Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
BA
|

Powiedział, co Chińczycy robią z ludźmi. Przerażające słowa

144
Podziel się

- Niektórzy to po prostu psychopaci - mówi w rozmowie z CNN chiński śledczy na wygnaniu. Słowem "psychopaci" określił przedstawicieli chińskich władz, którzy torturują Ujgurów — członków prześladowanej w Chinach mniejszości religijnej i etnicznej.

Powiedział, co Chińczycy robią z ludźmi. Przerażające słowa
Chińska policja w regionie Sinciang. Śledczy na wygnaniu ujawnił, co się tam dzieje (Getty Images)

Były śledczy chińskiej policji opowiedział amerykańskiej telewizji o tym, jak wyglądają naloty na Ujgurów w Państwie Środka. Mężczyzna uciekł z ojczyzny i przebywa obecnie w Europie, gdzie otwarcie może mówić o tym, co działo się w Chinach.

"Aresztować trzeba było wszystkich"

Mężczyzna opowiedział o wstrząsających nalotach w regionie Sinciang. Setki uzbrojonych chińskich funkcjonariuszy chodziły po ujgurskich wioskach, wywlekając ludzi z domów i zakładając im kajdanki. Kazali im również założyć kaptury, grożąc, że ich zastrzelą, jeśli się sprzeciwią.

W nocy zabraliśmy ludzi siłą. Jeżeli gdzieś były setki Ujgurów, to aresztować trzeba było wszystkich, bez wyjątku – powiedział.

Szokujące metody policjantów

"Bij ich tak długo, aż będą opuchnięci i wszędzie będą mieli siniaki. Aż uklękną na podłodze i będą płakać" – rozmówca CNN cytuje rozkaz szefa policji podczas przesłuchiwań zatrzymanych Ujgurów. W trakcie swojego pobytu w Sinciang Jiang powiedział, że każdy nowy zatrzymany, w tym kobiety i dzieci, był bity podczas przesłuchania.

Policjanci stosowali przeróżne metody. Na przykład wieszano ludzi pod sufitem czy przykuwano do metalowego lub drewnianego "tygrysiego krzesła" – zaprojektowanego tak, aby unieruchomić człowieka. Dochodziło do aktów przemocy seksualnej, porażenia prądem, a nawet podtapiania.

"To zwykli ludzie"

Podejrzani zostali oskarżeni o przestępstwa terrorystyczne, relacjonuje Jiang, ale podkreśla, że jego zdaniem "żaden" z setek więźniów, których aresztował, nie popełnił przestępstwa. "To zwykli ludzie" – powiedział.

Tortury w policyjnych aresztach kończyły się tylko wtedy, gdy wszyscy podejrzani przyznawali się do winy, powiedział były policjant. Następnie byli zazwyczaj przenoszeni do innego obiektu — do więzienia lub tzw. obozu reedukacyjnego, obsługiwanego przez strażników więziennych.

Policjant nie ujawnia swoich danych osobowych w trosce o bezpieczeństwo swojej rodziny, która nadal mieszka w Chinach. Aby jednak potwierdzić, że mówi prawdę, pokazał CNN swój mundur policyjny, oficjalne dokumenty, zdjęcia, filmy i dokumenty tożsamości z czasów pobytu w Chinach.

Dyskryminacja Ujgurów w Chinach

Ujgurzy w Chinach od wielu lat są dyskryminowani w dostępie do pracy i usług publicznych, zastraszani, separowani od rodzin, pozbawiani dzieci, wysyłani do obozów reedukacyjnych. UE i wiele państw demokratycznych nałożyła sankcje na chińskich urzędników odpowiedzialnych za prześladowania Ujgurów.

Sytuację Ujgurów określa się jako "ludobójstwo demograficzne" w Chinach, ponieważ kobiety poddane są przymusowej sterylizacji i kontroli urodzeń.

Domy Ujgurów "wylęgarnią terroryzmu"

Ujgurski Region Autonomiczny Sinciang w Chińskiej Republice Ludowej powstał w 1955 r. i zastąpił istniejącą do tej pory prowincję Sinciang. Jego mieszkańcy domagali się całkowitej niepodległości od Chin. Wtedy rozpoczęła się jawna dyskryminacja ujgurskiej mniejszości, a w odwecie — ataki przeprowadzane na podległe Pekinowi władze Sinciangu.

Od lat 90. XX w. osoba ujgurskiego pochodzenia nie miała równego dostępu do edukacji czy szans na znalezienie pracy. W 2009 r. wybuchły poważne zamieszki między Ujgurami i Chińczykami Han, w wyniku których śmierć poniosło 197 osób. Od tego czasu komuniści zaczęli realizować represyjną politykę wobec muzułmańskiej mniejszości, przekonując, że domy Ujgurów są "wylęgarnią terroryzmu, radykalnego islamu i separatyzmu".

Zobacz także: Polska bez miliardów euro z Brukseli? Posłanka KO: Musimy się jasno zadeklarować
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(144)
????
3 tyg. temu
kiedy, za ludobójstwo Indian odpowiedzą amerykanie? najpierw niech zrobią rachunek sumienia u siebie, wstyd i jeszcze raz wstyd, i dziwne, że ludzie nie chcą o tym nawet pomyśleć a co dopiero powiedzieć, bo bogaty wujek jankes może wszystko? czyli niewolnictwa ciąg dalszy...tylko zasięg coraz większy
Adikszczecin
3 miesiące temu
Każda kultura ma granicę, a islam na wschodzie zatrzymał się gdzieś pod granicą z Chinami, co nie znaczy że w Kuwejcie i Emiratach Arabskich lub Iranie i Afganistanie nie ma Chińczykow z twarzami Arabów. Tylko kolor skóry inny a z twarzami to robią cuda w drugą stronę tak jak te diabły co sobie rogi i twarze diabłów robią.
Monika
4 miesiące temu
UE nałożyła sankcje na wybranych urzędników. W takiej sytuacji ucina się wszelkie stosunki z wrogiem.
chyży rój
4 miesiące temu
to nie religia tylko ideologia, czytalem zielona ksiege nienawisci wiec wiem
ola
4 miesiące temu
dobrze nie chca terrorystow u siebie... a Europa widocznie chce bo ich jeszcze zaprasza...
acooni
4 miesiące temu
a co muzlumanie robia ze chtrzescijanami??? tam to dopiero nie ma litosci!!!
Drab
4 miesiące temu
Wpiszcie se tak dla wiedzy co to jest Ruch Wschodniego Turkiestanu. A później się zastanówcie po co to wszystko.
zycon
4 miesiące temu
ale to "islamiści" i tyle w tym temacie!!!!
A my gdzie na...
4 miesiące temu
Zwodziarze ludzkości są Nam blisko , oni Nas obejmują , oni Nas przejmują , myśmy im zawierzyli lecz Nas oni nigdy nie mieli w swoim otoczeniu , a myśmy im zawierzali , że oni Nas reprezentują . Myśmy jebnęli się w oczekiwaniach i Nam już nic nie pomorze bośmy sobie winni swojego zadufania w nich .
Coś myślisz
4 miesiące temu
Hieny eskimoskie zasadzają się na Naszej rzeczywistości i nic Nam do tego , chociarzby Nas to dotyczyło , bo bycie eskimosem jest przepustką do realnego bytu , reszta musi się wspinać , a nawet CZOŁGAĆ , bo im się nie przydarzy SUKCES . On jest zarezerwowany dla podłości ludzkiej .
Róża
4 miesiące temu
Ujgurowie to muzułmanie dać im palec to wezmą całą rękę, jak ci co przybyli do Europy i USA i gdziekolwiek indziej!
Pol
4 miesiące temu
Europa też spłynie krwią za dwa lata bo onych wymienionych w artykule jest tylu że mogą już to zrobić mówili o tym wojskowi we francji
PrzemekSierad...
4 miesiące temu
W Chinach był jakiś okres gdzie respektowali się prawa człowieka? I w ogóle Azja miała kiedykolwiek taką tradycje? Tradycja każdy wie ..Oni lubią walki na kije ,miecze etc więc to raczej nie jest kolebka humanizmu .Ale wszyscy uwierzyli ,że jak dostaną technologie z Europy ,bo przecież piórniki tylko robili ,to się obudzą i staną się normalni..a tu zong i cała ta ich filozofia buddyjska nie pomogła .Może się obudzą kiedyś i zrozumieją, że wszystkie bożki wystrugane ,to lalki są tylko .chyba że homo capensis wymyśli nową religię .
Przemo2
4 miesiące temu
No to się zastanawiam. Gdyby na przykład "uchodżcy" przysłani nam z Białorusi przez Łukaszenkę postanowili się osiedlić w Kielcach i tam stworzyć obszar objęty prawem Szariatu to pewnie też bym się oburzył i popierałbym wszelkie działania mające na celu ukrócenie tego. Tak samo jak wkyrza mnie babdyctwo uprawiane przez Cyganów.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić