Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|
aktualizacja

Skandal w pomorskim przedszkolu. Cztery pracowniczki z zarzutami

101
Podziel się:

Do skandalicznych scen miało dochodzić w jednym z przedszkoli w Chojnicach (woj. pomorskie). Prokuratura postawiła zarzuty czterem pracownicom przedszkola, które miały stosować przemoc fizyczną i psychiczną wobec dzieci. Teraz grożą im surowe konsekwencje.

Skandal w pomorskim przedszkolu. Cztery pracowniczki z zarzutami
Koszmar przedszkolaków. Opiekunki biły małe dzieci. Zdjęcie ilustracyjne (PAP)

Do przypadków znęcania się nad dziećmi miało dochodzić w niepublicznym przedszkolu "Skrzaty" w Chojnicach. Co bardziej bulwersujące, ofiarami przemocy miały być 3- i 4-letnie dzieci z niepełnosprawnościami lub wymagające dodatkowej opieki.

Do przestępstw miało dochodzić od lutego do kwietnia 2019 r. Popełniane były łącznie wobec 11 przedszkolaków. Pokrzywdzone dzieci cierpiały podwójnie, ponieważ były nieporadne z uwagi na swój wiek, jak i z uwagi na stopień rozwoju psychicznego.

Jak dowiadujemy się ze śledztwa, kobiety miały znęcać się fizycznie nad dziećmi poprzez uderzanie, szarpanie i pociąganie za ręce, szarpanie i ciągnięcie po podłodze, szarpanie za nogi, uderzanie ręką w twarz, plecy i pośladki, kopanie i uderzanie zmiotką od podłogi.

Jak poinformował rzecznik prokuratury Paweł Wnuk, Prokuratura Okręgowa w Słupsku oskarżyła cztery kobiety w związku naruszeniem nietykalności cielesnej oraz znęcaniem się fizycznym i psychicznym nad dziećmi.

Głównymi dowodami w sprawie są nagrania z monitoringu oraz zeznania poszkodowanych przedszkolaków. Rodzice o podejrzeniu stosowania przemocy wobec przedszkolaków powiadomili burmistrza, a potem organy ścigania.

Co grozi oskarżonym przedszkolankom?

Już wiadomo, że wobec oskarżonych zastosowano takie środki zapobiegawcze jak dozór policji, nakaz powstrzymywania się od prowadzenia działalności polegającej na opiece nad małoletnimi, zakaz wykonywania zawodu nauczyciela oraz zakaz wykonywania zawodu terapeuty.

Oskarżeni nie byli dotychczas karani sądownie. Teraz jednak nie unikną kary. Za naruszenie nietykalności cielesnej grozi kara do roku pozbawienia wolności, a za znęcanie nad osobą nieporadną do 8 lat więzienia.

Zobacz także: Czas na zaciskanie pasa? PiS przed trudnym egzaminem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(101)
moim zdaniem
miesiąc temu
nikt, nie zastąpi opieki rodzica! Masz małe dziecko zajmij się nim SAM! Tylko bardzo nieliczni ludzie , mają taką siłę i tyle empatii aby na stałe zajmować się obcym, chorym dzieckiem. To ty jesteś rodzicem, to ty masz dbać o swoje dziecko dopóki samo nie jest w stanie o sobie zadbać!
Kasia
miesiąc temu
Dziwię się rodzicom którzy oddają swoje dzieci do przedszkoli czy żłobków nie sprawdzając komu powierzają swoje pociechy.
ASPEN
miesiąc temu
Kto to pisze?W tytule jakiś dziwny twór językowy,"pracowniczki".W tekście już normalnie,pracownice.Jakie pracowniczki,wciąż jakieś dziwadła,pisanie jakimś pseudopolskim językiem,czy ci piszący chodzili do jakichkolwiek szkół?Ani to jedyny przypadek,ani najbardziej idiotyczny.Ogarnijcie się,albo zatrudnijcie znających język polski.
gość
miesiąc temu
Jednym słowem żłobki, przedszkola powinny być placówkami państwowymi, gdzie jest odpowiednia kontrola a także odpowiednia ilość opiekunów. W przypadku istniejących już prywatnych placówek obowiązkowo powinien być wprowadzony monitoring tak aby rodzice mogli przyjrzeć się opiece nad swoimi dziećmi.
Polka
miesiąc temu
W przedszkolu jest jedną nauczycielka na dużą grupę, plus pomoc. To horror. W państwowym są na karcie nauczyciela, zmniejszona ilość godzin. Karta nie obowiązuje w prywatnym, co jest chore. 8godz z małymi dziećmi!Święty tego nie wytrzyma. A tu jeszcze niepełnosprawne.
Nauczyciel
miesiąc temu
Właśnie że w prywatnych przedszkolach pracują ludzie bez ukończonych studiów, nawet bez matury,ponieważ sa tani a tam się oszczędza na wszystkim. Ludzie po studiach pracy tam nie dostaną, chyba tylko wtedy jak z bezrobocia dotacje na nich dostaną.Pozdrawiam tych którzy na to pozwalają i nie wymagają wykształcenia w tym tak ważnym zawodzie jakim jest wychowawca przyszłych pokoleń.
groteska
miesiąc temu
NIEPEŁNOSPRAWNE DZIECI POWINNY BYĆ OPIEKOWANE 1 NA 1, A NIE 20 SZT I OPIEKUNKA.. A PILNOWAĆ TRZEBA ZEBY SOBIE KRZYWDY NIE ZROBIŁY, jak tego dokonać bez dyscypliny ? trochę wyobraźni, zanim rzucicie tym kamieniem
Studentki 3 w...
miesiąc temu
Dobrze,że nam to wszystko napisałaś bo byśmy tego teraz nie wiedzieli.
Zeda
miesiąc temu
Czasem osoba bez ukończonych studiów lepiej się sprawdza w różnych dziedzinach. W tym przypadku nie studia są gwarancją kompetencji, a empatia, wrażliwość, zrozumienie i ogrom miłości do dzieci
Pelagia
miesiąc temu
Witam . Jeszcze więcej nauczycieli niech przyjmują do pracy po studiach za pieniądze i po znajomościach ,więcej podwyżek bo za mało kasy .Powinno być tak jak w Anglii chcesz być nauczycielem rok pracy w poczet pięciu lat studiów i wtedy nadaje się lub nie .U nas jest tak nie ma innego wyjścia jak nie dostanie się na inny kierunek studiów idzie na pedagogikę a potem mamy to co mamy .Te panie powinny nigdzie i nigdy nie dostać pracy w swoim zawodzie . Szok
ANNA
miesiąc temu
Wcale lepiej nie było w latach 60 -tych chodziłam do przedszkola zakładowego w małym miasteczku na Dolnym sl.nie wolno było rozmawiać ,dzieciom zaklejano usta plastrem bo przeszkadzały w słuchaniu audycji radiowej ja dostawałam kijem i zakrywano mnie kołdra bo nie chciałam spac po południu a pani spieszyła się na pogaduchy ,bo jak pamiętam w sali jej nie było tylko zaglądała od czasu do czasu
Troskliwy
miesiąc temu
Mamy porypane społeczeństwo i będziemy mieli takie dzieci
...
miesiąc temu
Takich przypadków będzie coraz więcej bo coraz więcej chorych dzieci będzie się rodzić.Nasze cudowne społeczeństwo nagminnie wyśmiewa się,dokucza,okrada, wyłudza od osób chorych.Takich przypadków jest mnóstwo a będzie jeszcze więcej.
hahaha
miesiąc temu
jakie pracowniczki?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić