Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Mandat za zbieranie grzybów. Może skończyć się nawet na karze więzienia

58

Wyjście na grzyby nie zawsze może skończyć się pomyślnie i nie chodzi tylko o kłopoty ze znalezieniem okazów. Jeśli będziemy to robić bez znajomości prawa, możemy skończyć z wysokim mandatem do zapłacenia. A w skrajnym przypadku – nawet karą więzienia!

Mandat za zbieranie grzybów. Może skończyć się nawet na karze więzienia
Nieodpowiedzialne zbieranie grzybów może skończyć się otrzymaniem mandatu, a nawet kary więzienia (Getty Images, Artur Debat)

Zarówno zbieranie grzybów, jak i samo przebywanie na obszarze zalesionym są obwarowane licznymi przepisami. Warto je znać nie tylko ze względu na chęć uniknięcia kary finansowej. Wiele z zasad zostało wprowadzonych, aby i osoby przebywające na łonie natury, i fauna, i flora nie ucierpiały nawet w najmniejszym stopniu.

Zbieranie grzybów – mandat. Jak go uniknąć?

Jak informuje Gazeta Wrocławska, jeśli zbieramy grzyby na własny użytek, możemy spać spokojnie. Co innego jednak w przypadku, gdy zamierzamy nimi handlować. Stanowi o tym rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011 roku w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy.

Zgodnie z paragrafem nr 4 powyższej ustawy grzyby można sprzedawać wyłącznie w placówkach handlowych lub na targowiskach. To nie koniec obwarowań: należy także uzyskać atest na grzyby świeże lub atest na grzyby suszone. Uprawnia on do handlu danym towarem przez kolejne 48 godzin. W rezultacie osoby, które zajmują się takim procederem np. "przy drodze", robią to nielegalnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Grzyby, których grzybiarze nie znają oraz wiele ciekawych gatunków

Osoby prowadzące nielegalną sprzedaż grzybów powinny liczyć się także z możliwością, że klienci spożywający zebrane przez nich osobniki doznają zatrucia. W takim przypadku handlarz będzie musiał odpowiedzieć przed sądem za wypuszczenie w obieg szkodliwej żywności. Prawdopodobnie też – wypłacić zadośćuczynienie pokrzywdzonemu.

Zabronione jest zbieranie grzybów, które rosną na terenie rezerwatów lub parków narodowych. Należy także trzymać się z daleka od osobników gatunków objętych ścisłą lub częściową ochroną. Jeśli zlekceważymy zakaz, musimy liczyć się z karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia, zgodnie z art. 127a ustawy o ochronie przyrody.

Autor: EKO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Najpopularniejsze imiona w Wielkiej Brytanii. Zwycięzcą Muhammad
Łukasz Mejza zrzekł się immunitetu. "Panie Bodnar, do zobaczenia w sądzie"
Księgowa tęskni za Kylianem Mbappe. Liczby mówią dużo
Rzucił się na niedźwiedzia. Światowe media piszą o Kanadyjczyku
Wieś na Śląsku przeżywa oblężenie. "90 procent to Czesi"
Poseł PiS złożył pozew przeciw Donaldowi Tuskowi. Jest wyrok sądu
Poseł ostentacyjnie wylał kawę z Orlenu. Jerzy Owsiak zabrał głos
Kadyrow znów atakuje. Uderza w ważnych ludzi na Kremlu
Piłkarki dostały po 200 euro. W tym momencie powiedziały dość
Polecimy do greckich Salonik. LOT uruchamia nowy kierunek
Oto dorobek Igi Świątek w 2024 roku. Przyniosła Polakom powody do dumy
Rosjanie zaproponowali Ukraince grę dla ich kraju. Tyle chcieli jej zapłacić
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić