Są szczegóły rządowego programu in vitro. Oto dokładne kryteria

11

Głównym celem rządowego programu in vitro jest równy dostęp do tej metody dla wszystkich par borykających się z niepłodnością. Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że ma być on skierowany dla par, które przez co najmniej rok leczyły się z uwagi na niepłodność.

Są szczegóły rządowego programu in vitro. Oto dokładne kryteria
Izabela Leszczyna, minister zdrowia, przedstawiła założenia programu in vitro (PAP, Tomasz Gzell)

Znamy szczegóły rządowego programu in vitro. O zasadach w środę (10 kwietnia) poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Mamy to! Mamy program medycznego wsparcia zapłodnienia pozaustrojowego i leczenia niepłodności metodą in vitro. Jest to kolejny element projektu "Świadoma Bezpieczna Ja". Nad programem pracował z wielką determinacją zespół 14 wybitnych ekspertów - najlepsi z najlepszych specjalistów z wielu dziedzin medycyny - powiedziała, cytowana przez cowzdrowiu.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Iwona Pavlović o Dagmarze Kaźmierskiej. "Ja widzę, że Marcin jej trochę odpuszcza. On jej nie pushuje"

Program ma być dostępny dla par (zarówno w związkach sformalizowanych, jak i nieformalnych). W przedsięwzięciu będą mogły wziąć udział też te pary, które uczestniczyły we wcześniejszym programie rządowym lub programach samorządowych i mają przechowywane zarodki.

My zapewniamy ze środków NFZ i ze środków budżetowych z tego programu kompleksowa opiekę nad nad parą, a przede wszystkim nad kobietą, czyli to wszystko, co się dzieje przed procedurą i to wszystko, co się dzieje już później, jak kobieta jest w ciąży - dodała szefowa resortu zdrowia.

Program rozpocznie się 1 czerwca 2024 roku i potrwa do końca 2028 roku. Wiadomo, że wygospodarowano na niego 500 mln zł każdego roku, a więc w sumie 2,5 mld zł.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna wyjaśniła, że końcowa data musiała zostać ustalona. Wszystko dlatego, że każde przedsięwzięcie polityki zdrowotnej musi mieć końcowy termin. Polityk tłumaczyła też, że wierzy, iż program nigdy nie zostanie zlikwidowany.

Rządowy program in vitro. Oto kluczowe kryteria

W programie in vitro będą mogły uczestniczyć kobiety do 42. roku życia (jeśli korzystają z własnych zarodków) lub do 45. roku życia (jeśli korzystają z dawstwa zarodków). Granicą dla mężczyzn jest 55. rok życia.

Program został przewidziany dla par, które co najmniej rok leczył się z powodu niepłodności. Póki co nie wiadomo, ile ośrodków będzie uczestniczyć w programie. Warto wspomnieć, że procedury in vitro obecnie wykonuje ponad 60 ośrodków funkcjonujących w Polsce.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić