aktualizacja 

Niemcy. Pokazały się "kamienie głodu". To świadczy o jednym

430

Rekordowe temperatury i brak opadów powodują w Niemczech pokazanie się w rzekach tzw. kamieni głodu. Ich odsłonięcie zwiastuje nadejście trudnych czasów. Susza stała się faktem.

Niemcy. Pokazały się "kamienie głodu". To świadczy o jednym
Ogromna susza w Niemczech. Przesłanie jest przerażające (PAP)

Poziom rzeki Łaby, która przecina Niemcy i Czechy, spadł do tak niskiego poziomu, że rzeka ponownie odsłoniła tzw. kamienie głodu, czyli najstarsze zabytki hydrologiczne Europy Środkowej. Obecna susza u naszych zachodnich sąsiadów sprawiła, że na kamieniach na Renie i Łabie w Niemczech można przeczytać daty poprzednich susz. Ostatnia miała miejsce w 2018 roku.

Jak podkreśla niemiecka gazeta "Sachsische Zeitung", wzdłuż brzegów Łaby znaleziono dziesiątki "kamieni głodu", także takie, które do tej pory nie były znane i nie zostały opisane. To oznacza jedno - mieszkańcy muszą przygotować się na bardzo trudne czasy.

Najstarszy napis wyryty na kamieniach głodu, które znajdują się w korycie Łaby, pochodzi z 1616 roku. Na kamieniu widnieje smutna wiadomość w języku niemieckim: "Kiedy mnie widzisz, płacz".

W Czechach z kolei najstarszy taki kamień pochodzi z 1417 roku. Niemieckie źródło informuje, ze jest już on prawie nieczytelny, bowiem zniszczyły go kotwice statków cumujących do brzegu.

Kamienie stały się atrakcją turystyczną, z którą lokalni mieszkańcy, jak i przybysze z innych regionów Czech i Niemiec, robią sobie zdjęcia na pamiątkę. W 2018 roku, również w Łabie, odnaleziono kilkadziesiąt niewybuchów z czasów drugiej wojny światowej. Były to głównie granaty, miny i inne materiały wybuchowe. Większość z nich udało się zebrać i zdetonować. Okazało się, że wciąż działały.

Eksperci ostrzegają. Może być bardzo źle

Jak wynika z danych zawartych w raporcie Konwencji ONZ ws. zwalczania pustynnienia, do końca bieżącej dekady susza może doprowadzić do przymusowej migracji 700 mln ludzi, a do 2050 r. - nawet 5,7 mld osób. Liczba i długość trwania okresów suszy na Ziemi wzrosła od 2000 r. o 29 procent.

Zobacz także: "Mam fatalne informacje". Susza uderzyła w grzybiarzy
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić