aktualizacja 

Shinzo Abe nie żyje. Były premier Japonii miał 67 lat

35

Koszmarny przebieg miało przemówienie byłego premiera Japonii Shinzo Abe w miejscowości Nara, która znajduje się około 20 km od Kioto. W pewnym momencie 67-latek został postrzelony z broni palnej. Padły dwa strzały. Niestety, polityk nie przeżył - informuje NHK.

Shinzo Abe nie żyje. Były premier Japonii miał 67 lat
Shinzo Abe (Getty Images)

"AP" podało, że Shinzo Abe po zamachu został przetransportowany helikopterem do szpitala. Zrelacjonowano, że w trakcie lotu nie oddychał, a jego serce przestało bić. Niestety, nieco później napłynęły informacje, że były premier Japonii nie żyje.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kondolencje napływają z całego świata. Premier Mateusz Morawiecki opublikował poruszający wpis.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Policja aresztowała już podejrzanego o przeprowadzenie zamachu. - Taki barbarzyński akt jest absolutnie niewybaczalny, bez względu na powody. Zdecydowanie go potępiamy - powiedział dziennikarzom Hirokazu Matsuno, główny sekretarz gabinetu Japonii.

Zatrzymany mężczyzna ma 42 lata. Z doniesień medialnych wynika, że to były członek morskich sił samoobrony. Nie wiadomo, co doprowadziło do tego, że napastnik zdecydował się na zamach. NHK podał, że Abe został postrzelony od tyłu, co potwierdzają nagrania z miejsca zdarzenia. Pociski miały trafić byłego premiera Japonii w lewą część klatki piersiowej i szyję.

Atak na Abe to wielki szok dla całej Japonii. Ten kraj uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych na świecie i ma bardzo surowe przepisy dotyczące możliwości posiadania broni. NHK twierdzi, że do zamachu użyto broni nieprofesjonalnej, domowej produkcji.

Shinzo Abe nie żyje. Nikt nie rządził dłużej od niego

Shinzo Abe był szefem największej frakcji w rządzącej partii Liberalno-Demokratycznej. Funkcję premiera sprawował w latach 2006-07 i 2012-20. To stanowisko piastował najdłużej w historii Japonii.

Abe zmarł w wieku 67 lat. W przeszłości sygnalizował on pewne problemy zdrowotne. Właśnie dlatego 28 sierpnia 2020 roku zrezygnował ze stanowiska premiera. Mimo to pozostawał aktywny politycznie i właśnie dlatego 8 lipca zameldował się w miejscowości Nara, by wygłosić przemówienie.

Prowadził kampanię na rzecz innych członków rządzącej konserwatywnej Partii Liberalno-Demokratycznej. Sam nie zdecydował się na kandydowanie.

Moment zamachu:

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Pierwsza pomoc:

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zamachowiec uchwycony na wideo:

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Transport do szpitala:

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić