Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

COVID-19. Złe wieści z Japonii. Kryzys się pogłębia

94

Od kiedy koronawirus dotarł do Japonii, w kraju zaczął pogłębiać się kryzys demograficzny. Spadła nie tylko liczba ciąż, lecz nawet zawieranych małżeństw. Jeśli taki stan będzie się utrzymywał, konsekwencje gospodarcze mogą być opłakane.

COVID-19. Złe wieści z Japonii. Kryzys się pogłębia
W Japonii spadła liczba ciąż i zawieranych małżeństw (Getty Images, recep-bg)

Jak podaje Reuters, według danych z lipca przez trzy poprzedzające miesiące liczba ciąż w Japonii spadła o 11,4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Z kolei liczba małżeństw – aż o 36,9 proc. Te dwa zjawiska są ze sobą powiązane, ponieważ większość japońskich par decyduje się na dzieci dopiero po ślubie.

Koronawirus w Japonii. Kryzys demograficzny przez pandemię COVID-19

Spadek liczby urodzeń pogłębił istniejący już kryzys demograficzny w kraju. Według Reuters obecnie Japończycy stanowią najbardziej starzejące się społeczeństwo na świecie. Do 2050 roku ponad 35 proc. populacji będzie miało od 65 lat wzwyż.

Na temat kryzysu zabrał głos Tetsushi Sakamoto. Minister, któremu powierzono zwalczanie kryzysu demograficznego, wyraził przekonanie, że za spadkiem dzietności stoi właśnie pandemia koronawirusa.

Sądzę, że rozprzestrzenianie się koronawirusa powoduje, że wiele osób martwi się zajściem w ciążę, porodem i wychowaniem dzieci – potwierdził Tetsushi Sakamoto w trakcie konferencji prasowej (Reuters).
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Zarażonych będzie znacznie więcej. Ekspert mówi o badaniach

Obaw nie kryje także Hideo Kumano. Główny ekonomista w Dai-ichi Life Research Institute zwraca uwagę, że spadek liczby urodzeń może doprowadzić do spowolnienia gospodarczego, a w konsekwencji – kryzysu. W obliczu niepewnej sytuacji finansowej jeszcze więcej osób nie zdecyduje się na założenie rodziny.

Jest to bardzo poważne, ponieważ negatywne skutki mogą się utrzymywać, a spowolnienie gospodarcze doprowadzi do mniejszej liczby małżeństw, a w rezultacie – mniejszej liczby urodzeń – zauważył Hideo Kumano (Reuters).
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić