aktualizacja 

Od lasów woli domy. Ludzie nie są nawet świadomi, że z nim mieszkają

29

Widzieliście w swojej okolicy zwierzę o biało-czarnym ubarwieniu oraz zwartej i masywnej budowie ciała? Jeśli wyglądało, jak to na zdjęciu ekspertów Lasów Państwowych, to znaczy, że natknąłeś się na skakuna arlekinowego. Leśnicy zwracają uwagę, że paski na jego odwłoku są ukośne i składają się w jodełkę. Czy tego pająka należy się obawiać? Nic bardziej mylnego!

Od lasów woli domy. Ludzie nie są nawet świadomi, że z nim mieszkają
Skakun arlekinowy (Lasy Państwowe, D. Dziektarz)

Na profilu Lasów Państwowych na Facebooku pojawił się bardzo ciekawy wpis. Dotyczy on pewnego gatunku pająków.

Być może nie wiecie, ale prawdopodobnie gdzieś niedaleko was siedzi sobie właśnie Skakun arlekinowy i dba o to, by drobne muchówki zanadto się wam nie naprzykrzały! To pająk, którego dużo łatwiej spotkać na chodniku, murach, ścianach czy oknach niż 'w dziczy - piszą Lasy Państwowe.

Warto podkreślić, że jako typowy przedstawiciel skakunowatych poluje aktywnie, dosłownie rzucając się (skacząc) na ofiarę. Te pająki przygotowują się do ataku, gdy ofiara znajdzie się w odległości 10 cm, z kolei atak przeprowadzany jest zwykle z odległości ok. 5 cm. Jednak nie buduje pajęczyn (sieci łownych), a nić służy mu głównie jako zabezpieczenie przed upadkiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Piotr Stramowski otworzył się na temat córki. Jaka jest Helenka?
Dla ludzi jest to pająk zupełnie niegroźny, zresztą tak niewielki, że być może nigdy nie zauważycie, jak tuż obok rozprawia się z owadami - dodają.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jak zbudowany jest Skakun arlekinowy?

Długości ciała tego pająka to od 5 do 8 mm. Jednak samica skakuna jest nieco większa od samca skakuna.

Ciało składa się z głowotułowia i odwłoka. Na głowie znajduje się osiem oczu, wśród czterech przednich dwa środkowe są większe. Umożliwiają one widzenie z oceną głębi, a co za tym idzie odległości oraz rozróżnienie barw. Druga para oczu prawdopodobnie wrażliwa jest na ruchu.

"Pająk 'skoczek' posiada 6 par odnóży, z których 4 są odnóżami krocznymi. Odwłok skakuna jest owalny. U skakunów występuje wyraźny dymorfizm płciowy - u samców, które są mniejsza szczękoczułki są większe niż u samic" - informuje zoonews.pl.

Długość życia skakuna arlekinowego to w przypadku samicy ok. 3 lat, a w przypadku samca to ok. 2 lata.

Źródło: zoonews.pl

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić