Eksperci: po katastrofie przetrwa kilka państw. Co z Polską?

1206

Naukowcy przeprowadzili badania, aby ustalić, które z państw ma największe szanse na przetrwanie kryzysu klimatycznego. Udało im się wyłonić pięć miejsc, które poradzą sobie z globalnym ociepleniem i kryzysem migracyjnym.

Eksperci: po katastrofie przetrwa kilka państw. Co z Polską?
W przypadku katastrofy klimatycznej może przetrwać pięć państw (Pixabay)

Badanie zostało wykonane przez Nicka Kinga i prof. Aleda Jonesa z Global Sustainability Institute w Anglia Ruskin University (ARU). Wyniki obserwacji opublikowano w czasopiśmie Sustainability. Naukowcy wzięli w nim pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą doprowadzić do katastrofy we współczesnym świecie.

Pięć państw z szansą na przetrwanie

Badacze skupili się na wszystkich czynnikach, które mogą zagrozić naszej cywilizacji: umowy międzynarodowe, globalne struktury finansowe, kryzys ekologiczny oraz wzrost populacji przy zmniejszającej się liczbie zasobów.

W nadchodzących latach możliwe są znaczące zmiany. Wpływ zmian klimatu, w tym zwiększona częstotliwość i intensywność susz i powodzi, ekstremalne temperatury i większy ruch ludności mogą dyktować dotkliwość tych zmian - przekazała Aleda Jones

W badaniu wyłoniono pięć krajów o najkorzystniejszych warunkach do przetrwania globalnego kryzysu. Okazało się, że Nowa Zelandia, Islandia, Wielka Brytania, Australia i Irlandia są obecnie narodami najbardziej przystosowanymi do nadchodzących zmian.


Wszystkie z wymienionych państw są położone na wyspach. Mają także umiarkowany klimat, co pozwoli na utrzymanie stabilnych warunków, nawet w przypadku coraz bardziej postępującego globalnego ocieplenia.

Na pierwszym miejscu jest Nowa Zelandia i ma najkorzystniejsze warunki. Jest w stanie wytwarzać energię geotermalną i hydroelektryczną. Posiada dużą ilość gruntów, które nie są mocno zaludnione. W mediach już od dawna pojawiają się doniesienia, że w Nowej Zelandii powstają domy dla miliarderów, które mają być "schronami" w razie jakiejkolwiek katastrofy, czy to klimatycznej, czy też migracyjnej.

Zobacz także: Najwyżej położona na świecie farma wiatrowa. Ogromna konstrukcja u podnóża Himalajów
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić