Lasy Państwowe pokazały zdjęcia. Te drzewa to ewenement na światową skalę

52

Na profilu Lasów Państwowych na Facebooku możemy zobaczyć zdjęcie z Pomorza Zachodniego. Widnieje na nim rosnący na terenie Nadleśnictwa Gryfino Krzywy Las. Jego nazwa pochodzi od krzywizny rosnących tam sosen pospolitych. "Krzywe drzewa" są objęte ochroną! - przypominają leśnicy.

Lasy Państwowe pokazały zdjęcia. Te drzewa to ewenement na światową skalę
Lasy Państwowe pokazały wyjątkowe zdjęcie (Facebook)

Te sosny pospolite wcale do pospolitych nie należą! Jest ich tutaj około 100, najwięcej w centralnej części obszaru. Pozostałe "pochowały" się pomiędzy prawidłowo ukształtowanymi sosnami. Wiek tych drzew szacowany jest na około 90 lat.

Pnie wszystkich krzywych drzew posiadają na wysokości od 10 do 50 cm nad ziemią charakterystyczne i zastanawiające pałąkowate wygięcia dochodzące do 3 m długości, ponad którymi drzewa prostują się pionowo ku górze - czytamy we wpisie Lasów Państwowych.

To miejsce jest najpopularniejsze w Polsce i tego typu drzew jest tutaj najwięcej, ale nie jest jedynie. Skupiska krzywych drzew można też spotkać m.in. na Dolnym Śląsku i Lubelszczyźnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wysyp grzybów w Polsce. Internauci chwalą się. Stąd wrócisz z pełnym koszem

Krzywy las - jak powstał

Wiele osób zaciekawiło to, w jaki sposób powstał Krzywy Las. Odpowiedź znajdziemy na stronie Crazy Nauka.

Wszystko wskazuje na to, że dziwaczny kształt pni drzew to zasługa ludzi, którzy w 1934 roku zasadzili ten las, a następnie popodcinali młode drzewka od strony południowej i mocno wygięli na północ. W jakim celu? Najprawdopodobniej po to, by uzyskać z nich tzw. krzywulce do celów stolarskich lub szkutniczych, a więc stworzyć z pni meble, beczki lub elementy wyposażenia łodzi czy sań. Ale później nadeszła zawierucha wojenna i stolarze zginęli albo zostali przesiedleni. A las rósł sobie dalej w tak dziwny sposób - czytamy.

A leśnicy przypominają, że te "krzywe drzewa" są objęte ochroną, więc nie można na nie wchodzić ani na nich siadać.

Z uwagi na wiek oraz genezę powstania, drzewa te wykazują i będą wykazywać tendencję do zamierania. To naturalny proces. Stąd też niezwykle ważne jest respektowanie zakazu wchodzenia na nie, bo powoduje to ich dodatkowe osłabianie - tłumaczą leśnicy.
Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić