Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Nagranie z Polski. Nigdy jej nie dotykaj. Leśnicy ostrzegają

76
Podziel się:

Jest uznawana za najładniejszego polskiego płaza. Niewiele osób wie, że salamandra plamista za uszami posiada gruczoły wydzielające jad. Leśnicy nie radzą dotykać tego płaza, gdyż wydzielina ta może być prawdziwą trucizną. To zwierzę lepiej więc oglądać z daleka. Do sieci trafiło właśnie nagranie jednego z napotkanych, większych jego okazów.

Nagranie z Polski. Nigdy jej nie dotykaj. Leśnicy ostrzegają
Salamandra plamista (Facebook)

Salamandra plamista to największy krajowy płaz osiągający ponad 25 cm długości. Wyróżnia się ubarwieniem, jej czarna, błyszcząca skóra pokryta jest żółtopomarańczowymi plamami. W Polsce salamandry występują w górach i na pogórzu.

Gody salamandry plamistej odbywają się od lata do jesieni w zależności od miejsca występowania. Samce w tym okresie wyraźnie się ożywiają i przeszukują swoje rewi w poszukiwaniu samic. Często obserwuje się wówczas salamandry chodzące parami.

Szczególnie aktywne są one w dni deszczowe, mgliste, gdy jest niskie ciśnienie powietrza. Zupełnie odwrotnie, jak ludzie. Wtedy znajdują obfitość pożywienia, natomiast w dni słoneczne są wyjątkowo ospałe i przesiadują w pniach starych drzew lub w skalnych kryjówkach. Najlepszy czas na obserwację salamander plamistych to jesień. Wtedy dość łatwo można je spotkać w górskich lasach bukowych, gdzie jeszcze we wrześniu odbywają swe gody - tłumaczy Kazimierz Nóżka, leśniczy z Nadleśnictwa Baligród.

Nie dotykaj salamandry!

Warto wiedzieć, że z boku głowy salamandra ma gruczoły wydzielające jad, który może podrażniać np. oczy.

Nikomu nie polecam dotykania tego płaza, gdyż jad może spowodować nieprzyjemne następstwa w wypadku zatarcia do oczu czy ust – przestrzega leśniczy Kazimierz Nóżka.

Wydzielina ta może być prawdziwą trucizną. W razie dostania się do przewodu pokarmowego może wywołać drgawki, podnieść ciśnienie krwi czy też miejscowo znieczulić i spowodować drętwienie kończyn.

Dzięki jadowi i odstraszającemu ubarwieniu oprócz człowieka salamandra nie ma naturalnych wrogów. Zagrożeniem są dla niej samochody, a wybetonowywanie brzegów potoków górskich powoduje, iż dorosłe osobniki wpadają do wody i topią się.

Zobacz także: Kaczyński znów o katastrofie w Smoleńsku. Belka: zwariowana, chora koncepcja
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(76)
Wierzyć się n...
3 miesiące temu
Podmieńcie mu walizki na taką z bombą zegarową, czas się zawinąć i nie męczyć swoją kreaturą świata
P. S.
3 miesiące temu
Alternatywny życiorys to że zaczynał jako zwykły ruski żołdak, jeżeli dobrze pamiętam
Z Bogiem Najw...
3 miesiące temu
Okulary remontowe wysłać i maska na ten kwas azotowy. Jesteśmy z Wami.
antykonfa
3 miesiące temu
kórwin najlepszy przyjaciel kremla
Gisc
3 miesiące temu
Tak , a Pawlowicz to je , to jak trujące
Moje zdanie
3 miesiące temu
Nie tylko organ przestał być o ile w ogóle był przyjacielem ale również Węgrzy, czas na przewartościowanie czyli Polak Węgier to już nie bratanki....
Odp.
3 miesiące temu
Polska zamiast budować autostrady niech wreszcie zainteresuje się energią jądrową, i to przy granicy z Niemcami lub Czechami* , gwno mnie obchodzi ich spokój. Mają czas i ochotę na łajanie nas, karanie a są odhumanitaryzowani. *) I skończy się problem z Turowem
Odp.
3 miesiące temu
Araby, brakuje wam pszenicy?to jedzcie daktyle
gajowy Maruch...
3 miesiące temu
Polskie szaraki nie powinny drażnić rosyjskiego niedźwiedzia.
Leśnik
3 miesiące temu
Wiele razy ratowałem te stworki przenosząc je z drogi leśnej w krzaki gołymi rękami i nic mi się nie stało - ludzie nie bójcie żaby !
ASS
3 miesiące temu
po nastepnych wyborach w POLSCE tez beda rzadzic POLACY brawo WEGRRZY brawo KONFEDERACJA
Aladyn
3 miesiące temu
Co za brednie, jako dzięki, lat 70 łapałam Salamandry do ręki jakoś nic mi się nie stało
brzydactwo
3 miesiące temu
oślizgły plaz
M@tejko
3 miesiące temu
Tak to jest tylko ostrzeżenie żeby nie chwytać te płazy bo są pod ochroną a nie że mają potężny jad który doprowadza do śmierci ( śmiechu warte) daliście taki post to teraz ludzie będą się bali i będą zabijać te miłe i pożyteczne maleństwa!!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić