Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Mieszkańcy mają problem z wilkami. "Podjadają karmę kotom"

36

Szczecińskie media informują, że w miejscowości Brzózki po ulicach spacerują wilki. W okolicy przebywa wataha tych dzikich zwierząt i najwyraźniej dobrze się tam czuje. Drapieżniki spotkano w pobliżu nieczynnego ośrodka wypoczynkowego dla pracowników Zakładów Chemicznych Police.

Mieszkańcy mają problem z wilkami. "Podjadają karmę kotom"
Wilk spaceruje w pobliżu nieczynnego ośrodka wypoczynkowego dla pracowników Zakładów Chemicznych Police (Facebook, M.Szarszewska)

W podszczecińskiej miejscowości Brzózki nagrano wilka swobodnie biegającego między zabudowaniami. Sołtys wsi podkreśla, że nie jest to pierwszy przypadek.

Jest ich sporo. Całe watahy chodzą. Często widujemy je w okolicznych lasach czy na ścieżkach - mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Tomasz Andrzejewski

Zwierzęta unikają ludzi. - Teren, na którym się rozgościły, jest raczej opuszczony, nie ma tu zbyt wielu zabudowań. To opuszczony ośrodek, ale dokarmiane są tutaj koty wolno żyjące i właśnie wilki tę karmę kotom podjadają - tłumaczy sołtys wsi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wataha dzikich psów zaatakowała dziecko. Przerażające nagranie z monitoringu

Mimo że jak dotąd nie doszło do żadnych niebezpiecznych incydentów z udziałem wilków, to mieszkańcy mają wiele obaw. Boją się jak zareaguje drapieżnik, gdy na swojej drodze spotka człowieka. Szczególnie teraz, gdy za niedługo pojawią się młode.

Do rui wilki przystępują w lutym, a szczenięta rodzą się na przełomie kwietnia i maja. Wadery zwykle szczenią się w norach, ale także w wykrotach drzew, a nawet w dobrze osłoniętych legowiskach na ziemi. W okresie wychowu szczeniąt wilki mogą wykorzystywać jedną do kilku nor, co jakiś czas przenosząc lub przeprowadzając szczenięta. Zwykle młode przestają korzystać z nor w lipcu.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Co zrobić, gdy spotkasz na swojej drodze wilka?

Jeśli spotkasz wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 metrów) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ostatnie pożegnanie Jadwigi Komorowskiej. Ujawniono zaskakujące fakty o zmarłej
Rozmowy w Rijadzie bez porozumienia. Rosja oskarża Ukrainę
Kiedy przycinać perowskię? Termin jest kluczowy
"Nie miał szans". Jest nagranie z kolizji motocyklisty w Warszawie
Napięta sytuacja w Turcji. Przedłużono zakaz zgromadzeń
Malowali swastyki na banerach wyborczych. Szuka ich policja
Wpadł do szamba. Nie żyje młody mężczyzna
Przyłapany na obwodnicy Trójmiasta. Nagranie niesie się po sieci
Akcja na Jaszczurówce. Wolontariusze pomagają żabom pokonać ulicę
Zwłoki na poddaszu. Tragedia w Płocku
Groza w Wiedniu. Natychmiast przerwali transmisje
Kreml o rozmowach z USA. Pozostanie tajemnicą
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić