Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Funkcjonariusze na weselach. Policja zdradza, jakie są rozkazy

1239
Podziel się:

Trzecia fala pandemii wymusiła na władzy wprowadzenie ostrzejszych środków zapobiegawczych. W sobotę policjanci przerwali imprezę weselną w Malanowie w Wielkopolsce. Według ustaleń o2.pl policjanci mają ostro kontrolować i wręcz rozpędzać wesela w różnych miejscach w Polsce. Od poniedziałku mają się wziąć za hotele, restauracje i solaria.

Funkcjonariusze na weselach. Policja zdradza, jakie są rozkazy
Policjanci mają ostro kontrolować wesela - ustaliło o2. W Malanowie wylegitymowano 81 osób. (Getty Images)

W niewielkim wielkopolskim Malanowie odbywało się w sobotę wesele. Do sali, gdzie bawili się weselnicy, wparowała policja. Wylegitymowano 81 osób - wszystkich, którzy byli w środku.

Gościom kazano się rozejść, jednak nie wszyscy zastosowali się do poleceń. Twa ustalanie, kto był organizatorem wesela. Uczestnicy będą musieli liczyć się z konsekwencjami.

Dzisiaj będziemy wykonywać dalsze czynności. Z uwagi na art. 165 kk, czyli możliwości sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, jest to zagrożone karą pozbawienia wolności do lat ośmiu - mówi o2.pl asp. sztabowy Mateusz Latuszewski z komendy powiatowej w Turku. Na terenie tego powiatu odbyło się wesele.
Zobacz także: Głogów. Brutalna interwencja policji. Jednoznaczny komentarz Jarosława Sellina

Wesele w Malanowie rozbite. Organizator wiedział

To, że na miejsce przyjechali funkcjonariusze, nie powinno być zaskoczeniem, przekonuje policja. Jak twierdzi, organizator był uprzedzony o możliwości kontroli.

Mieliśmy informację kilka dni wcześniej, że taka impreza może zostać zorganizowana. Skontaktowaliśmy się z organizatorem, uprzedziliśmy go o możliwości kontroli, konsekwencjach prawnych i o tym, że organizacja zgromadzenia będzie nielegalna - mówi o2.pl Latuszewski.

Dodaje, że pracownicy sanepidu podjęli czynności kontrolne na miejscu. Powiatowy inspektor sanitarny wydał decyzję o zaprzestaniu organizacji w tym miejscu imprez z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Rozkazy w policji. Rozpędzać do domów

To jeden przypadek, gdy policja skontrolowała imprezę. A co z innymi? – U nas nie ma wesel. Ale jak są, to mają być spisani organizator i właściciel lokalu oraz goście. Notatkę i materiał wysyła się do prokuratury i powiadamia się sanepid. Ludzie mają być rozpędzeni do domów – mówi portalowi o2.pl Tomek*, policjant z Warszawy.

W innych częściach kraju wydaje się to być traktowane łagodniej. – Niczego takiego nie nakładają. U nas jest nacisk na maseczki i kontrole w transporcie publicznym – mówi policjant z komendy powiatowej na Warmii.

Twierdzi też, że od poniedziałku policjanci ostrzej wezmą się za hotele, restauracje i solaria. – Oraz za osoby na ulicach, które nie noszą maseczek. Bez pouczeń, tylko mandaty – słyszymy.

Kościoły? Nikt się nie odważy

Podobnie powinno być w przypadku kościołów, gdzie również obowiązują bardzo ścisłe przepisy. Ale w teorii. Bo w praktyce bywa różnie. – Nikt żadnych wytycznych odnośnie kościołów nie ma – mówi o2.pl policjant z Warszawy pracujący w ogniwie patrolowym.

Kościoły? Nikt się nie odważy. Gdyby nasz starosta się dowiedział, że jego komendant powiatowy zdecydował się na kontrolowanie kościołów, to uwierz mi, że w kilka minut taki komendant by wyleciał - dodaje policjant z Działdowa.

W innych regionach kraju nie wygląda to lepiej. Sprawa traktowana jest co najmniej "delikatnie". – Nie mam wytycznych do kontrolowania samych kościołów. Ale ich okolice, pod kątem maseczek i zachowywania dystansu, owszem – przekonuje Marcin, policjant z Dolnego Śląska.

Policjant z Małopolski zaś dodaje, że "trudno mówić o wytycznych". – Na odprawach dostajemy coś takiego, jak zadania do kontroli przestrzegania obostrzeń. Ale do kościołów, tak samo jak do restauracji i zwykłych domów, nie wchodzimy z własnej inicjatywy, musi być powiadomienie – mówi.

Przekonuje, że dużo więcej powiadomień jest właśnie w restauracjach i knajpkach, bo "ludzie siedzą tam cały czas". Mówi, że tego rodzaju interwencje wiążą się zwykle z "życzliwością obywatelską". Innymi słowy: z donosami. Kiedy dostają zgłoszenie o możliwości wykroczenia, muszą jechać i sprawdzić, co się dzieje.

A w kościele tylko w czasie mszy, więc pozornie może się wydawać, że kontroli kościołów jest mniej - kończy nasz rozmówca.

*imiona i garnizony macierzyste naszych rozmówców zostały zmienione.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1239)
jadzia
rok temu
Zamiast wesela bal maskowy i byłoby legalne.
Jarosław Kacz...
rok temu
To jest wojna pod pretekstem wirusa. Im szybciej to do was dotrze tym lepiej dla was
Dobrze, bardz...
rok temu
Dobrze wam tak polacy xD Wierzcie dalej w bozie i mafię w sutannch
wyborca
rok temu
znowu was wybierzemy w nastepnych wyborach
Sydenafil
rok temu
I tak mam to gadanie nic nie da jak ruski bombki na choinkę nie puszczą na Warszawę
tesa
rok temu
Ludzie powinni zapamietac kogo wybierali do rzadu a co teraz w zamian dostaja. Zawiedli na calej lini sprzedawczyki.
polak
rok temu
hipokryzja wladzy!! to dążenie do ubezwlasnowolnienia narodu!!! takie rzeczy tylko po wprowadzeniu stanu wyjatkowego nie jakiejs pseudo ustawy wprowadzanej na kolanie i po nocach!!! do wprowadzenia ktorego wladza obecna nie ma jaj... Żałosne...
pppppp
rok temu
a jarek z elitą na wawelu bez masek
Joanna
rok temu
Wesele rozbite???? Ze co.... tak to się pisze o mafiach i grupach przestępczych, handlarzach narkotyków, stręczycielach. Do czego to doszło!!
wisa
rok temu
rozkaz jest taki "strzelac tak by nie zranic
rezultat
rok temu
Może to i lepiej dla kraju ? Więcej może umrze głupich co łażą po kościołach niż mądrych co siedzą w restauracji i siłowni. A i efekt uboczny w postaci coraz większego znienawidzenia kk.
nnn
rok temu
naród niech umiera ale kościołowi kasa musi się zgadzać
Abc123
rok temu
To jest rasizm i faworyzowanie jednej grupy zreszta watykanczykow nawet nie Polaków albo wszyscy na tych samych zasadach albo nikt
0000
rok temu
Logika rządu lezy na poziomie zero rzadzi krajem zero i jesteśmy pod presja terrorystów w mundurkach i garniturkach i białych kitlach zwanymi ekspertami za swinie i kasę i masło i mamonę z uni
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić