aktualizacja 

Media w USA biją na alarm. "Putin podjął decyzję o inwazji na Ukrainę"

Biały Dom jest przekonany, że Władimir Putin zaatakuje Ukrainę – podaje amerykańska telewizja publiczna PBS. Prezydent miał już przekazać decyzję swoim siłom zbrojnym. Do ataku dojść miałoby na początku przyszłego tygodnia. Strona Rosyjska już odpowiedziała na oskarżenia.

Media w USA biją na alarm. "Putin podjął decyzję o inwazji na Ukrainę"
Władimir Putin miał podjąć decyzję o inwazji na Ukrainę (PAP, EPA, Michail Klimentyev)

Widzimy oznaki dalszej eskalacji napięcia wokół Ukrainy ze strony Rosji i uważamy, że do nowej inwazji może dojść jeszcze podczas trwających Igrzysk Olimpijskich – przekazał w piątek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Dodał, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy są przygotowani na każdy możliwy scenariusz. Taka deklaracja nie pozostała bez reakcji strony rosyjskiej, która w ostrych słowach skrytykowała Biały Dom i jego sojuszników.

Nie wiemy, co się zdarzy, ale ryzyko rosyjskiej inwazji jest na tyle wysokie, że dla obywateli USA przyszedł moment na opuszczenie Ukrainy – podkreślił Sullivan.

Władimir Putin podjął decyzję? Doradca bezpieczeństwa narodowego USA komentuje

Ofensywa na Ukrainę miałaby rozpocząć się od bombardowań z powietrza. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA odniósł się także do doniesień PBS. Stwierdził, że choć Stany Zjednoczone nie są przekonane o podjęciu decyzji przez Putina, informacje wywiadowcze wskazują na wysokie ryzyko "poważnych działań zbrojnych".

Rosja mocno przygląda się możliwości stworzenia pretekstu do inwazji na Ukrainę – ocenił doradca amerykańskiego prezydenta.

Amerykański dziennikarz powołuje się na zachodnie źródła. "Okropna, krwawa kampania"

Informacje o rzekomej decyzji Władimira Putina przekazał na Twitterze reporter PBS Nick Schifrin. Powołał się przy tym na "trzy zachodnie źródła związane z obronnością"

Amerykańskie władze spodziewają się okropnej, krwawej kampanii, która rozpocznie się dwoma dniami bombardowania i ataków informatycznych. Po nich ma dojść do inwazji, której celem może być zmiana władz – napisał dziennikarz.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

W piątek Joe Biden odbył naradę w sprawie napięcia na granicy rosyjsko-ukraińskiej z przywódcami NATO i Unii Europejskiej. – Nie ma jeszcze decyzji ws. aktywacji sił szybkiego reagowania NATO. Prezydent Biden miał dziś okazję rozmawiać z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem na ten temat, ale decyzja w sprawie aktywacji tych sił nie została dotąd podjęta – podkreśla Sullivan.

Administracja USA zdecydowała o skierowaniu do Polski dodatkowych 3 tys. żołnierzy – podała wieczorem agencja Reutera. Ma to być sygnał, że Amerykanie na błyskawiczny przerzut sił na wschodnią flankę NATO.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Obejrzyj także: Jak ukrócić zapędy Rosji? "To daje Putinowi do myślenia"

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić