Anna Wajs-Wiejacka| 

Mężczyzna stracił ptaka. Wpadł w inne ręce

27

Przedstawiciele małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego wspólnie z policją interweniowali na zakopiańskich Krupówkach. Funkcjonariusze odebrali sowę płomykówkę mężczyźnie, który udostępniał ją turystom do zdjęć. Ptak trafił na badania do lekarza weterynarii.

Mężczyzna stracił ptaka. Wpadł w inne ręce
Sowa płomykówka zdjęcie poglądowe (Twitter)

Do tej niecodziennej interwencji doszło na zakopiańskich Krupówkach w środę 28 lutego, o czym poinformowali funkcjonariusze z małopolskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Jak przekazali, ptak został przez nich przejęty i od razu trafiło na badania do lekarza weterynarii.

Jak wskazuje "Gazeta Krakowska", oględziny potwierdziły, że zwierzę jest przemęczone, ma przycięte i powyrywane pióra, a także w nienaturalny sposób kiwa się na boki. Jak podkreślono, sowa była przetrzymywana w nieodpowiednich warunkach. Trzymano ją w klatce, w której nie było odpowiedniego drążka, na którym ptak mógłby stać.

Płomykówka, tak jak wiele innych sów, jest gatunkiem chronionym Konwencją Waszyngtońską i polskimi przepisami o ochronie przyrody. Pomijając aspekt prawny, sowy to nocne ptaki drapieżne. Zmuszanie ich do aktywności w dzień jest po prostu znęcaniem się nad nimi — przypomina Małgorzata Woźniak-Słota, zastępca naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Powódź błyskawiczna we Włoszech. Paraliż na północy kraju

Policja zapowiedziała, że sprawa trafi do prokuratury. Sąd najpewniej zdecyduje przepadek zwierzęcia na rzecz Skarbu Państwa. Wtedy resort klimatu i środowiska wskaże nowy dom dla sowy lub zdecyduje o jego powrocie do życia na wolności, jeśli zwierze będzie do niego zdolne.

Zwierzę nie powinno być atrakcją turystyczną!

Niestety przykład sowy płomykówki z Krupówek nie jest ani odosobniony, ani ostatni. Zwierzęta w wielu miejscach kraju wykorzystywane są jako atrakcje turystyczne. Zmuszane są do nienaturalnych dla nich zachowań, a nierzadko przetrzymywane w skrajnie trudnych warunkach.

Każdy, kto chciałby pochwalić się w social mediach zdjęciem z dzikim zwierzęciem, powinien mieć z tyłu głowy, że bierze udział w dręczeniu. Nie uczmy tego naszych dzieci! - apeluje Małgorzata Woźniak-Słota.

Im mniejsze będzie nasze zainteresowanie tego rodzaju "atrakcjami", tym mniej będzie osób je oferujących.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić