E-papierosy niebezpieczne w pandemii COVID-19. Niepokojące wyniki badań

4

Palenie elektrycznych papierosów może zwiększać ryzyko zakażenia koronawirusem – wynika z najnowszych badań. Eksperyment przeprowadzony na myszach wykazał, ze opary z e-papierosów zwiększają w organizmie poziom receptorów, dzięki którym wirus wnika do komórek płucnych.

E-papierosy niebezpieczne w pandemii COVID-19. Niepokojące wyniki badań
Palenie elektrycznych papierosów może zwiększać ryzyko zakażenia koronawirusem - wynika z badań (Getty Images)

Wcześniejsze analizy udowadniały, że dym papierosowy zwiększa ryzyko chorób płuc i zakażenia COVID-19. Nowe badanie przeprowadzone na myszach wykazało podobne efekty w przypadku narażenia na opary z e-papierosów, szczególnie gdy w parze jest obecna nikotyna.

E-papierosy zwiększają podatność na koronawirusa?

Eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Uniwersytetu Thomasa Jeffersona w Filadelfii pokazał, że narażenie na opary e-papierosów zwiększa w organizmie poziom receptora ACE-2, który toruje wirusowi drogę do naszych komórek płucnych. Badanie zostało opublikowane w Journal of Investigative Medicine.

Zjawisko było nasiolone, gdy w oparach znajdowała się nikotyna i widoczne szczególnie u myszy płci męskiej. Myszy narażone na opary z e-papierosów cierpiały na zapalenie tkanki płucnej i obniżoną czynność płuc.

- Nasze odkrycie dostarcza uzasadnienia do przyjrzenia się wpływowi e-papierosa na poziom ACE-2 w płucach ludzi – powiedział Pawan Sharma z Centrum Medycyny Translacyjnej, cytowany przez "Business Standard".

Jeśli zaobserwuje się podobną indukcję ACE-2, dostarczy to dalszych dowodów na to, że e-papierosy jest czynnikiem ryzyka dla COVID-19 i może pomóc nam zrozumieć, jak zapobiegać i łagodzić infekcje w tej populacji – dodał Sharma.

E-papierosy a COVID-19. Jak wyglądało badanie?

Naukowcy trzymali samice i samce myszy w pudełku przymocowanym do zautomatyzowanego systemu, który dostarczał precyzyjnie kontrolowane ilości oparów z e-papierosów, z nikotyną lub bez, przez 30 minut, dwa razy dziennie przez 21 dni.

W porównaniu do myszy kontrolnych, które oddychały zwykłym powietrzem, u myszy wystawionych na opary z e-papierosów odnotowano wzrost poziomu receptora ACE-2 w płucach. Wyższy poziom receptora ACE-2 może ułatwić wirusowi dostanie się do dróg oddechowych, zwiększając podatność na infekcje -  stwierdzili naukowcy.

- Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć złożoność czynników ryzyka dla COVID-19, wynik ten rzuca światło na ważne różnice fizjologiczne, które sprawiają, że jedna płeć jest potencjalnie bardziej podatna na zagrożenia - stwierdzili autorzy badania.

Zobacz także: Trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19. Minister zdrowia jednoznacznie
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić