Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 

Kolumbijczyk schwytany przez Rosjan. Mówi, dlaczego pojechał na wojnę

We czwartek (6 czerwca) Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że pojmało Kolumbijczyka, który rzekomo walczył jako najemnik po stronie Ukrainy. W sieci Rosjanie opublikowali nagranie, na którym wyraźnie pobity mężczyzna opowiada, co robił w ukraińskiej armii.

Kolumbijczyk schwytany przez Rosjan. Mówi, dlaczego pojechał na wojnę
Kolumbijczyk schwytany przez Rosjan. Stanął przed kamerą (Twitter)

Według Rosjan schwytany mężczyzna to Kolumbijczyk Angel Cardenas Montilla. 33-latek ma pochodzić z Cali (miasto w zachodniej Kolumbii). Jest byłym policjantem i ojcem czwórki dzieci.

Angel Cardenas Montilla przybył na Ukrainę po ogłoszeniu na TikToku zapraszającym najemników do walki przeciwko Rosji - podało Ministerstwo Obrony Rosji.

Nie podano okoliczności ani miejsca, gdzie mężczyzna miał zostać schwytany. Rosjanie zamieścili w sieci kilkuminutowy film, na którym Kolumbijczyk przestawia, jak wyglądała rekrutacja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wymusiła pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Groźny moment nagrała kamera

Pojmany Kolumbijczyk walczył na wojnie w Ukrainie

Na nagraniu wideo Montilla mówi po hiszpańsku. Twierdzi, że przeszedł minimalne przeszkolenie bojowe w Ukrainie. W ciągu tygodnia miał być uczony, jak rzucać granatami, przeszedł szkolenie na strzelnicy oraz poznał procedury w ukraińskiej armii. Mężczyzna mówi też, że otrzymał mundur, broń, kamizelkę kuloodporną, hełm, rękawiczki i czajnik.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Należałem do 204 batalionu, skąd trafiłem do 59 brygady. W Kolumbii pełniłem służbę wojskową w policji. (...) Przyjechałem tu spełniać marzenia, a to przerodziło się w koszmar - mówi Kolumbijczyk.

Cardenas Montilla, który ma widoczne siniaki na twarzy i opuchniętą powiekę, powiedział, że jest jedynym ocalałym z dziewięciu Kolumbijczyków, z którymi walczył. Mężczyzna w nagraniu wezwał swoich rodaków, aby "unikali podróżowania na Ukrainę i dołączania do wojska".

Kontenst polityczny

Kreml często oskarża Kijów o rekrutowanie zagranicznych najemników do walki z siłami rosyjskimi. Z kolei reżim w Moskwie regularnie przeciąga obcokrajowców z przeważnie biednych krajów Azji i Afryki do walki z Ukrainą.

Kolumbijski rząd potępił inwazję Rosji na Ukrainę już w 2022 roku. Jednak prezydent kraju Gustavo Petro sprzeciwił się wysyłaniu broni w celu wsparcia Ukrainy. Opowiedział się za pokojowymi negocjacjami w celu zakończenia konfliktu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić