Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Odkryto nowy gatunek wiewiórek. Mają prawie 1 metr długości

25
Podziel się:

W Himalajach naukowcy odkryli nowy gatunek wiewiórek. Żyją na wysokości ponad 4,5 tys. metrów nad poziomem morza w Himalajach. Razem ze swoimi dużymi puszystymi ogonami mają prawie 1 metr długości. Był to jeden z najmniej znanych ssaków na Ziemi.

Odkryto nowy gatunek wiewiórek. Mają prawie 1 metr długości
Wiewiórki mieszkają w Himalajach (Twitter)

W tym tygodniu naukowcom w Himalajach udało się namierzyć prawie nieznany dotąd gatunek wiewiórek. Wcześniej uważano, że jedyny mieszkaniec wysokiego pasma Himalajów był wełnolot szary (Eupetaurus cinereus), który przy wadze ponad 2 kg i długości ok. 90 cm był jednym z największych wiewiórek na świecie. Był to również jeden z najmniej znanych ssaków na Ziemi – do jego ponownego odkrycia w latach 90. gatunek uważano za wymarły.

Badania prowadził Kristofer Helgen, główny naukowiec i dyrektor Australijskiego Muzeum Badawczego. Jak mówi, fascynują go gatunki zwierząt, nad którymi "wiszą naukowe znaki zapytania". Ekipa Helgena przez długi czas obserwowali wiewiórki w Himalajach. Badali też okazy muzealne i zbierali dane z obserwacji w terenie, między innymi z fotopułapek.

To zawsze były dwa odrębne gatunki

Wyniki ich badań były zaskakujące – wełnolot szary tak naprawdę dzieli się na dwa odrębne gatunki. - tybetański wełnolot szary i junnański wełnolot szary. Wiewiórki te żyją w pasmach górskich, ale na odległości tysięcy kilometrów od siebie. Pierwszy z nich żyje na trójstyku granic Indii, Bhutanu i Tybetu, drugi zaś mieszka tysiące kilometrów na wschód, w południowo-zachodniej chińskiej prowincji Yunnan.

Wełnoloty mieszkają na wysokości prawie 5000 m n.p.m, dlatego są dla naukowców trudno dostępne. Przez to bardzo niewielu badaczom udało się zobaczyć ten gatunek w naturalnym środowisku. Naukowcom udało się ustalić, że zwierzęta te funkcjonują głównie w nocy i mają ciemne futro, co też utrudniało ich znalezienie.

"Żaden zoolog nie odważył się go opisać"

Jak podaje National Geografic, kiedy w 1888 roku zoologowi Oldfieldowi Thomasowi udało się odkryć ten gatunek, napisał, że do tamtej pory "żaden zoolog nie odważył się go opisać". Wełnoloty przemieszczają między skałami i klifami dzięki dodatkowej skórze, która rozciąga się między ich przednimi i tylnymi łapami. Nieco przypomina to skok ze spadochronem, ale taki, którym można nawigować.

Używają do tego swoich puszystych i długich (często równych długości tułowia) ogonów. Pełnią one rolę steru, ale nie tylko – w czasie ulew zwierzęta chowają się pod nimi jak pod parasolami. Ich nawet 50-centymetrowe tułowia pokrywa gruba warstwa tłuszczu i futra, dzięki czemu są w stanie przetrwać w tych trudnych himalajskich warunkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(25)
Michu
rok temu
Dla mnie to nie wiewiórka tylko jakiś duży gryzoń podobny do wiewiórki ogon ma podobny i tyle wiewiórka jest malutka
Alex
rok temu
Mutacja kowidowa
Ja men
rok temu
To jakiś mieszaniec pis i solidarnej.
Jja
rok temu
A może wypuszczają z laboratoriów te nowe, ponoć odkryte teraz, gatunki? Mam stare encyklopedie i nigdzie nawet wzmianki nie ma, że takie coś żyje.
Lopek
rok temu
Ci ktòrzy dają się ranić komentarzami są biologicznie nie przystosowanymi osobnikami do życia.
Janusz
rok temu
One chyba żywią się śniegiem. W szkole mnie uczono, że powyżej 4000 mnpm roślinność nie występuje, a te wiewiórki żyją jeszcze kilometr wyżej.
Aliminim
rok temu
ejno, ja chcę taką wiewiórkę ;)
Zenek
rok temu
Bez przesady, u mnie w ogródku żyją takie dwie parki.
Z Bogiem
rok temu
Chińczycy jeszcze ich nie oskórowali na sprzedaż i nie zjedli? To "dziwne"
CO TO JEST ??...
rok temu
był jednym z największych wiewiórek na świecie / jedyny mieszkaniec wysokiego pasma Himalajów był wełnolot szary / żyją w pasmach górskich, ale na odległości tysięcy kilometrów od siebie / DZIECIAKU, TY NIE UMIESZ PISAĆ PO POLSKU.
Haha
rok temu
To Wiewiór z Epoki Lodowcowej
polak
rok temu
To odkryto nowy gatunek czy był to słabo poznany gatunek?
Janek
rok temu
Nie kumam jakie są te ulewy na wysokości 5000 m
Qwerty
rok temu
Strasznie ładna ta wiewiórka
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić