aktualizacja 

Jak zacząć uprawiać jogę i medytować?

0

Joga wcale nie musi być wymagająca i trudna. Początki jogi powinny być oparte o podstawowe pozycje, tzw. asany. Najważniejsze, by nauczyć się dobrze je wykonywać, ponieważ będzie to solidny fundament przyszłej praktyki. Jak zacząć przygodę z jogą?

Jak zacząć uprawiać jogę i medytować?
Jak zacząć uprawiać yogę i medytować? (Pexels, Andrea Piacquadio)

Początki jogi

Początki praktyki jogi mogą wydawać się trudne, ponieważ wykonywane podczas praktyki ćwiczenia są naprawdę wymagające. Należy jednak pamiętać, że nie od razu mur zbudowano - niektóre pozycje to lata praktyki.

Dlatego warto już na początku sobie to uświadomić i uzbroić się w cierpliwość. Wytrwałość i systematyczność to gwarancja równowagi mentalnej, duchowej oraz sprawności fizycznej.

Jak zacząć przygodę z jogą?

Początki będą dla każdego trochę inne, ponieważ wiele zależy od tego, z jakiego poziomu startujemy - czy już coś wcześniej trenowaliśmy, czy jesteśmy aktywni fizycznie, jaka jest elastyczność naszego ciała i czy nie przebyliśmy żadnych kontuzji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Caroline Derpienski boi się, że miliarder ją zostawi: "Jestem kotletem. Czuję się staro"

Niektórzy zaczynają ćwiczyć jogę w samotności, inni wolą trenować w grupie, najczęściej decydując się na zorganizowane zajęcia z wykwalifikowanym nauczycielem.

To drugie rozwiązanie jest o tyle bezpieczniejsze, że doświadczony nauczyciel szybko zauważy nasze możliwości i pomoże nam prawidłowo wykonywać asany, a także dostosować je do własnych możliwości.

Joga dla początkujących i zalety płynące z praktyki

Praktyka jogi ma wiele korzyści - zarówno dla ciała, jak i duszy. Zapewnia relaks, odprężenie i wyciszenie. Pomaga się uspokoić, zapanować nad chaosem kłębiących się w głowie myśli. Jogę można ćwiczyć o każdej porze dnia.

Poranna praktyka pomaga w oczyszczeniu umysłu i w psychicznym przygotowaniu do intensywnego dnia wypełnionego licznymi planami i obowiązkami. Wieczorna praktyka jogi pozwala się wyciszyć, zrelaksować, nabrać dystansu do wydarzeń z całego dnia.

Joga wymaga skupienia, zaś umiejętność koncentracji na danej chwili jest obecnie jedną z cenniejszych umiejętności. Naukowcy odkryli, że jeszcze niedawno tak bardzo chwalony multitasking nie jest wcale efektywny, a wręcz przeciwnie.

Jednocześnie nie wolno zapominać o fizycznych korzyściach jogi. Regularne praktykowanie jogi przyczynia się do wzmocnienia ciała i poprawy sylwetki.

Osoby, które systematycznie trenują jogę mają nie tyle szczupłe, co silne i wyrzeźbione ciało, elastyczne i rozciągnięte.

Pozycje jogi

Joga opiera się o charakterystyczne pozycje, nazywane asanami. Poszczególne asany można dostosować do poziomu zaawansowania każdej osoby.

Początkujący zazwyczaj wykonują mniej wymagające pozycje, by dobrze nauczyć się techniki i nie nabawić się kontuzji. Podstawowe asany to pozycja góry (Tadasana), pozycja z rękami uniesionymi do góry (urdhva hastasana), pozycja szczęśliwego dziecka (Ananda Balasana), plank, pies z głową w dół, rozciąganie w głębokim skłonie (uttanasana), rozciąganie w przód w siadzie (Paschimottanasana).

Joga na kręgosłup

Joga na kręgosłup niesie ze sobą wiele zalet. Wśród największych pozytywów wymienia się poprawę mobilności, zwiększenie siły mięśni poruszających i stabilizujących kręgosłup i zmniejszenie napięcia mięśniowego.

Joga na kręgosłup jest dedykowana osobom, które mają kłopoty z plecami, albo po prostu ich celem jest wzmocnienie kręgosłupa. W tym przypadku praktyka opiera się na doborze właściwych pozycji, ponieważ nie wszystkie asany będą odpowiednie w przypadku osób z problemami z kręgosłupem.

Joga dla par

Joga dla par to przede wszystkim doskonały sposób na wzmocnienie swojego związku. Wspólna pasja, ćwiczenia wykonywane razem i wspólnie spędzony czas przyczynia się zacieśnienia relacji.

Jednocześnie takie ćwiczenia poprawiają kondycję fizyczną, zwiększając siłę w mięśniach i pozytywnie działając na mobilność. Co więcej asany, które ćwiczy się w parze, są bardzo oryginalne i interesujące.

Joga piękna

Joga piękna to metoda ćwiczeń pochodząca z Japonii, mająca na celu odmładzanie twarzy w naturalny sposób - bez stosowania botoksu lub wypełniaczy.

Holistycznie podchodzi do całego ciała, łącząc w sobie elementy ćwiczeń twarzy z odpowiednią podstawą ciała. Bardzo ważny jest w tym przypadku oddech, ale duże znaczenie ma także dieta.

Metoda ta zwiększa świadomość mimiki twarzy, jednocześnie prowadzi do redukcji zmarszczek, likwidacji podwójnego podbródka, w pewnym stopniu możliwe jest nawet przemodelowanie twarzy, np. dzięki uwydatnieniu kości policzkowych.

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić