aktualizacja 

Leśnicy pokazali zdjęcia. "Hatifnaty" w jednym z polskich borów

66

Leśnicy pokazali zdjęcie zrobione w jednym z polskich borów. "Potwierdzone - w polskim lesie przyłapano Hatifnaty!" - czytamy na Facebooku Lasów Państwowych. Co miłośnicy natury porównali do strasznych postaci z Muminków?

Leśnicy pokazali zdjęcia. "Hatifnaty" w jednym z polskich borów
Postacie z Muminków w Polskim lesie? Leśnicy pokazali zdjęcie (Facebook, Lasy Państwowe)

Hatifnaty lub Hatifnatowie to postacie ze słynnej fińskiej bajki "Muminki". W świecie wykreowanym przez Tove Jansson wyrastają z nasion. Do tego są podłużni, biali i niewielkich rozmiarów. Do tego zamiast dłoni posiadają niewielkie wypustki. Poruszają się falując na boki. Pamiętają je zwłaszcza ci, którzy oglądali "Muminki" w telewizji. Wielu fanom produkcji z pewnością do dziś na ich widok pojawia się gęsia skórka.

Okazuje się, że biali bohaterowie słynnej bajki występują w polskich lasach, a przynajmniej tak twierdzą leśnicy. Na profilu Lasów Państwowych pojawiły się zdjęcia białych gości zamieszkujących korę drzew. "Potwierdzone - w polskim lesie przyłapano Hatifnaty!" - napisali żartobliwie przedstawiciele instytucji.

Kołysząc się w rytm im tylko znanej melodii, dokładnie jak opisała to Tove Jansson, usiłują przy pomocy kawałka kory złapać nieco życiodajnej, burzowej energii elektrycznej - czytamy pod fotografią.

Postacie z Muminków w Polskim lesie? Leśnicy pokazali zdjęcia "Hatifnatów"

Przedstawiciele Lasów Państwowych wyjaśniają, że na nietypowe stwory przypominające Hatifnaty można natknąć się podczas leśnych spacerów.

Niezwykły świat baśni, mitów i legend naprawdę jest wokół nas, czasem trzeba się tylko schylić, wytężyć wzrok i nieco popuścić wodze fantazji - zachęcają.

W rzeczywistości białe i podłużne stworzenia to grzyby. "W roli Hatifnatów wystąpił grzyb, Próchnilec gałęzisty" - czytamy. Czym się charakteryzuje? Osiąga długość od 2-8 cm. Jego gałęzie zamiast podłużnych kształtów rozrastają się i przypominają drzewo bez liści z białą korą. Najczęściej bytują na drzewach liściastych, a w Polsce uchodzą za gatunek pospolity.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Prawdziwy dom Muminków
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić