o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aldona Brauła
|

Stan wyjątkowy w Polsce. Co to jest, kiedy będzie wprowadzony?

7
Podziel się

Stan wyjątkowy w Polsce? To nie jest wykluczone w obecnej sytuacji epidemicznej i przy dużym wzroście zakażeń. Czym jednak jest stan wyjątkowy i jak może wpłynąć na życie obywateli, a przede wszystkim kiedy i przez kogo jest ogłaszany?

Stan wyjątkowy w Polsce. Co to jest, kiedy będzie wprowadzony?
(Getty Images)
bEhTgUlh

Stan wyjątkowy w Polsce to jeden z trzech stanów nadzwyczajnych. W Polsce może zostać jeszcze wprowadzony stan wojenny oraz stan klęski żywiołowej.

Stan wyjątkowy w Polsce

Stan wyjątkowy może zostać wprowadzony w przypadku zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego. Może trwać nie dłużej niż 90 dni i obowiązywać w całym kraju, ale także tylko w wybranych częściach. Stan wyjątkowy jest wprowadzany przez prezydenta na wniosek Rady Ministrów.

bEhTgUlj
W sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej. Działania podjęte w wyniku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego muszą odpowiadać stopniowi zagrożenia i powinny zmierzać do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania państwa - Konstytucja RP, rozdział XI, art. 228
Zobacz także: Strajk Kobiet w Warszawie. "Strażnicy" z ONR popchnęli kobietę. Interweniowało pogotowie

Stan wyjątkowy może być przedłużony raz, nie dłużej niż na 60 dni. Jeżeli ktoś w tym czasie, powodu ograniczenia praw i swobód, poniósł straty finansowe lub stracił majątek, może ubiegać się o odszkodowanie. Odszkodowanie za okres trwania któregokolwiek ze stanów wypłaca przedsiębiorcom Skarb Państwa.

bEhTgUlp

Stan wyjątkowy. Co oznacza?

W czasie stanu wyjątkowego i jeszcze 90 dni od jego zakończenia nie może być zmieniona Konstytucja i ordynacje wyborcze. Nie można rozwiązać Sejmu, przeprowadzić wyborów i referendów ogólnokrajowych. W przypadku zakończenia kadencji Prezydenta, Sejmu i Senatu i organów samorządu terytorialnego ulegają one samoistnemu przedłużeniu.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego wpływa na prawa obywatelskie. Wiele z nich jest ograniczonych bądź w ogóle nie obowiązuje. Jest to prawo do:

bEhTgUlq
  • wolności osobistej
  • nietykalności mieszkania
  • wolności prasy
  • tajemnicy korespondencji
bEhTgUlr
  • prawa koalicji, zgromadzania się i zawiązywania stowarzyszeń
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhTgUlK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
jak
8 miesięcy temu
Biorąc pod uwagę to że w Czechach i we Włoszech jest już SW mimo, że tam obywatele nie urządzają dzikich protestów z pogwałceniem obostrzeń sanitarnych narażając na śmierć niewinnych ludzi, mam nadzieję że i w Polsce SW zostanie wprowadzony. Inaczej się Polaków nie nauczy dyscypliny i poszanowania bezpieczeństwa innych.
yyy
8 miesięcy temu
Tyle razy głosowałem już w swoim życiu. Zmieniałem nawet opcje by dać szansę tym co tak wskazywali na błędy i zachwalali swoje pomysły. I zawsze czułem się oszukany:(
yyy
8 miesięcy temu
Od setek lat naród polski walczył z władzą - zawsze wygrywał tylko kiedy wreszcie trafimy na taką naprawdę od serca władzę - taką naszą?
bEhTgUlL
takiPlan
8 miesięcy temu
przecież PIS realizuje odgórne wytyczne...wszystkie działania które wykonuje mają na celu podburzyć ludzi i wywołać niepokoje , właśnie taki był cel przecież spodziewali się na pewno ze ludzie wyjda na ulice to jest właśnie pretekst do wprowadzenia stanu wyj. A cały ten covid jest sztucznie pompowany niestety nie ma rzetelnych dziennikarzy w publicznej telewizji ( tvp , polsat, tvn ) idą jednym nurtem bo telewizja już od dawna jest w rękach prywatnych. Są jeszcze niezależne media w internecie i tam czesto są informacje o covidzie , polecam real24 ostatni debata lekarzy z USA, HOLANDI, NIEMIEC, Itali
Taaaaaaarara
8 miesięcy temu
Nie wprowadzi bo musiałby płacić odszkodowania poszkodowanym np firmom, stąd wszystkie zakazy i nakazy są bez podstaw prawnych rozporządzeniami
Gal Anonim
8 miesięcy temu
To podchodzi pod wojnę, komunę. Pan K. zniszczył nasz kraj. Miliony ludzi zostało skrzywdzonych, ale się nie damy. ***** ***
cmentarz
8 miesięcy temu
Naczelnikowi nie zostało dużo, inni też stoją nad grobem (bo taka jest przecież biologiczna rzeczywistość) więc zamiast zrobić wszystko (póki jeszcze mogą) aby zdążyć zapisać się wyjątkowo pozytywnie w sercach ludzi oraz na kartach polskiej historii, to pozwalają aby kierował nimi zły duch, który wkrótce chyba jednak sprawi, że zapiszą się zupełnie odwrotnie? A przecież dobre imię i wiecznotrwała pamięć są o wiele cenniejsze niż złoto i diamenty?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić