aktualizacja 

Mało kto o tym wie. To tam w Polsce znajdują się relikwie św. Walentego

12

W jednym z polskich kościołów można pomodlić się przy relikwiach św. Walentego. Te znajdują się tam od setek lat i tradycyjnie w okresie Walentynek są wystawiane przy ołtarzu posoborowym. Podobnie stało się również w tym roku.

Mało kto o tym wie. To tam w Polsce znajdują się relikwie św. Walentego
Relikwie zostały wystawione (Fundacja „Europejska Perła Baroku")

14 lutego to Walentynki, czyli święto zakochany. Jego geneza wzięła się od wspomnienia św. Walentego w Kościele Katolickim. To właśnie tego dnia 269/270 roku biskup został stracony w wyniku decyzji wydanej przez cesarza. Pierwotnie był uważany za obrońcę przed ciężkimi chorobami, a obecnie stał się patronem zakochanych.

Najważniejszym miejscem kultu św. Walentego jest bazylika jego imienia w Terni. To właśnie tam znajduje się srebrny relikwiarz ze szczątkami patrona. Umieszczono na nim inskrypcję "Święty Walenty patron miłości". Co roku w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego, przybywają do bazyliki pary narzeczonych z całych Włoch i świata, w celu złożenia przyrzeczenia miłości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Morawiecki podzielił się majątkiem. Kąśliwy głos z rządu

Relikwie św. Walentego w Polsce

Szczątki św. Walentego znajdują się również w Polsce. Każdy, kto chciałby się przy nich pomodlić, musi wybrać się do opactwa w Krzeszowie w pobliżu Kamiennej Góry. To właśnie w tamtejszym kościele klasztornym pw. Wniebowzięcia NMP można zobaczyć relikwiarz. Duchowni wystawiają go co roku przy ołtarzu posoborowym w dniach 10 - 14 lutego. Relikwią świętego jest prawdopodobnie palec. Tak twierdzili świadkowie, którzy jakiś czas temu byli obecni przy otwieraniu relikwiarza

Relikwie św. Walentego znajdują się na co dzień w Mauzoleum Piastów Śląskich. Warto wiedzieć, że to nie jedyne miejsce ze szczątkami patrona zakochanych w Polsce. Te zlokalizowane się również w bazylice św. Floriana w Krakowie, w kościołach farnych w Chełmnie i Poznaniu oraz w kościele pod Wezwaniem Nawrócenia św. Pawła i w kościele na Czwartku w Lublinie.

Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić