Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|
aktualizacja

Niemcy. Pokazały się "kamienie głodu". To świadczy o jednym

181
Podziel się:

Rekordowe temperatury i brak opadów powodują w Niemczech pokazanie się w rzekach tzw. kamieni głodu. Ich odsłonięcie zwiastuje nadejście trudnych czasów. Susza stała się faktem.

Niemcy. Pokazały się "kamienie głodu". To świadczy o jednym
Ogromna susza w Niemczech. Przesłanie jest przerażające (PAP)

Poziom rzeki Łaby, która przecina Niemcy i Czechy, spadł do tak niskiego poziomu, że rzeka ponownie odsłoniła tzw. kamienie głodu, czyli najstarsze zabytki hydrologiczne Europy Środkowej. Obecna susza u naszych zachodnich sąsiadów sprawiła, że na kamieniach na Renie i Łabie w Niemczech można przeczytać daty poprzednich susz. Ostatnia miała miejsce w 2018 roku.

Jak podkreśla niemiecka gazeta "Sachsische Zeitung", wzdłuż brzegów Łaby znaleziono dziesiątki "kamieni głodu", także takie, które do tej pory nie były znane i nie zostały opisane. To oznacza jedno - mieszkańcy muszą przygotować się na bardzo trudne czasy.

Najstarszy napis wyryty na kamieniach głodu, które znajdują się w korycie Łaby, pochodzi z 1616 roku. Na kamieniu widnieje smutna wiadomość w języku niemieckim: "Kiedy mnie widzisz, płacz".

W Czechach z kolei najstarszy taki kamień pochodzi z 1417 roku. Niemieckie źródło informuje, ze jest już on prawie nieczytelny, bowiem zniszczyły go kotwice statków cumujących do brzegu.

Kamienie stały się atrakcją turystyczną, z którą lokalni mieszkańcy, jak i przybysze z innych regionów Czech i Niemiec, robią sobie zdjęcia na pamiątkę. W 2018 roku, również w Łabie, odnaleziono kilkadziesiąt niewybuchów z czasów drugiej wojny światowej. Były to głównie granaty, miny i inne materiały wybuchowe. Większość z nich udało się zebrać i zdetonować. Okazało się, że wciąż działały.

Eksperci ostrzegają. Może być bardzo źle

Jak wynika z danych zawartych w raporcie Konwencji ONZ ws. zwalczania pustynnienia, do końca bieżącej dekady susza może doprowadzić do przymusowej migracji 700 mln ludzi, a do 2050 r. - nawet 5,7 mld osób. Liczba i długość trwania okresów suszy na Ziemi wzrosła od 2000 r. o 29 procent.

Zobacz także: "Mam fatalne informacje". Susza uderzyła w grzybiarzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(181)
KORWIN1
miesiąc temu
Cz w 1616 roku ówcześni lewacy walczyli z globalnym ociepleniem I śladem węglowym ?
ewa
miesiąc temu
A to te kamienie milowe wymyślone
ewa
miesiąc temu
Tak było odkąd istnieje świat i tak będzie
Stary
miesiąc temu
A przecież lodowce się topią i poziom mórz się podnosi, to chyba namorzu powstają góry, bo do nas woda nie dochodzi.
Jp3
miesiąc temu
Bobry które robiły tamy są be,,, tamy zatrzymywały wodę i ją filtrowały,,, to też be,,, wszystko nam przeszkadza, owady też be,,, bo wiadomo przy piwie wieczorem przeszkadzają, ptaków nie ma bo nie ma już owadów,,, może ziemia sama z nami teraz zrobi porządek, czas najwyższy,,, nie da się ciągle podnosić PKB przy ograniczonych zasobach ziemi,, to po prostu nie możliwe.
Coś tam coś t...
miesiąc temu
Była susza ale jednak wszystko wróciło do normy. Teraz na następnym kamieniu wpisać 2022 żeby za następne parę lat sobie przypomnieć
Jp3
miesiąc temu
Jak to było "bądźcie płodni i rozmnajcie się i Czyńcie sobie ziemię poddaną" mamy efekty,,
Jp3
miesiąc temu
Chyba posunęliśmy się za daleko... Świąt się kończy,,
Somsiad
miesiąc temu
Taka natura 400a nawet 600 lat temu takie tragedie były. Jednak rolnictwo było prykitywne i taka susza była prawdziwą tragedią dla społeczeństwa. Teraz jest płacz że susza. Za chwilę będzie powódź 100lecia
Expert
miesiąc temu
Mata się bać i żyć w ciągłym strachu. Wirus, wojna, susza, kolejny wirus, głód. I ludzka głupota jest podstawą tego strachu. Buuuu!!
Tubylec
miesiąc temu
Napisy na odsłoniętych kamieniach daty 1616,1417,1868,1892 no to mam pytanie dlaczego wtedy były takie susze ???? Co ocieplenie klimatu ? Wtedy zero przemysłu , prości niewykształceni ludzie a dziś - naukowcy, komputery, opodatkowane co2 . Oczywiście że jestem za normalną ekologią ale NIE RÓBCIE LUDZIOM WODY Z MÓZGU że to wszystko przez człowieka!!! Po prostu tak działa natura a dziś jeszcze do tego wiecznie nienajedzony biznes !!!!!
Tak tak
miesiąc temu
Czyli ocieplenie klimatu juz się zdarzało
zmeliorowali
miesiąc temu
wszystkie pola, lasy, łąki, rowy, wyprostowali rzeki i dziwia ise, ze jest susza... Rządzacy to osły. zasypać przecinki, przywrócić naturalne zakola rzek, zakopać odpływy w rowach na polach i łąkach i będzie normalnie. Woda po deszcze postoi, wsiąknie, odparuje by za kilka dni znowu spadł deszcz. A tak na niebie mamy sztuczne chmury z jodków srebra, z których co najwyżej pada kwaśny deszcz, a potem macie ryby w Odrze, Łabie, Ner i Dunajcu śnięte. Tak jodek srebra w połączeniu z wodą daje kwas... i katastrofa "z przyczyn naturalnych" gotowa. Skąd sie wział jodek srebra w deszczu? Ano, z tych białych pasków zasnujwajacych słońce na niebie i tak to idzie. Rzady zgodziły się na trucie swoich obywateli w imię EKOLOGII.Kpią z ludzi i naszego zycia.
zmeliorowali
miesiąc temu
wszystkie pola, lasy, łąki, rowy, wyprostowali rzeki i dziwia ise, ze jest susza... Rządzacy to osły. zasypać przecinki, przywrócić naturalne zakola rzek, zakopać odpływy w rowach na polach i łąkach i będzie normalnie. Woda po deszcze postoi, wsiąknie, odparuje by za kilka dni znowu spadł deszcz. A tak na niebie mamy sztuczne chmury z jodków srebra, z których co najwyżej pada kwaśny deszcz, a potem macie ryby w Odrze, Łabie, Ner i Dunajcu śnięte. Tak jodek srebra w połączeniu z wodą daje kwas... i katastrofa "z przyczyn naturalnych" gotowa. Skąd sie wział jodek srebra w deszczu? Ano, z tych białych pasków zasnujwajacych słońce na niebie i tak to idzie. Rzady zgodziły się na trucie swoich obywateli w imię EKOLOGII.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić