Natalia Bogucka| 

Koronawirus. Szef ONZ ostrzega przed katastrofą pokoleniową

48

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że świat stoi w obliczu "katastrofy pokoleniowej" z powodu zamykania szkół przez pandemię koronawirusa. Podkreślił, że zapewnienie bezpiecznego powrotu uczniów do szkół musi być "najwyższym priorytetem".

Koronawirus. Szef ONZ ostrzega przed katastrofą pokoleniową
Sekretarz Generalny ONZ ostrzega przed "katastrofą pokoleniową" (Getty Images)

Antonio Guterres powiedział, że od połowy lipca szkoły zostały zamknięte w ok. 160 krajach, dotykając ponad 1 miliard uczniów. Jednocześnie co najmniej 40 milionów dzieci nie chodziło do przedszkola.

Sekretarz generalny ONZ dodał, że ponad 250 milionów dzieci nie uczęszczało do szkoły już przed pandemią. Ostrzegł, że światu grozi "katastrofa pokoleniowa" w dziedzinie edukacji.

Teraz mamy do czynienia z katastrofą pokoleniową, która może zmarnować niewypowiedziany potencjał ludzki, podważyć dziesięciolecia postępu i zaostrzyć zakorzenione nierówności – powiedział Guterres, rozpoczynając kampanię ONZ "Ocal naszą przyszłość".
Kiedy lokalna transmisja COVID-19 jest już pod kontrolą, zapewnienie uczniom jak najbezpieczniejszego powrotu do szkół i instytucji edukacyjnych musi być najwyższym priorytetem. Konsultacje z rodzicami, opiekunami, nauczycielami i młodymi ludźmi mają fundamentalne znaczenie – dodał Guterres.

Koronawirus na świecie

Na całym świecie stwierdzono już ponad 18 milionów zakażeń koronawirusem. 693,7 tys. osób zmarło.

Zobacz także: Pandemia koronawirusa wciąż groźna. WHO zwołuje specjalne posiedzenie

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić