.

bDpbXSLH

Na temat kryzysu zabrał głos Tetsushi Sakamoto. Minister, któremu powierzono zwalczanie kryzysu demograficznego, wyraził przekonanie, że za spadkiem dzietności stoi właśnie pandemia koronawirusa.

Sądzę, że rozprzestrzenianie się koronawirusa powoduje, że wiele osób martwi się zajściem w ciążę, porodem i wychowaniem dzieci – potwierdził Tetsushi Sakamoto w trakcie konferencji prasowej (Reuters).
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Zarażonych będzie znacznie więcej. Ekspert mówi o badaniach
bDpbXSLN

Obaw nie kryje także Hideo Kumano. Główny ekonomista w Dai-ichi Life Research Institute zwraca uwagę, że spadek liczby urodzeń może doprowadzić do spowolnienia gospodarczego, a w konsekwencji – kryzysu. W obliczu niepewnej sytuacji finansowej jeszcze więcej osób nie zdecyduje się na założenie rodziny.

Jest to bardzo poważne, ponieważ negatywne skutki mogą się utrzymywać, a spowolnienie gospodarcze doprowadzi do mniejszej liczby małżeństw, a w rezultacie – mniejszej liczby urodzeń – zauważył Hideo Kumano (Reuters).
bDpbXSMi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(53)
To proste
miesiąc temu
Bo tam jest zdyscyplinowane i cywilizowane społeczeństwo. Jak jest zakaz, a nawet choćby zalecenie, żeby nie robić imprez i zgromadzeń, to przekładają datę ślubu. U Wolaków nie do pomyślenia.
bardzo dobrze
miesiąc temu
W każdym kraju powinien być kryzys demograficzny bo ziemia jest przeludniona. Pytanie tylko z jakiego powodu nazywamy to ,,kryzys"? A no z takiego, że więcej narodu to więcej ludzi pracujących, większy konsumpcjonizm, szybciej rozwijająca się gospodarka, a co za tym idzie więcej kasy w budżecie i więcej plusów tej sytuacji nie ma! Bo człowiekowi nie zagraża nic innego jak on sam ... i to między innymi nadmierną liczebnością.
Pawel
miesiąc temu
Jest ich 127 milionow, a miasta wygladaja jak hodowle norek, to chyba im to na zdrowie wyjdzie.
bDpbXSMj
Senzib
miesiąc temu
Spokojnie kawasaki dadzą sobie radę
Yuzu
miesiąc temu
Niech im dadzą więcej godzin pracy, to tym bardziej nikt nie będzie zakładać rodziny, bo nie będą mieć na to czasu
Najnowsze komentarze (53)
Gość
miesiąc temu
Mądrzy ludzie bo planują. U nas chciałyby panny wyskrobać.
Bart697
miesiąc temu
No i dobrze ich i tak jest za dużo
anty
miesiąc temu
A u nas ulica chce zabijać dzieci.
anty
miesiąc temu
A u nas ulica chce zabijać dzieci.
sdfg
miesiąc temu
to takie troche kolo zamkniete bo jest kryzys jak spoleczenstwo sie starzeje i jest deficyt mlodych. No ale nikt przeciez nie moze zmusic mnie do rodzenia dzieci zeby uniknac kryzysu. I to nie jest wcale myslenie egoistyczne.
Swoja
miesiąc temu
To wy się o Japonię martwicie. W Polsce jest karastrofa demograficzna, bo wszystkie to feministki. A Afryka tylko zaciera rączki, z chęcią łyknie tereny między Tatrami a Bałtykiem oj z chęcią...
Krzysiek
miesiąc temu
A niby dlaczego powinniśmy dążyć do zwiększenia liczby poszczególnych narodów? Jest nas obecnie ponad 7 miliardów. Dewastacja środowiska naturalnego następuje przez nadmierny konsumpcjonizm, który jest wprost proporcjonalny do liczby ludności.
SGSO
miesiąc temu
Pomóc?
bDpbXSMb
reksio
miesiąc temu
jaki kryzys pare miesiecy covida i juz mają kryzys demograficzny?na o2 zawsze szukacie afer z byle czego
dno
miesiąc temu
co za bzdury ...
Ryś
miesiąc temu
Mieszkam w Japonii i wiem, że zwykłego japończyka nie stać na dziecko a nie mówiąc o weselu które kosztuje minimum 20tys złotych (5-7 gości). Niby stary naród ale i tak jest ich ponad 126 milionów i większość starszych ludzi nadal pracuje.
vcvf
miesiąc temu
W okresie drugiej wojny swiatowej zylo 50mln Japonczykow ,obecnie 120mln jakos swiat sie nie zawalil. Im nie przyszlo do glowy latac dziure demograficzna ciapatymi tak jak w Europie. Poradza sobie nawet gdy populacja spadnie o polowe to madry i zorganizowany narod. Na to co dzieje sie w Eueopie mowia szalenstwo i niszczenie spoleczenstwa
Paweł
miesiąc temu
Biedni Japończycy, nie dość że najbardziej zadłużeni na świecie to jeszcze ich coraz mniej.
Dan
miesiąc temu
U nas wskaźnik dzietności wynosi 1,3 i cały czas spada. Wyż z lat 80-tych jest prawie bezdzietny. Drogie mieszkania, brak pewnej pracy, brak państwowych przedszkoli i mamy Japonię, ale nie taką jaką chcieliśmy.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić