o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Prześwietlili tomografem poroże jelenia. Ogromne zaskoczenie

13
Podziel się

Naukowcy z dwóch uczelni użyli tomografii komputerowej, aby zbadać, do czego 27 tys. lat temu używano poroża jelenia. Okazało się, że służył jako tłuczek do obróbki krzemienia. Na podstawie skaningu laserowego udało się odtworzyć jego pierwotny kształt.

Prześwietlili tomografem poroże jelenia. Ogromne zaskoczenie
Narzędzie sprzed 27 tysięcy lat przebadane tomografiem. (Materiały prasowe)
bECTndnV

Badanie przeprowadzili naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Do tomografii komputerowej użyli znaleziony w jaskini Biśnik fragment poroża jelenia. Naukowcy szacują, że był wykorzystywany ok. 27 tys. lat temu. Jak ustalili badacze, poroże najpewniej służyło jako tłuczek do obróbki krzemienia.

Dzięki tomografii komputerowej naukowcy ustalili, jak mocno przedmiot został zniszczony po używaniu go jako tłuczka, a na podstawie skaningu laserowego odtworzono jego pierwotny kształt. Badacze zauważyli, że na powierzchni zachowały się ślady związane zarówno z jego kształtowaniem, jak i użytkowaniem - najpewniej w charakterze tłuczka do obróbki surowca krzemiennego.

bECTndnX
Znalezisko stanowi jeden z najstarszych przykładów tego typu przedmiotów odkrytych na ziemiach polskich - poinformowała rzeczniczka AGH, Anna Żmuda Muszyńska

Poroże jelenia miało 27 tys. lat. Ustalono, do czego służyło

Analiza ujawniła stopień erozji powierzchni zewnętrznej poroża i jego wnętrza. "Zastosowanie mikrotomografii umożliwiło nam zobrazowanie przekrojów poszczególnych śladów pouderzeniowych. Dzięki temu było możliwe uzyskanie pełnej ich charakterystyki, a także poznanie głębokości oraz kształtu. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia badań traseologicznych" – stwierdza toruńska archeolog.

bECTndod

Tomografia pozwala na zajrzenie do środka bez niszczenia

Jak mówią naukowcy, kolejnym krokiem będzie porównanie zniszczeń zaobserwowanych na artefakcie z Jaskini Biśnik ze zniszczeniami na innych podobnych tłuczkach. Prace udowodniły, że badane poroże było użytkowane przez człowieka i faktycznie pełniło rolę narzędzia.

Wykorzystanie tomografii jest niezwykle ważne ze względu na unikatowość i wartość zabytków archeologicznych oraz fakt, że często nie jest możliwa ingerencja w ich strukturę. Ta metoda natomiast umożliwia zajrzenie do środka zabytków bez ich niszczenia – podsumowuje dr Orłowska.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECTndoy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
obs
3 miesiące temu
Teraz wiadomo dlaczego czeka się na badanie tak długo w ramach NFZ ! komputery zajęte badaniem rogów.Pacjenci robieni są ,, w jelenia,,
Galerianka
3 miesiące temu
A koronawirusa w środku nie ma?
Była
3 miesiące temu
To POroże praprzodka Sztura ,arystokraty austriackiego
bECTndoz
wracz
3 miesiące temu
Może ci naukowcy zajęliby się czymś lepszym dla ludzi niż stary tłuczek. Lepiej byłoby jakby poszukaliby skutecznego leku na raka, sepsę i parę innych chorób a nie trwonili czas i nasze pieniądze na pierdoły.
Olkol
3 miesiące temu
Ta wiadomość odmieni życie... Nie tylko moje
edek
3 miesiące temu
To nie naukowcy odkryli tylko tomograf komputerowy. Naukowiec jest od włączania guzika i pobierania za to ogromnych pieniędzy.
poiy
3 miesiące temu
Czy aby na pewno wiadomo, że poroże ma 27 000 lat. Przecież ostatnie zlodowacenie było 10000 lat przed naszą Erą.
Myśląca
3 miesiące temu
I tak oto jeleń padając wpadł na krzemien i stało sie to odkryciem ponad jego zyciem
Jędrzej
3 miesiące temu
Na podstawie skaningu laserowego? Kto pisał ten artykuł? To jakiś polsko-angielski ? Raczej skanowania laserowego
o8o1
3 miesiące temu
krzemień jest bardzo twardy i takim rogiem to nawet rysy nie można na nim zrobić ! niezłe bzdury wypisują na tym o2
kolega probos...
3 miesiące temu
Nie 27 tysięcy lat tylko 7 tysięcy bo tyle czasu istnieje świat stworzony przez Pana Boga. Kto twierdzi że jest inaczej popełnia grzech:(
abc
3 miesiące temu
Okej. A może używali go do rozłupywania orzeszków. Czy naukowcy nie mają czegoś innego do roboty tylko ustalać jakieś "oczywiste" fakty Śmichu warte. I za to jest pewnie solidna kasa dla zaskoczonych i zdumionych naukowców.
ciekawski
3 miesiące temu
Dziś wykonują na ludziach tomografie i nic się podobno nie dzieje a poroże mogło by ulec zniszczeniu. Może naukowcy wyjaśnia czym było cięte to poroże w tamtych czasach , skoro ma tak równe końce. Laserem , czy może brzeszczotem ? Łamane na pewno nie było .
bECTndor
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić