Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Niesamowite odkrycie na plaży. Wędrowało 132 lata

33
Podziel się:

Na australijskiej plaży dokonano niesamowitego odkrycia. Wiadomość w butelce wędrowała przez 132 lata i została znaleziona prawie 1000 km od miejsca, w którym wrzucono ją do oceanu. Jej treść jest zaskakująca.

Niesamowite odkrycie na plaży. Wędrowało 132 lata
Na plaży w Australii dokonano niezwykłego odkrycia (Western Australian Museum)

W 2018 roku na australijskiej plaży naleziono butelkę do połowy zakopaną w piasku. W środku znajdował się niezwykły list. Jak wynika z jego treści, butelka została zrzucona ze statku na Oceanie Indyjskim w 1886 r.

Australia. Niesamowite odkrycie na plaży

Wiadomość spędziła ponad sto lat, pływając po rozległych wodach, zanim została odkryta prawie 950 kilometrów od miejsca, w którym zrzucono ją do oceanu.

Starą butelkę ginu ze zwiniętą w rulon notatką znalazła przypadkowo spacerowiczka Tonya Illman w styczniu 2018 r. 50 metrów od linii brzegowej. Mimo że brakowało korka, zarówno butelka, jak i jej zawartość były w dużej mierze nienaruszone.

Niemiecki eksperyment

Jak się okazało, treść listu nie była wołaniem o pomoc ani romantycznym wyznaniem, ale częścią niemieckiego eksperymentu, który trwał od 1864 do 1933 roku i miał na celu poznanie prądów oceanicznych.

W tym czasie tysiące butelek zostało wyrzuconych za burtę z niemieckich statków. Każda zawierała karteczkę z datą, dokładnymi współrzędnymi statku, nazwą jednostki, jej portem macierzystym i trasą, którą podróżowała.

Po drugiej stronie kartki znajdował kwestionariusz, w którym ten, kto znalazł butelkę, miał zapisać, kiedy i gdzie została znaleziona, a następnie odesłać ją do Niemieckiego Obserwatorium Marynarki Wojennej w Hamburgu lub najbliższego niemieckiego konsulatu.

Atrament z pióra kapitana statku wyblakł, więc mąż Tonyi Kym Illman zabrał się do pracy nad śledztwem. Udało mu się odczytać część pisma – datę (12 czerwca 1886), współrzędne, trasę (z Cardiff do Makassar) oraz nazwę statku (barka "Paula").

Znalazcy zabrali wiadomość i butelkę do Muzeum Australii Zachodniej w celu potwierdzenia jej autentyczności. Tamtejsi eksperci potwierdzili, że zarówno ona, jak i papier datowane są na właściwy okres i że "Paula" popłynęła wyznaczoną trasą w 1886 roku.

Spośród tysięcy butelek wyrzuconych z niemieckich statków w ramach eksperymentu ta jest dopiero 663. Jest również najstarsza do tej pory - poprzednia rekordzistka miała 108 lat i była częścią podobnego eksperymentu przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Przypadkowe odkrycie w Jarosławiu. Archeolodzy natknęli się na średniowieczną sensację
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(33)
Konkret
rok temu
Hitler doszedł do władzy w 1933 roku i skończył z marnowaniem pieniędzy podatników na "rozrzucanie buteleczek po oceanach" ;)
Wojtek
rok temu
Dzień Dobry
Honorata
rok temu
Proszę mi odac to mojego pradziatka Adolfa Hitlera butelka
Imperator
rok temu
132 lata od 1886r? Jak zwykle pismaki z o2.pl publikują najświeższe newsy w sieci!🤣
Makakaki
rok temu
A może poprostu ktoś to napisał treścią taka żeby wyglądało z przed kilkuset lat, a wyrzucił niedawno
Epok kamienia
rok temu
Fejk jak nic! Przecież dżiny żyły w lampach, a nie w butelkach! :D
Juzek
rok temu
Ja rok temu zostawiłem klocka w lesie,ciekawe gdzie jest teraz.
Kotmasza18
rok temu
Ta butelka jest po wódce zwanej okowitą, którą szlachta rozpijała pańszczyzńanych chłopów.Ot i zagadka rozwiązana.
Nemeczek
rok temu
A teraz krzyczą że to my zaśmiecamy planetę
Greenos77
rok temu
Korek rozkruszył się w słońcu. Butelka mogla byc na plaży kilkadziesiąt lat. Papier nie zamókł bo... Sorry ale taki tam jest klimat. Po ginie bo... To był tani alkohol rozdawany zalodze codziennie tak jak posiłki. Historia morza się kłania. Nie tylko anglicy rozdawali alkohol swoim marynarzom. To byla powszechna praktyka morska. Ciekawostką tutaj jest to ze zaprzestano tej praktyki w 1933. Zmiana władzy i krok wstecz. Ta część nauki przestała być ważna, albo probowano ukryć wyniki badań
Szczęść Boże
rok temu
Prądy umysłowe pismanów wymagają dużo wiekszej butelki aby znaleźć brzeg. Bo dna u nich niema. Jest po prostu bezkresne.
xXx
rok temu
Skąd Niemcom przyszedł pomysł żeby wiadomość była w języku niemieckim a nie angielskim? W Australii.
Pront
rok temu
Najsłabsze prądy morskie, ten wynosi nieco ponad 7km/rok 😃
Szczęki opada...
rok temu
Butelka bo ginie buhahaha
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić