Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Niezwykłe odkrycie. Prehistoryczne freski z Finlandii wydają dźwięk

5

Zaskakujące odkrycie naukowców. Fińscy badacze odkryli, że malowidła naskalne przedstawiające łosie mogą generować echo przypominające odgłosy tych zwierząt.

Niezwykłe odkrycie. Prehistoryczne freski z Finlandii wydają dźwięk
Prehistoryczne malowidła naskalne w Finlandii (Twitter)

Fińscy naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego odkryli, że prehistoryczne malowidła naskalne w Finlandii nie tylko przedstawiają łosie, ale także mogą generować echo przypominające ich odgłosy. Badania te zostały opublikowane w czasopiśmie „Sound Studies”.

Malowidła, o których mowa liczą sobie od 3,5 do 7 tys. lat i znajdują się na klifach w pobliżu jeziora w południowo-wschodniej Finlandii. Gładkie powierzchnie skał tworzą wyraźne echo, które zdaje się pochodzić zza skalnych ścian. W przeciwieństwie do nich, sąsiednie, bardziej poszarpane klify generują słabsze odbicia dźwięków.

Naukowcy, w tym Perttu Kesaeniemi i Mikko Ojanen, przeprowadzili pomiary akustyczne za pomocą specjalnie zaprojektowanej tratwy oraz zimą, wchodząc na taflę lodu. Wyniki pokazały, że prehistoryczni łowcy-zbieracze, zbliżając się do malowideł drogą wodną, wchodzili w środowisko akustyczne, które podwajało dźwięki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W to ubierali się polscy chłopi. Jeden z największych mitów

Cyfrowe modelowanie dźwięków

W Laboratorium Badań Muzycznych Uniwersytetu Helsińskiego naukowcy nagrali współczesne wokalne i instrumentalne improwizacje, do których cyfrowo dodali akustykę znad jeziora. Improwizacje te imitują tradycyjne utwory ludu Saami, co pozwoliło na cyfrowe modelowanie akustycznego krajobrazu.

Archeolog Riitta Rainio z Uniwersytetu w Helsinkach cytowana przez Polską Agencję Prasową podkreśla, że „echa są tak silne, że nie ma powodu, aby zakładać, iż ludzie w przeszłości ich nie słyszeli”. Dzięki temu ludzie mogli słyszeć, jak namalowane łosie wydają ryki, odpowiadając na ich własne odgłosy.

Badania te pokazują, że prehistoryczni artyści potrafili operować nie tylko obrazem, ale i dźwiękiem, tworząc unikalne środowisko wizualno-dźwiękowe. Odkrycie to rzuca nowe światło na zrozumienie kultury łowców-zbieraczy i ich interakcji z otoczeniem.

Pradawny lud Saami

Saamowie to najstarszy lud Skandynawii, wokół którego narosło wiele legend. Pierwsze wzmianki o nich pojawiły się już w 98 r. n.e. Jak wskazuje portal soultravel.pl Saamowie zasiedlali tereny Finlandii, Norwegii, Szwecji i Rosji. Mają nie tylko własny język, a właściwie 9 języków, ale także bogatą kulturę — własną architekturę, muzykę i sztukę.

Tym, co ich wyróżniało, jest przywiązanie do natury. Niegdyś koczownicy tryb życia Saamowie zamienili na tryb osiadły, ale w dalszym ciągu starają się kultywować swoje tradycje.

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
"Czy Polską Policję stać?". Głośne pożegnanie komendanta
Tłusty czwartek 2025 coraz bliżej. Kiedy wypada? Oto data
Stanowcze stanowisko Izraela. Nie wyda szczątków przywódcy Hamasu
Chciała nocować z córką w wiacie śmietnikowej. Tak zareagowała, gdy zobaczyła policję
Australian Open. Kamil Majchrzak odpadł w pierwszej rundzie
NATO wzmacnia bezpieczeństwo na Bałtyku. Uruchamia Straż Bałtycką
Dramatyczne nagranie z Łodzi. "Tragedia na horyzoncie"
Kobieta widziała jak podrzucał śmieci. "Tę lekcję ekonomii zapamiętam na długo"
Styczeń to dobry moment na wysiew tych warzyw. Nie przegap terminu
To on zostanie nowym ministrem nauki. Kim jest Marcin Kulasek?
Katarzyna Bosacka prześwietliła skład śledzi. Porażające wnioski
18-letni Kamil zginął w wypadku. Jego matka zwróciła się do Boga
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić