Masowo pożerają drzewa w Polsce. Nawet leśnicy nie dowierzali

331

W ostatnim czasie leśnicy z Nadleśnictwa Grodzisk (woj. wielkopolskie) zauważyli, że drzewa w lasach sosnowych mają o połowę mniej igieł niż zwykle. Po ścięciu kilku drzew okazało się, że wszystkiemu winne są gąsienice, które masowo pożerały sosnowe igły.

Masowo pożerają drzewa w Polsce. Nawet leśnicy nie dowierzali
Po ścięciu kilku drzew okazało się, że w koronach drzew zaczęły rozwijać się gąsienice, które masowo pożerały sosnowe igły. (Lasy Państwowe)

W ostatnich dniach leśnicy w wielu miejscach w lasach sosnowych zauważyli, że niektóre drzewa są mniej zielone niż pozostałe. Leśnicy z Nadleśnictwa Grodzisk niezwłocznie przystąpili do kontroli.

Po ścięciu kilku drzew na płachty okazało się, że w koronach drzew zaczęły rozwijać się gąsienice boreczników, które masowo pożerały sosnowe igły. W efekcie doprowadziły do śmierci nawet całych fragmentów sosnowych lasów.

Mały, niepozorny, ale w dużych ilościach szkodliwy. Larwy borecznika żerują głównie na sośnie, zjadają zeszłoroczne igły, a jeśli boreczników jest wyjątkowo dużo - powodują tzw. gołożery - na sośnie nie pozostaje żadna igła, są wyłącznie pędy - informują Lasy Państowe.

Aż trudno uwierzyć, ale podczas kontroli kilku ściętych drzew, ilość larw na jednym drzewie wahała się od ok. 600 do ponad 4 tys. - informuje Nadleśnictwo Grodzisk.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Leśnicy wskazują, że jednym z ich obowiązków jest ochrona lasu. To część gospodarki leśnej, dotycząca doglądania rosnących lasów, kontrolowania ich stanu zdrowia i w razie potrzeby reagowania na jakieś negatywne symptomy i czynniki. "Monitoring drzew to ważny dział leśnictwa i naszej pracy"- podkreślają.

Zobacz także: Odkrycie na Górze Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym. Woda odsłoniła ludzkie kości
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić