Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Problem nie do rozwiązania? Koronawirus mocno uderzył w polskich uczniów

59

Uczniowie bardzo mocno odczuwają skutki koronawirusa. Pani Aleksandra Samborska podczas rozmowy z Wirtualna Polską zwróciła uwagę na istotny problem. Chodzi o to, że w dobie zarazy dzieci muszą nosić szalenie ciężkie plecaki.

Problem nie do rozwiązania? Koronawirus mocno uderzył w polskich uczniów
Uczniowie muszą dźwigać ciężary. To przez pandemię (Archiwum prywatne, WP)

W czym tkwi kłopot? Jak relacjonuje pani Aleksandra, przed nadejściem koronawirusa dzieci dzieliły się noszeniem podręczników. Teraz każdy musi mieć swoje przybory i książki. Niczego nie można sobie pożyczać.

Dzieci muszą nosić plecaki pełne ciężkich podręczników. Sama książka z języka polskiego to prawie 750 g. Ogółem książki jednego dnia ważą około 3-4 kg. Do tego dodajmy zeszyty, przybory piśmiennicze i chociażby wodę. Plecak córki waży średnio 9 kg - mówi serwisowi wiadomości.wp.pl Aleksandra Szymborska, mama dwójki uczennic z VII i VIII klasy w Warszawie.

9 kg to bez wątpienia spore obciążenie. To więcej niż rekomenduje Główny Inspektorat Sanitarny. Zgodnie z jego zaleceniami, waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia. Córki pani Aleksandry ważą nieco ponad 50 kg. A ta młodsza kilka razy w tygodniu zabiera ze sobą dwa plecaki, bo uczęszcza do klasy pływackiej.

Koronawirus w Polsce. Ten problem trudno rozwiązać

W dobie koronawirusa nie możemy nic z tymi ciężkimi plecakami zrobić. Dlaczego? Bo dziecko musi brać ze sobą do szkoły wszystkie podręczniki z każdego przedmiotu danego dnia. Wcześniej dzieci dzieliły się przynoszeniem podręczników, ale w dobie pandemii każde musi mieć swój komplet, nie wolno niczego sobie pożyczać - dodaje pani Aleksandra.

Są pewne pomysły na odciążenie uczniów. Chodzi m.in. o kserowanie materiałów. Przydać mogą się też szafki w szkołach, choć to nie jest rozwiązanie idealnie. Przecież uczniowie muszą zabierać je do domu w celu utrwalania wiedzy czy też rozwiązywania zadań. Problem bez wątpienia jest poważny.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić