Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Powiedział, co Chińczycy robią z ludźmi. Przerażające słowa

141
Podziel się:

- Niektórzy to po prostu psychopaci - mówi w rozmowie z CNN chiński śledczy na wygnaniu. Słowem "psychopaci" określił przedstawicieli chińskich władz, którzy torturują Ujgurów — członków prześladowanej w Chinach mniejszości religijnej i etnicznej.

Powiedział, co Chińczycy robią z ludźmi. Przerażające słowa
Chińska policja w regionie Sinciang. Śledczy na wygnaniu ujawnił, co się tam dzieje (Getty Images)

Były śledczy chińskiej policji opowiedział amerykańskiej telewizji o tym, jak wyglądają naloty na Ujgurów w Państwie Środka. Mężczyzna uciekł z ojczyzny i przebywa obecnie w Europie, gdzie otwarcie może mówić o tym, co działo się w Chinach.

"Aresztować trzeba było wszystkich"

Mężczyzna opowiedział o wstrząsających nalotach w regionie Sinciang. Setki uzbrojonych chińskich funkcjonariuszy chodziły po ujgurskich wioskach, wywlekając ludzi z domów i zakładając im kajdanki. Kazali im również założyć kaptury, grożąc, że ich zastrzelą, jeśli się sprzeciwią.

W nocy zabraliśmy ludzi siłą. Jeżeli gdzieś były setki Ujgurów, to aresztować trzeba było wszystkich, bez wyjątku – powiedział.

Szokujące metody policjantów

"Bij ich tak długo, aż będą opuchnięci i wszędzie będą mieli siniaki. Aż uklękną na podłodze i będą płakać" – rozmówca CNN cytuje rozkaz szefa policji podczas przesłuchiwań zatrzymanych Ujgurów. W trakcie swojego pobytu w Sinciang Jiang powiedział, że każdy nowy zatrzymany, w tym kobiety i dzieci, był bity podczas przesłuchania.

Policjanci stosowali przeróżne metody. Na przykład wieszano ludzi pod sufitem czy przykuwano do metalowego lub drewnianego "tygrysiego krzesła" – zaprojektowanego tak, aby unieruchomić człowieka. Dochodziło do aktów przemocy seksualnej, porażenia prądem, a nawet podtapiania.

"To zwykli ludzie"

Podejrzani zostali oskarżeni o przestępstwa terrorystyczne, relacjonuje Jiang, ale podkreśla, że jego zdaniem "żaden" z setek więźniów, których aresztował, nie popełnił przestępstwa. "To zwykli ludzie" – powiedział.

Tortury w policyjnych aresztach kończyły się tylko wtedy, gdy wszyscy podejrzani przyznawali się do winy, powiedział były policjant. Następnie byli zazwyczaj przenoszeni do innego obiektu — do więzienia lub tzw. obozu reedukacyjnego, obsługiwanego przez strażników więziennych.

Policjant nie ujawnia swoich danych osobowych w trosce o bezpieczeństwo swojej rodziny, która nadal mieszka w Chinach. Aby jednak potwierdzić, że mówi prawdę, pokazał CNN swój mundur policyjny, oficjalne dokumenty, zdjęcia, filmy i dokumenty tożsamości z czasów pobytu w Chinach.

Dyskryminacja Ujgurów w Chinach

Ujgurzy w Chinach od wielu lat są dyskryminowani w dostępie do pracy i usług publicznych, zastraszani, separowani od rodzin, pozbawiani dzieci, wysyłani do obozów reedukacyjnych. UE i wiele państw demokratycznych nałożyła sankcje na chińskich urzędników odpowiedzialnych za prześladowania Ujgurów.

Sytuację Ujgurów określa się jako "ludobójstwo demograficzne" w Chinach, ponieważ kobiety poddane są przymusowej sterylizacji i kontroli urodzeń.

Domy Ujgurów "wylęgarnią terroryzmu"

Ujgurski Region Autonomiczny Sinciang w Chińskiej Republice Ludowej powstał w 1955 r. i zastąpił istniejącą do tej pory prowincję Sinciang. Jego mieszkańcy domagali się całkowitej niepodległości od Chin. Wtedy rozpoczęła się jawna dyskryminacja ujgurskiej mniejszości, a w odwecie — ataki przeprowadzane na podległe Pekinowi władze Sinciangu.

Od lat 90. XX w. osoba ujgurskiego pochodzenia nie miała równego dostępu do edukacji czy szans na znalezienie pracy. W 2009 r. wybuchły poważne zamieszki między Ujgurami i Chińczykami Han, w wyniku których śmierć poniosło 197 osób. Od tego czasu komuniści zaczęli realizować represyjną politykę wobec muzułmańskiej mniejszości, przekonując, że domy Ujgurów są "wylęgarnią terroryzmu, radykalnego islamu i separatyzmu".

Zobacz także: Polska bez miliardów euro z Brukseli? Posłanka KO: Musimy się jasno zadeklarować
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(141)
????
11 miesięcy temu
kiedy, za ludobójstwo Indian odpowiedzą amerykanie? najpierw niech zrobią rachunek sumienia u siebie, wstyd i jeszcze raz wstyd, i dziwne, że ludzie nie chcą o tym nawet pomyśleć a co dopiero powiedzieć, bo bogaty wujek jankes może wszystko? czyli niewolnictwa ciąg dalszy...tylko zasięg coraz większy
Adikszczecin
rok temu
Każda kultura ma granicę, a islam na wschodzie zatrzymał się gdzieś pod granicą z Chinami, co nie znaczy że w Kuwejcie i Emiratach Arabskich lub Iranie i Afganistanie nie ma Chińczykow z twarzami Arabów. Tylko kolor skóry inny a z twarzami to robią cuda w drugą stronę tak jak te diabły co sobie rogi i twarze diabłów robią.
Monika
rok temu
UE nałożyła sankcje na wybranych urzędników. W takiej sytuacji ucina się wszelkie stosunki z wrogiem.
chyży rój
rok temu
to nie religia tylko ideologia, czytalem zielona ksiege nienawisci wiec wiem
acooni
rok temu
a co muzlumanie robia ze chtrzescijanami??? tam to dopiero nie ma litosci!!!
Drab
rok temu
Wpiszcie se tak dla wiedzy co to jest Ruch Wschodniego Turkiestanu. A później się zastanówcie po co to wszystko.
zycon
rok temu
ale to "islamiści" i tyle w tym temacie!!!!
A my gdzie na...
rok temu
Zwodziarze ludzkości są Nam blisko , oni Nas obejmują , oni Nas przejmują , myśmy im zawierzyli lecz Nas oni nigdy nie mieli w swoim otoczeniu , a myśmy im zawierzali , że oni Nas reprezentują . Myśmy jebnęli się w oczekiwaniach i Nam już nic nie pomorze bośmy sobie winni swojego zadufania w nich .
Coś myślisz
rok temu
Hieny eskimoskie zasadzają się na Naszej rzeczywistości i nic Nam do tego , chociarzby Nas to dotyczyło , bo bycie eskimosem jest przepustką do realnego bytu , reszta musi się wspinać , a nawet CZOŁGAĆ , bo im się nie przydarzy SUKCES . On jest zarezerwowany dla podłości ludzkiej .
Róża
rok temu
Ujgurowie to muzułmanie dać im palec to wezmą całą rękę, jak ci co przybyli do Europy i USA i gdziekolwiek indziej!
Pol
rok temu
Europa też spłynie krwią za dwa lata bo onych wymienionych w artykule jest tylu że mogą już to zrobić mówili o tym wojskowi we francji
PrzemekSierad...
rok temu
W Chinach był jakiś okres gdzie respektowali się prawa człowieka? I w ogóle Azja miała kiedykolwiek taką tradycje? Tradycja każdy wie ..Oni lubią walki na kije ,miecze etc więc to raczej nie jest kolebka humanizmu .Ale wszyscy uwierzyli ,że jak dostaną technologie z Europy ,bo przecież piórniki tylko robili ,to się obudzą i staną się normalni..a tu zong i cała ta ich filozofia buddyjska nie pomogła .Może się obudzą kiedyś i zrozumieją, że wszystkie bożki wystrugane ,to lalki są tylko .chyba że homo capensis wymyśli nową religię .
Przemo2
rok temu
No to się zastanawiam. Gdyby na przykład "uchodżcy" przysłani nam z Białorusi przez Łukaszenkę postanowili się osiedlić w Kielcach i tam stworzyć obszar objęty prawem Szariatu to pewnie też bym się oburzył i popierałbym wszelkie działania mające na celu ukrócenie tego. Tak samo jak wkyrza mnie babdyctwo uprawiane przez Cyganów.
Walka
rok temu
Japoński rząd się przygląda tylko swoich ludzi zielonych ludzikuw muśi wprowadzić bez przebierania jak to było na Krymie przez Putina
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić