Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kosma Szczepaniak | 

Koniec zasiłku opiekuńczego. Jest sposób, żeby nadal go pobierać

31

Zasiłek opiekuńczy przysługujący rodzicom oraz opiekunom dzieci w okresie pandemii koronawirusa przestał być wypłacany od 27 lipca. Pieniądze od państwa nadal jednak można otrzymać na zasadach ogólnych. Przypominamy, kiedy się nam one należą.

Koniec zasiłku opiekuńczego. Jest sposób, żeby nadal go pobierać
Zasiłek opiekuńczy nadal można pobierać (Getty Images, Christopher Furlong)

Zasiłek opiekuńczy był wypłacany w Polsce od 26 marca 2020 roku. Przysługiwał on rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem placówek opieki z powodu pandemii koronawirusa. O zasiłek można było się starać nawet w sytuacji, w której placówka została już otwarta, ale rodzice nie zdecydowali się na posłanie do niej swojego dziecka.

Ze względu na coraz mniejsze zainteresowanie zasiłkiem resort pracy zdecydował się o zaprzestaniu jego wypłacania od 26 lipca. Jednocześnie podsumowano cały program, do którego do 14 lipca 2020 roku zgłosiło się ponad milion osób. Pozytywnie rozpatrzono 960 tys. wniosków, a wypłacono 643 miliony złotych.

Z uwagi na okres wakacyjno-urlopowy oraz istotne zmniejszenie się liczby osób korzystających z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z tego świadczenia rodzice dzieci do 8 roku życia mogą korzystać do dnia 26 lipca br. - poinformowało ministerstwo w komunikacie.

Koniec zasiłku opiekuńczego. Jak nadal otrzymywać pieniądze?

Koniec zasiłku jako części tarczy antykryzysowej nie oznacza, że rodzice nie otrzymają już pomocy ze strony państwa. O dodatkowe świadczenie można wciąż się starać na zasadach ogólnych. Obejmują one m.in. nieprzewidziane zamknięcie żłobka czy przedszkola, a także chorobę opiekuna/opiekunki, z którym rodzice mają podpisaną umowę. Zasiłek przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8 przez łączny okres 60 dni w roku.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić