Premier Mateusz Morawiecki w tarapatach. NIK mówi o możliwym przestępstwie

115

Przedstawiciele NIK przeprowadzili kontrolę ws. wyborów kopertowych, które miały się odbyć 10 maja 2020 roku. W raporcie podkreślono, że "nie było podstaw prawnych do tego, żeby premier wydawał jakiekolwiek polecenia ws. realizacji wyborów przez Pocztę Polską i PWPW".

Premier Mateusz Morawiecki w tarapatach. NIK mówi o możliwym przestępstwie
Mateusz Morawiecki (PAP)

W czwartek prezes NIK Marian Banaś przedstawił ustalenia z prac Najwyższej Izby Kontroli, które dotyczyły działania rządu w związku z przygotowaniem wyborów kopertowych zarządzonych na 10 maja 2020 roku. Przypomnijmy, że ostatecznie do nich nie doszło, pojawiło się za to wiele wątpliwości dot. organizacji przedsięwzięcia.

Wirtualna Polska przywołuje najważniejsze wnioski z raportu NIK:

  • "Istniały poważne wątpliwości prawne" wobec możliwości wydawania decyzji przez Prezesa Rady Ministrów
  • Pomimo jednoznacznych opinii prawnych Departamentu Prawnego KPRM oraz Prokuratorii Generalnej RP zamówiono opinie prawne u zewnętrznych podmiotów, których treść "pozostaje w sprzeczności z wcześniejszymi opiniami"
  • Po wydaniu decyzji nie prowadzono nadzoru nad ich wykonaniem
  • NIK twierdzi, że "w konsekwencji zabrakło planowania i pojawił się chaos organizacyjny"
  • Doszło do narażenia Poczty Polskiej i PWPW na "wymierne straty materialne "
  • Ministrowie nie realizowali wydawanych im poleceń oraz argumentują, że nie ponoszą odpowiedzialności za brak wykonywania decyzji

Marian Banaś: NIK negatywnie ocenia proces przygotowania wyborów

Banaś przekazał, że "NIK negatywnie ocenia proces przygotowania wyborów", a ponadto podkreślił, że jedyną jednostką uprawnioną do przygotowania wyborów była Państwowa Komisja Wyborcza.

Organizowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych - stwierdzono.

NIK wskazuje też, że "nie było podstaw prawnych do tego, żeby premier wydawał jakiekolwiek polecenia ws. realizacji wyborów przez Pocztę Polską i PWPW".

Marian Banaś poinformował ponadto, że złożone zostało zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarządy Poczty Polskiej i PWPW.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić