Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|

Kolęda 2020. To pytanie spędza Polakom sen z powiek. Ile włożyć do koperty?

28
Podziel się

Co roku Polacy zastanawiają się, ile powinni dać w kopercie księdzu, który przyjdzie do nich po kolędzie. Postanowiliśmy rozstrzygnąć ten problem raz i na zawsze.

Kolęda 2020. To pytanie spędza Polakom sen z powiek. Ile włożyć do koperty?
Ile dać w kopercie księdzu? (PAP, Roman Jocher)
bETOeUJN

Ile dać księdzu po kolędzie? Odpowiedź jest w teorii bardzo prosta, bowiem wystarczy dać "co łaska", a więc, według słownika po prostu tyle, "ile dana osoba jest w stanie ofiarować".

Zanim przejdziemy do porównania odpowiedzi i wyników badań i ankiet, zainteresowanym, którzy chcą uzyskać szybką odpowiedź na zadane w tytule pytanie, wyjaśniamy: najczęściej Polacy z całego kraju wkładają do koperty 50 zł. I jeśli tyle pojawi się w naszej kopercie, będzie to suma, która zadowoli i księdza, i nam da poczucie czystego sumienia. Dla osób ciekawych, jak przedstawiają się szczegółowe statystyki odnośnie pieniędzy w kopertach - dalsza część artykułu.

bETOeUJP

Choć wspomniana wcześniej definicja "co łaska" powinna rozwiać nt. wszelkie wątpliwości, to te jednak u wielu wciąż pozostają. Parafianie chcą pozostać w dobrym kontakcie ze swoim księdzem, który "przecież może śmiertelnie obrazić się, jeśli damy mu zbyt mało" - słyszymy nieraz obawy od ludzi.

Osoby zaangażowane w życie swoich parafii często mają świadomość, że te, znajdujące się w niewielkich miastach czy wsiach, niekoniecznie muszą dysponować dużym budżetem. Często władze kurii zwyczajnie o nich zapominają. Z tego tez powodu parafianie, wiedząc, że tylko oni mogą wspomóc swojego proboszcza, chcą ofiarować po kolędzie odpowiednią kwotę, aby w niedzielę nie marznąć w kościele. Pieniądze "po kolędzie" to jedna z tych okazji, kiedy budżet parafii potrafi znacząco poprawić się w krótkim czasie. Potem zostają już tylko śluby, pogrzeby i wesela.

Kolęda 2020. Ile dać w kopercie księdzu?

Temat ten jest trudny i uzależniony od mieszkańców danego województwa, co wpływa na możliwości finansowe z powodu m.in. choćby dostępu do dobrze płatnej pracy parafian. W różnych częściach Polski wygląda to więc inaczej. Kwoty zmieniają się też z pokolenia na pokolenie. Ilość pieniędzy w kopercie zmienia się także z roku na rok, ze względu na nastroje społeczne i polityczne w kraju.

bETOeUJV

Inne kwoty wrzucą ludzie wychowujący się jeszcze za czasów PRL, otrzymujący emeryturę, a inne ci, którzy wychowali się w nowym tysiącleciu, pracujący wciąż na pełen etat. Dlatego też postanowiliśmy prześledzić liczne ankiety i sondaże i wyciągnąć średnią.

I tak na przykład, jeśli chodzi o różnice u mieszkańców różnych województw, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego, średnia kwota, która wkładana jest tam do koperty, to: 100 zł. Inaczej jest już np. w woj. lubelskim, gdzie średnia kwota to 70 zł. W woj. podlaskim natomiast kwota ta niższa jest o 10 zł od poprzedniej. Dane te zebrane zostały przez "Kurier Poranny" w grudniu 2017 roku.

bETOeUJW

Jak wyglądało to natomiast rok temu? Na początku 2020 roku Instytut Badań Spraw Publicznych przeprowadził ankietę na zlecenie Wirtualnej Polski. Jakich odpowiedzi udzielali respondenci? Mieszkańcy miast o populacji od 20 do 100 tys. mieszkańców dawali w kopercie do 50 zł (61 proc.). Natomiast 4,21 proc. zwykle wpłaca kwoty od 100 do 200 zł.

Jak mówi pallotyn z Warszawy, ks. Przemysław Krawiec, w rozmowie z FAKT24, kwoty, które pojawiają się w jego kopertach, oscylują od 5 zł do nawet 300 zł. Jak jednak podkreśla duchowny - koperta to najmniej ważna część wizyty. Ksiądz nie powinien o nią pytać, ani obrażać się, gdy jej nie dostanie.

Przejrzeliśmy liczne ankiety, które opublikowano w internecie, a także sondy uliczne, zrealizowane m.in. przez portal FAKT24, Gazeta.pl, Radio ZET, Wirtualna Polska, Onet, Super Express, Radio 5 (Augustów), czy telewizję CW24tv (Włocławek), a także wiele innych mediów z różnych miejsc Polski. Średnia wynosi 50 zł. Najwięcej osób podaje sumy od 10-50 zł, trochę mniej liczne grono daje 50 - 100 zł. Sumy poniżej 10 zł i powyżej 100 zł zdarzają się bardzo rzadko, a najrzadziej - i tutaj, po raz kolejny, badanie Wirtualnej Polski sprzed roku - parafianie nie dają księżom po kolędzie ani złotówki (tak robi zaledwie poniżej 1 proc. wszystkich osób, które przyjmują księdza po kolędzie).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETOeUKq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(28)
Abdul
12 miesięcy temu
Z pieniedzy z koledy utrzymywana jest tez kuria,seminarium, uczelnie koscielne, misjonarze, domy samotnych matek domy ksiezy emerytow wiec ksiadz czy chce czy nie chce pojsc musi zawsze mu zostanie cos w kieszeni. Ao sprawia ze ludzie kojarza wizyte duszpasterska glownie z kasa.W Ameryce i na Zachodfie ksiadz caly rpk spotyka sie z wiernymi, oplat nie ma. Mysle ze kosciol w Polsce ta droga jakby poszedl to ta koleda tez zmienilaby wizerunek na pozytywny.
Kamyś
12 miesięcy temu
Po co ta kolęda? Dom był poświęcany co roku, od stu lat...to wystarczy. Czy ''święcenie'' traci ważność i trzeba je odnawiać, jak abonament.? Może jeszcze chrzty i śluby zacząć odnawiać corocznie (odpłatnie!!!)...że też księża nie wpadli na ten pomysł...lol!
gość
12 miesięcy temu
Daję koperte a w środku kartkę z adresem Rydzyka.
bETOeUKr
Radosnyfranek
12 miesięcy temu
Jak to ile? Jasne że nic, ja go nie wpuszczę do domu.
KORONER
12 miesięcy temu
PROSZĘ PANA KSIĘDZA, LEPIEJ TERAZ NIE BRAĆ KOPERT, BO MOGĄ BYĆ ZABÓJCZE!
Jastrząb
12 miesięcy temu
Po co pisać te bzdury jak w 2020 roku Kościół oferował kolędę.
🦥🦥🦥
12 miesięcy temu
Figle z makiem🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Lukasz
12 miesięcy temu
Zachowajcie sobie to zdjęcie, bo za kilka lat nie będzie już takich zdjęć.... ludzie mlodzi juz nie będą tak przyjmować jak teraz. No i bardzo dobrze
Katechetka
12 miesięcy temu
Najlepiej emeryci niech oddadza cala emeryture to ksieza beda ich chwalic po wszystkich odpustach 😁😀😂😃😅😄😅
Siwyjon
12 miesięcy temu
Wielki H
Gosc
12 miesięcy temu
zadnych pieniedzy nie bedzie bo nie bedzie zadnej kolendy
Ale jaja
12 miesięcy temu
O tym ile włożyć do koperty zastanawiają się ci którzy nigdy nie mieli kolędy!
Qraś.
12 miesięcy temu
Niby dlaczego i za co mam mu dawać,mnie jakoś nikt nie chce dać.
bETOeUKj
zaba
12 miesięcy temu
nie dawac kasy juz czas by to zmienic skonczyc z lazeniem po domach i rozpytywaniem mam tego dosc zadnych wizyt czytac biblie to jest lepsze od ich polityki
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić