o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Masowo pożerają drzewa w Polsce. Nawet leśnicy nie dowierzali

142
Podziel się

W ostatnim czasie leśnicy z Nadleśnictwa Grodzisk (woj. wielkopolskie) zauważyli, że drzewa w lasach sosnowych mają o połowę mniej igieł niż zwykle. Po ścięciu kilku drzew okazało się, że wszystkiemu winne są gąsienice, które masowo pożerały sosnowe igły.

Masowo pożerają drzewa w Polsce. Nawet leśnicy nie dowierzali
Po ścięciu kilku drzew okazało się, że w koronach drzew zaczęły rozwijać się gąsienice, które masowo pożerały sosnowe igły. (Lasy Państwowe)
bECEYaAB

W ostatnich dniach leśnicy w wielu miejscach w lasach sosnowych zauważyli, że niektóre drzewa są mniej zielone niż pozostałe. Leśnicy z Nadleśnictwa Grodzisk niezwłocznie przystąpili do kontroli.

Po ścięciu kilku drzew na płachty okazało się, że w koronach drzew zaczęły rozwijać się gąsienice boreczników, które masowo pożerały sosnowe igły. W efekcie doprowadziły do śmierci nawet całych fragmentów sosnowych lasów.

bECEYaAD
Mały, niepozorny, ale w dużych ilościach szkodliwy. Larwy borecznika żerują głównie na sośnie, zjadają zeszłoroczne igły, a jeśli boreczników jest wyjątkowo dużo - powodują tzw. gołożery - na sośnie nie pozostaje żadna igła, są wyłącznie pędy - informują Lasy Państowe.

Aż trudno uwierzyć, ale podczas kontroli kilku ściętych drzew, ilość larw na jednym drzewie wahała się od ok. 600 do ponad 4 tys. - informuje Nadleśnictwo Grodzisk.

bECEYaAJ

Leśnicy wskazują, że jednym z ich obowiązków jest ochrona lasu. To część gospodarki leśnej, dotycząca doglądania rosnących lasów, kontrolowania ich stanu zdrowia i w razie potrzeby reagowania na jakieś negatywne symptomy i czynniki. "Monitoring drzew to ważny dział leśnictwa i naszej pracy"- podkreślają.

Zobacz także: Odkrycie na Górze Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym. Woda odsłoniła ludzkie kości
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECEYaBe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(142)
sygnalista
2 miesiące temu
kiedys Amerykanie stonkę ziemniaczaną zrzucali, wiec co robią nasze służby, żeby rozpoznać sabotaż? oczekujemy komunikatu z wyjaśnieniem czyja to robota.
Dobrobyt pis
2 miesiące temu
PiS jak nie ukradnie to zatruje
Aha
2 miesiące temu
To jest skutek sadzenia jednogatunkowych lasów i niszczenia miejsc gniazdowania ptaków. Wycinka drzew na potęgę bo znowu trzeba ziemi pod budowę czegoś niekoniecznie bezwzględnie potrzebnego. Jedyny gatunek zbędny w środowisku to człowiek.
bECEYaBf
Kwaśniewski
2 miesiące temu
Tak jest Tusk Fajo rub coś z tym
SWOJAK
2 miesiące temu
Gdzie jest Tusk ta kompromitacja ojczyzny
Nell
2 miesiące temu
Wycinki drzew wiosną, ptaków mniej więc gąsienice nie mają naturalnych wrogów.
Nell
2 miesiące temu
Kiedy wycinka wiosną, ptaków mniej bo gniazda zniszczone więc gąsienice nie mają naturalnych wrogów.
Olo
2 miesiące temu
Zieloni khmerowie i tak każde normalne postępowanie leśników zmienią w tragedię. Domyślam się że oni to weszli by na drzewo i liczyli gąsienice na wszystkich swoich palcach - tylko wtedy byłoby ich tylko dwadzieścia. Cóż Zieloni tak płaczecie a w domu meble z ignorantomerów? A plastik jednorazowy zastąpiony patyczkami i papierem a to przecież nie z drzewa🤣🤣🤣 itd. Itp.
Mark
2 miesiące temu
To się nazywa przygotowanie Polaków do wycinki lasów , a ziemie są potrzebne albo na hotel , albo kościół , kto więcej da , Morawiecki i paru innych potrzebują na remonty pałaców
Ewa
2 miesiące temu
Niezły chwyt na kolejną wycinkę lasów.
Juras
2 miesiące temu
Chore i stare drzewa trzeba wycinać, bo przynoszą więcej szkód niż pożytku, ale w to miejsce trzeba sądzić młode drzewka. Ale dawać pozwolenie na wycinkę zdrowych to trzeba mieć coś na umyśle za takie coś urzędasów trzeba rozliczać, tak w Gdańsku wycinają drzewa i oddają grunt dla deweloperów bo niezła kasę z tego na "prezydent" dulkiewicz, na organizację szwabskich inwestycji i libacji.
Mariola
2 miesiące temu
Proponuję aby ekolodzy spięci łańcuchami w koronach drzew zbierali te gąsienice i jedli je aby nie zanieczyszczać srodowiska
Lolo
2 miesiące temu
I to jest właśnie cała ekologia w piecach niewolno palić d Węglem drzewem bo to dymi przedtem jak była wycinka w lasach to potem ludzie szli irobili porządek składajać drewno na opał które mogli kupić za parę groszy i lasy były czyste a teraz niema kto iść a poza tym w wielu lasach nawet niewolno o leśnicy twierdzą że te gałęzie, konary i wiatrołomy to zostawia się żeby zgniło i była pruchnica dla żyjacych tam żyjątek to teraz mają te żyjątka i całą tą ekologię masowo drzewa są zrzera e przez robale i to nie tylko sosna ale dęby, jesiony, świerk, jodły, olchy i inne za niedługo niebedzie lasów pierwszy powód to robale i leśnicy z ich ekologią a z drugiej strony rząd który chce sprywatyzować lasy państwowe
bECEYaAX
Ślązak JON
2 miesiące temu
Na Śląsku leśniczy skrupulatnie monitorują stan drzew. Wycinają drzewa masowo i patrzą (?) czy są gąsienice.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić