GDOŚ wydał specjalne oświadczenie, w którym jasno potwierdził, że nagonka na wilki w ostatnich tygodniach jest bardzo widoczna. Za nią idzie fala nieprawdziwych komentarzy i opinii, które sprawiają, że stereotyp złego wilka jest utrwalany w społeczeństwie.
Wynikają one z braku rzetelnej wiedzy i zrozumienia jego roli w przyrodzie - zapewnia GDOŚ w oświadczeniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Urzędnicy apelują, aby do wiedzy ogółu przekazywać sprawdzone informacje na temat życia i zachowania wilków.
Apelujemy do wszystkich o rozwagę w wyrażaniu opinii na temat wilków. Wspólna praca na rzecz ochrony przyrody oraz szacunek dla wszystkich gatunków są kluczowe dla przyszłości naszej przyrody - informuje GDOŚ, cytowany przez portal zielona.interia.pl.
Wilk jest dziki, wilk jest zły
Wilki są nieodłączną częścią leśnego ekosystemu i jednym z elementów różnorodności biologicznej w lasach.
Od lat możemy natrafić na artykuły o tym, że wilki atakują bydło lub ludzi. I faktycznie, takie przypadki się zdarzają, lecz często są wyolbrzymiane.
Uwaga! Kolejny potwierdzony atak wilka na człowieka - donosił Instytut Analiz Środowiskowych, opisując spotkanie leśnika z wilkiem na Podkarpaciu.
W rzeczywistości sam leśnik miał pomylić wilki z sarnami, a przed jednym z nich uciekł na drzewo. Prawdziwości tej historii nie udało się potwierdzić.
Zdaniem ekologów straszenie wilkami jest na rękę środowiskom łowieckim, które mają być za przywróceniem polowań na te zwierzęta w naszym kraju.
Zanim wszczęty zostanie alarm o zagrożeniu dla ludzi i popłyną wnioski o odstrzały, dobrze jest zapoznać się z prawdziwymi powodami, dla których wilki pojawiają się w pobliżu ludzkich osad - przekazało Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".
Oczywiście, spotkania z ludźmi mogą być potencjalnie groźne, ale jak przekonuje Michał Żmihorski, dyrektor IBS PAN w Białowieży, nasza koegzystencja z wilkami też jest możliwa.
Kto spotyka w lesie wilka...
Wilki same nie atakują człowieka - podkreśla GDOŚ. Robią to jedynie w samoobronie. Jeśli istnieje pośrednie zagrożenie ze strony wilków - można się starać w regionalnej dyrekcji ochrony środowiska o zezwolenie na płoszenie, niepokojenie lub odłów tych zwierząt. Z kolei w razie realnego zagrożenia, można otrzymać zgodę na zabicie zwierzęcia, ale już od samego GDOŚu.