Mieszkańcy mają problem z wilkami. "Podjadają karmę kotom"

36

Szczecińskie media informują, że w miejscowości Brzózki po ulicach spacerują wilki. W okolicy przebywa wataha tych dzikich zwierząt i najwyraźniej dobrze się tam czuje. Drapieżniki spotkano w pobliżu nieczynnego ośrodka wypoczynkowego dla pracowników Zakładów Chemicznych Police.

Mieszkańcy mają problem z wilkami. "Podjadają karmę kotom"
Wilk spaceruje w pobliżu nieczynnego ośrodka wypoczynkowego dla pracowników Zakładów Chemicznych Police (Facebook, M.Szarszewska)

W podszczecińskiej miejscowości Brzózki nagrano wilka swobodnie biegającego między zabudowaniami. Sołtys wsi podkreśla, że nie jest to pierwszy przypadek.

Jest ich sporo. Całe watahy chodzą. Często widujemy je w okolicznych lasach czy na ścieżkach - mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Tomasz Andrzejewski

Zwierzęta unikają ludzi. - Teren, na którym się rozgościły, jest raczej opuszczony, nie ma tu zbyt wielu zabudowań. To opuszczony ośrodek, ale dokarmiane są tutaj koty wolno żyjące i właśnie wilki tę karmę kotom podjadają - tłumaczy sołtys wsi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wataha dzikich psów zaatakowała dziecko. Przerażające nagranie z monitoringu

Mimo że jak dotąd nie doszło do żadnych niebezpiecznych incydentów z udziałem wilków, to mieszkańcy mają wiele obaw. Boją się jak zareaguje drapieżnik, gdy na swojej drodze spotka człowieka. Szczególnie teraz, gdy za niedługo pojawią się młode.

Do rui wilki przystępują w lutym, a szczenięta rodzą się na przełomie kwietnia i maja. Wadery zwykle szczenią się w norach, ale także w wykrotach drzew, a nawet w dobrze osłoniętych legowiskach na ziemi. W okresie wychowu szczeniąt wilki mogą wykorzystywać jedną do kilku nor, co jakiś czas przenosząc lub przeprowadzając szczenięta. Zwykle młode przestają korzystać z nor w lipcu.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Co zrobić, gdy spotkasz na swojej drodze wilka?

Jeśli spotkasz wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 metrów) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić