Radioaktywne ścieki z Fukushimy trafiły do oceanu? Jest reakcja premiera

4

W filmie opublikowanym przez japoński rząd, premier Japonii Fumio Kishida zjadł sashimi rybne z Fukushimy. Jest to następstwem sporu dotyczącego zrzutu do morza oczyszczonych radioaktywnych ścieków.

Radioaktywne ścieki z Fukushimy trafiły do oceanu? Jest reakcja premiera
Radioaktywne ścieki z Fukushimy trafiły do oceanu. Jest reakcja premiera (GETTY, Bloomberg)

Japonia ogłosiła proces wypuszczania oczyszczonej wody z elektrowni jądrowej w Fukushimie do Pacyfiku. Łącznie do oceanu może trafić 1,4 mln litrów wody, która została rozcieńczona i odfiltrowywana ze szkodliwych radionuklidów, czyli izotopów promieniotwórczych. Woda z dotkniętej tsunami elektrowni będzie uwalniana przed ponad 30 lat.

Przypomnijmy, że obiekt elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi został uszkodzony podczas tsunami i trzęsienia ziemi w 2011 r.

Od tego momentu blisko 100 ton wód gruntowych każdego dnia przedostaje się do zniszczonych piwnic reaktora, gdzie miesza się z wysoce radioaktywnymi szczątkami. Wody przybywa, a przestrzeń magazynowa na terenie elektrowni kurczy się, co rodzi wiele problemów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Morskie potwory. Najdziwniejsze stworzenia, które morze wyrzuciło na brzeg

Decyzja Japonii spotkała się z ogromną krytyką z krajów wschodniej Azji, takich jak Chiny, Korea Południowa. Zupełnie nie przejmuje się nią premier Japonii, który publicznie zjadł ryby z tego regionu.

W filmie opublikowanym przez japoński rząd premier Japonii Fumio Kishida zjadł "bardzo pyszne" sashimi rybne z Fukushimy.

Organ regulacyjny Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. energii atomowej twierdzi, że zrzut przefiltrowanej wody do Oceanu Spokojnego jest bezpieczny i będzie miał "znikomy" wpływ na ludzi i środowisko.

Jednak Chiny, wiodący nabywca ryb w Japonii, ogłosiły w czwartek, że wprowadzają całkowity zakaz importu produktów z owoców morza ze względu na obawy o zdrowie konsumentów.

Japonia odpiera zarzuty

Japonia twierdzi, że woda zostanie przefiltrowana w celu usunięcia większości pierwiastków radioaktywnych z wyjątkiem trytu, izotopu wodoru, który jest trudny do oddzielenia od wody.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić