Piotr Wawrzyk jednak nie będzie RPO? Senat zablokował wybory

6

W styczniu Sejm powołał Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Dziś Senat zablokował jego wybór. W głosowaniu 48 senatorów było za powołaniem Wawrzyka, z kolei 51 głosów było przeciwko tej decyzji. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Piotr Wawrzyk jednak nie będzie RPO? Senat zablokował wybory
Piotr Wawrzyk (PAP)

Gdy w styczniu Sejm powołał Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, od początku wiadomo było, że z Senatem nie pójdzie tak gładko. Poparcie Wawrzyka ze strony Senatu niemal od samego początku było nie do przyjęcia.

W teorii decydujące są głosy senatorów niezrzeszonych, jednakże w praktyce i one nie pomogły kandydatowi PiS w uzyskaniu zgody na objęcie stanowisko nowego RPO. Przeciw kandydaturze Wawrzyka zagłosowała cała opozycja.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wcześniej, podczas debaty, senatorowie pytali kandydata m.in. o jego doświadczenie w obszarze praw człowieka czy plany dotyczące wsparcia osób niepełnosprawnych.

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka pytała, jak Piotr Wawrzyk ocenia poziom wsparcia dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, które są dotknięte kryzysem psychicznym po uzyskaniu pełnoletniości.

W tym przypadku rzeczywiście problem jest istotny i rzeczywiście wymaga permanentnej uwagi ze strony rzecznika - powiedział Wawrzyk.

Kandydat dodał, że jest to jeden z jego priorytetów. Za kolejny priorytet Wawrzyk uznał kwestię ochrony praw kobiet.

Nie chciałbym, by to moje sformułowanie było postrzegane jako ochrona praw kobiet tylko w wymiarze reprodukcyjnym, bo to jest znacznie szersze pojęcie. Chodzi o kwestie zawodowe, dostępu do takiego samego wynagrodzenia, takich samych ofert pracy - tłumaczył.

Kandydat PiS dotychczas pracował jako sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Na co dzień zajmuje się sprawami prawnymi oraz konsularnymi.

10 marca Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji RPO (którym jest Adam Bodnar- przyp.red.) w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany.

Zobacz także: Wyrok TK ws. aborcji. Adam Bodnar odpowiedział Julii Przyłębskiej
Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić