Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Stan wyjątkowy w Polsce. Co to jest, kiedy będzie wprowadzony?

13

Stan wyjątkowy w Polsce? To nie jest wykluczone w obecnej sytuacji epidemicznej i przy dużym wzroście zakażeń. Czym jednak jest stan wyjątkowy i jak może wpłynąć na życie obywateli, a przede wszystkim kiedy i przez kogo jest ogłaszany?

Stan wyjątkowy w Polsce. Co to jest, kiedy będzie wprowadzony?
(Getty Images)

Stan wyjątkowy w Polsce to jeden z trzech stanów nadzwyczajnych. W Polsce może zostać jeszcze wprowadzony stan wojenny oraz stan klęski żywiołowej.

Stan wyjątkowy w Polsce

Stan wyjątkowy może zostać wprowadzony w przypadku zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego. Może trwać nie dłużej niż 90 dni i obowiązywać w całym kraju, ale także tylko w wybranych częściach. Stan wyjątkowy jest wprowadzany przez prezydenta na wniosek Rady Ministrów.

W sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej. Działania podjęte w wyniku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego muszą odpowiadać stopniowi zagrożenia i powinny zmierzać do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania państwa - Konstytucja RP, rozdział XI, art. 228
Zobacz także: Strajk Kobiet w Warszawie. "Strażnicy" z ONR popchnęli kobietę. Interweniowało pogotowie

Stan wyjątkowy może być przedłużony raz, nie dłużej niż na 60 dni. Jeżeli ktoś w tym czasie, powodu ograniczenia praw i swobód, poniósł straty finansowe lub stracił majątek, może ubiegać się o odszkodowanie. Odszkodowanie za okres trwania któregokolwiek ze stanów wypłaca przedsiębiorcom Skarb Państwa.

Stan wyjątkowy. Co oznacza?

W czasie stanu wyjątkowego i jeszcze 90 dni od jego zakończenia nie może być zmieniona Konstytucja i ordynacje wyborcze. Nie można rozwiązać Sejmu, przeprowadzić wyborów i referendów ogólnokrajowych. W przypadku zakończenia kadencji Prezydenta, Sejmu i Senatu i organów samorządu terytorialnego ulegają one samoistnemu przedłużeniu.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego wpływa na prawa obywatelskie. Wiele z nich jest ograniczonych bądź w ogóle nie obowiązuje. Jest to prawo do:

  • wolności osobistej
  • nietykalności mieszkania
  • wolności prasy
  • tajemnicy korespondencji
  • prawa koalicji, zgromadzania się i zawiązywania stowarzyszeń
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić