Leśnicy ostrzegają. Owady zaczęły wędrówkę. Dysponują silną toksyną
Nadleśnictwo Kłobuck poinformowało, że rozpoczęły się wędrówki chrząszczy z rodziny oleicowatych. Apelują, aby ich nie dotykać, ponieważ ciecz wydzielana przez nie w stresowych sytuacjach jest "jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie". Leśnicy apelują do ludzi, by przyglądali się im z daleka.
Leśnicy informują, że właśnie rozpoczął się gorący czas dla niektórych owadów w lesie. - "Trwają wędrówki oleic krówek - naszych pięknych granatowych chrząszczy z rodziny oleicowatych. Są to duże chrząszcze mierzące do 4 cm długości" - podaje Nadleśnictwo Kluczbork.
Jak dodają, od kwietnia do połowy czerwca oleice wędrują i szukają miejsc do składania jaj. Samica może złożyć do gleby nawet 30 tysięcy jaj.
Czytaj również: Toksyczny owad w polskich lasach. Ekspert mówi o zagrożeniu
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tłumy ruszyły po kebaby Podolskiego. Byliśmy na otwarciu
Leśnicy ostrzegają. Te owady wydzielają niebezpieczną ciecz
Nadleśnictwo Kłobuck jak co roku apeluje, aby nie dotykać tych owadów i ich nie denerwować. Powodem jest fakt, iż w sytuacjach stresowych oleice wydzielają oleistą, żółtą ciecz, zawierającą silnie trujący związek chemiczny — kantarydynę - jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie.
U osób szczególnie wrażliwych po kontakcie z kantarydyną może wystąpić odczyn alergiczny, ale na pewno to nie jest coś śmiercionośnego - mówił nam swego czasu Paweł Sienkiewicz, profesor z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Czytaj więcej: Toksyczny owad w polskich lasach. Ekspert mówi o zagrożeniu
Leśnicy dodają, że osobniki dorosłe oleic żerują na roślinach, a ich larwy są ektopasożytami (pasożytami zewnętrznymi, żyjącymi na powierzchni organizmu żywiciela), a następnie pasożytami gniazdowymi dzikich pszczół. Na koniec leśnicy z Kłobucka radzą, aby obserwować te piękne owady z daleka. W ten sposób możemy uniknąć nieprzyjemności związanych z groźną substancją.
Zobacz koniecznie: Leśnicy pokazali, co zauważyli w lesie. "Ogromne chmary, stada"