Angelika Karpińska| 

Odkrycie naukowców budzi zgrozę. Ten wirus nie miał być groźny dla ludzi

371

Koronawirus SADS-CoV, który został przeniesiony z nietoperzy na świnie, zagraża hodowlom w Chinach od 2016 r. Najnowsze badania pokazują, że ludzie mogą być również podatni na infekcje.

Odkrycie naukowców budzi zgrozę. Ten wirus nie miał być groźny dla ludzi
(Pixabay)

Koronawirus SADS-CoV, który powoduje u świń ciężką biegunkę i wymioty, został odkryty w Chinach w 2016 r. Uważa się, że pochodzi od nietoperzy i jest najbardziej niebezpieczny dla prosiąt. Szerszy wybuch wirusa może spowodować poważne szkody gospodarcze w krajach, które polegają na produkcji i sprzedaży wieprzowiny.

Niebezpieczny koronawirus. Ludzi czeka kolejna pandemia?

Naukowcy z USA wykazali teraz, że SADS-CoV może infekować ludzkie komórki dróg oddechowych, wątroby i jelit. Jednak w przeciwieństwie do SARS-CoV-2 koronawirus świń jest zdolny do szybszej replikacji w komórkach jelit, a nie w płucach.

Szeroki zakres żywicieli SADS-CoV, w połączeniu ze zdolnością do replikacji w pierwotnych ludzkich komórkach płucnych i jelitowych, wskazuje na potencjalne ryzyko wystąpienia przyszłych zachorowań w populacjach ludzi i zwierząt - powiedziała ekspert ds. zdrowia publicznego Caitlin Edwards z Uniwersytetu Północnej Karoliny.

SADS-CoV należy do tej samej rodziny wirusów, co SARS-CoV-2. Zalicza się jednak do alfakoronawirusów, a SARS-CoV-2 do betakoronawirusów.

W rzeczywistości alfakoronawirusy mogą okazać się równie ważne - jeśli nie ważniejsze - pod względem obaw dotyczących zdrowia ludzi, biorąc pod uwagę ich potencjał do szybkiego przeskakiwania między gatunkami - skomentował epidemiolog Ralph Baric z Uniwersytetu Północnej Karoliny.

Zobacz także: Koronawirus. Bartosz Arłukowicz: osiągnęliśmy krytyczny punkt pandemii

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić