Pokazał rachunek ze szpitala w USA. Kwota powala z nóg

569

Użytkownik Twittera udostępnił zdjęcie, na którym widać, ile zwykły pacjent ma zapłacić za 60-dniową intubację na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w Stanach Zjednoczonych. "Wyjdzie ze szpitala, spojrzy na fakturę, zemdleje i znowu go podłącza" - komentują inni użytkownicy.

Pokazał rachunek ze szpitala w USA. Kwota powala z nóg
Lekarz pokazał rachunek za usługi w szpitalu w USA (PAP/EPA, Twitter.com, ETIENNE LAURENT)

"Cena, jaką płaci pacjent za 60-dniową intubację na Oddziale Intensywnej Terapii w USA" - podpisał zdjęcie lekarz Jan Węgrzyn. Załączył też zdjęcie rachunku ze szpitala w Stanach Zjednoczonych. Nie widać na nim, ile dokładnie kosztowały konkretne usługi w placówce, ale ostateczna kwota powala z nóg.

Ogromne koszty za leczenie w USA

Na samym dole rachunku widzimy, że pacjent za 2-miesięczne leczenie ma zapłacić ponad 3,38 mln dolarów, czyli ponad 13,8 mln złotych. Pod postem pojawiają się komentarze zaskoczonych internautów.

Wyjdzie ze szpitala, spojrzy na fakturę, zemdleje i znowu go podłącza - ironizuje internauta.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Horrendalne koszty leczenia

Koszty leczenia w USA należą do najdroższych na świecie. Przykładowo, za pobyt w szpitalu z powodu zapalenia płuc zapłacisz średnio 9,8 tys. dol. Z powodu złamania nogi – 16,8 tys. dol. Za insulinę płaci się dziesięć razy więcej niż w Kanadzie – około 300 dol. za fiolkę.

Większość Amerykanów – ponad 60 proc. – jest objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym, zwykle za pośrednictwem pracodawcy. Rocznie Amerykanie wydają na świadczenia zdrowotne 9,5 tys. USD na osobę. To najwyższa kwota spośród wszystkich wysoko rozwiniętych krajów.

Ogromne długi przez wydatki na zdrowie

Za czasów prezydentury Baracka Obamy rozbudowywano państwowe programy Medicare (dla osób starszych) i Medicaid (dla uboższych). Ale 27,5 mln osób nie ma żadnego ubezpieczenia. Kolejne 60 mln jest ubezpieczone niewystarczająco.

Amerykanie muszą dokładać do leczenia z własnej kieszeni, często popadając w długi. Dwie trzecie bankructw osobistych w USA wiąże się właśnie z wydatkami na zdrowie.

Zobacz także: Pierwsza jazda Maserati Grecale - czy warto czekać jeszcze pół roku?
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić