Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|
aktualizacja

Niemcy. Pokazały się "kamienie głodu". To świadczy o jednym

181
Podziel się:

Rekordowe temperatury i brak opadów powodują w Niemczech pokazanie się w rzekach tzw. kamieni głodu. Ich odsłonięcie zwiastuje nadejście trudnych czasów. Susza stała się faktem.

Niemcy. Pokazały się "kamienie głodu". To świadczy o jednym
Ogromna susza w Niemczech. Przesłanie jest przerażające (PAP)

Poziom rzeki Łaby, która przecina Niemcy i Czechy, spadł do tak niskiego poziomu, że rzeka ponownie odsłoniła tzw. kamienie głodu, czyli najstarsze zabytki hydrologiczne Europy Środkowej. Obecna susza u naszych zachodnich sąsiadów sprawiła, że na kamieniach na Renie i Łabie w Niemczech można przeczytać daty poprzednich susz. Ostatnia miała miejsce w 2018 roku.

Jak podkreśla niemiecka gazeta "Sachsische Zeitung", wzdłuż brzegów Łaby znaleziono dziesiątki "kamieni głodu", także takie, które do tej pory nie były znane i nie zostały opisane. To oznacza jedno - mieszkańcy muszą przygotować się na bardzo trudne czasy.

Najstarszy napis wyryty na kamieniach głodu, które znajdują się w korycie Łaby, pochodzi z 1616 roku. Na kamieniu widnieje smutna wiadomość w języku niemieckim: "Kiedy mnie widzisz, płacz".

W Czechach z kolei najstarszy taki kamień pochodzi z 1417 roku. Niemieckie źródło informuje, ze jest już on prawie nieczytelny, bowiem zniszczyły go kotwice statków cumujących do brzegu.

Kamienie stały się atrakcją turystyczną, z którą lokalni mieszkańcy, jak i przybysze z innych regionów Czech i Niemiec, robią sobie zdjęcia na pamiątkę. W 2018 roku, również w Łabie, odnaleziono kilkadziesiąt niewybuchów z czasów drugiej wojny światowej. Były to głównie granaty, miny i inne materiały wybuchowe. Większość z nich udało się zebrać i zdetonować. Okazało się, że wciąż działały.

Eksperci ostrzegają. Może być bardzo źle

Jak wynika z danych zawartych w raporcie Konwencji ONZ ws. zwalczania pustynnienia, do końca bieżącej dekady susza może doprowadzić do przymusowej migracji 700 mln ludzi, a do 2050 r. - nawet 5,7 mld osób. Liczba i długość trwania okresów suszy na Ziemi wzrosła od 2000 r. o 29 procent.

Zobacz także: "Mam fatalne informacje". Susza uderzyła w grzybiarzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(181)
KORWIN1
2 miesiące temu
Cz w 1616 roku ówcześni lewacy walczyli z globalnym ociepleniem I śladem węglowym ?
ewa
2 miesiące temu
A to te kamienie milowe wymyślone
ewa
2 miesiące temu
Tak było odkąd istnieje świat i tak będzie
Stary
2 miesiące temu
A przecież lodowce się topią i poziom mórz się podnosi, to chyba namorzu powstają góry, bo do nas woda nie dochodzi.
Jp3
2 miesiące temu
Bobry które robiły tamy są be,,, tamy zatrzymywały wodę i ją filtrowały,,, to też be,,, wszystko nam przeszkadza, owady też be,,, bo wiadomo przy piwie wieczorem przeszkadzają, ptaków nie ma bo nie ma już owadów,,, może ziemia sama z nami teraz zrobi porządek, czas najwyższy,,, nie da się ciągle podnosić PKB przy ograniczonych zasobach ziemi,, to po prostu nie możliwe.
Coś tam coś t...
2 miesiące temu
Była susza ale jednak wszystko wróciło do normy. Teraz na następnym kamieniu wpisać 2022 żeby za następne parę lat sobie przypomnieć
Jp3
2 miesiące temu
Jak to było "bądźcie płodni i rozmnajcie się i Czyńcie sobie ziemię poddaną" mamy efekty,,
Jp3
2 miesiące temu
Chyba posunęliśmy się za daleko... Świąt się kończy,,
Somsiad
2 miesiące temu
Taka natura 400a nawet 600 lat temu takie tragedie były. Jednak rolnictwo było prykitywne i taka susza była prawdziwą tragedią dla społeczeństwa. Teraz jest płacz że susza. Za chwilę będzie powódź 100lecia
Expert
2 miesiące temu
Mata się bać i żyć w ciągłym strachu. Wirus, wojna, susza, kolejny wirus, głód. I ludzka głupota jest podstawą tego strachu. Buuuu!!
Tubylec
2 miesiące temu
Napisy na odsłoniętych kamieniach daty 1616,1417,1868,1892 no to mam pytanie dlaczego wtedy były takie susze ???? Co ocieplenie klimatu ? Wtedy zero przemysłu , prości niewykształceni ludzie a dziś - naukowcy, komputery, opodatkowane co2 . Oczywiście że jestem za normalną ekologią ale NIE RÓBCIE LUDZIOM WODY Z MÓZGU że to wszystko przez człowieka!!! Po prostu tak działa natura a dziś jeszcze do tego wiecznie nienajedzony biznes !!!!!
Tak tak
2 miesiące temu
Czyli ocieplenie klimatu juz się zdarzało
zmeliorowali
2 miesiące temu
wszystkie pola, lasy, łąki, rowy, wyprostowali rzeki i dziwia ise, ze jest susza... Rządzacy to osły. zasypać przecinki, przywrócić naturalne zakola rzek, zakopać odpływy w rowach na polach i łąkach i będzie normalnie. Woda po deszcze postoi, wsiąknie, odparuje by za kilka dni znowu spadł deszcz. A tak na niebie mamy sztuczne chmury z jodków srebra, z których co najwyżej pada kwaśny deszcz, a potem macie ryby w Odrze, Łabie, Ner i Dunajcu śnięte. Tak jodek srebra w połączeniu z wodą daje kwas... i katastrofa "z przyczyn naturalnych" gotowa. Skąd sie wział jodek srebra w deszczu? Ano, z tych białych pasków zasnujwajacych słońce na niebie i tak to idzie. Rzady zgodziły się na trucie swoich obywateli w imię EKOLOGII.Kpią z ludzi i naszego zycia.
zmeliorowali
2 miesiące temu
wszystkie pola, lasy, łąki, rowy, wyprostowali rzeki i dziwia ise, ze jest susza... Rządzacy to osły. zasypać przecinki, przywrócić naturalne zakola rzek, zakopać odpływy w rowach na polach i łąkach i będzie normalnie. Woda po deszcze postoi, wsiąknie, odparuje by za kilka dni znowu spadł deszcz. A tak na niebie mamy sztuczne chmury z jodków srebra, z których co najwyżej pada kwaśny deszcz, a potem macie ryby w Odrze, Łabie, Ner i Dunajcu śnięte. Tak jodek srebra w połączeniu z wodą daje kwas... i katastrofa "z przyczyn naturalnych" gotowa. Skąd sie wział jodek srebra w deszczu? Ano, z tych białych pasków zasnujwajacych słońce na niebie i tak to idzie. Rzady zgodziły się na trucie swoich obywateli w imię EKOLOGII.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić