Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|

Tak źle nie było od 500 lat. Susza zabija potężne rzeki

32
Podziel się:

Zdjęcia wyschniętego Renu, Wisły, Sanu, Łaby lub francuskiej Loary budzą momentami przerażenie. Najdłuższa rzeka Francji jeszcze nigdy nie płynęła tak wolno, po rwącym prądzie nie ma śladu. Eksperci alarmują, że w 2023 roku może być jeszcze gorzej.

Tak źle nie było od 500 lat. Susza zabija potężne rzeki
Tak źle nie było od 500 lat. Sucha zabija potężne rzeki (Getty Images)

Niedawno informowaliśmy, że poziom rzeki Łaby, która przecina Niemcy i Czechy, spadł do tak niskiego poziomu, że rzeka ponownie odsłoniła tzw. kamienie głodu, czyli najstarsze zabytki hydrologiczne Europy Środkowej. Obecna susza u naszych zachodnich sąsiadów sprawiła, że na kamieniach na Renie i Łabie w Niemczech można przeczytać daty poprzednich susz.

Tragiczna sytuacja jest jednak nie tylko u naszych zachodnich i południowych sąsiadów. Europę nęka ogromna susza, która według ekspertów może być nawet najbardziej niszczycielską w ciągu ostatnich 500 lat.

W ciągu ostatnich 500 lat nie było innych wydarzeń, które byłyby podobne do suszy w 2018 roku. Ale myślę, że ten rok jest gorszy - stwierdził w rozmowie z "The Guardian" Andrea Toreti ze Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej.

Jak sygnalizują naukowcy, miejscami Loarę, najdłuższą rzekę Francji, można przekroczyć pieszo. W związku z ogromną suszą, francuski urząd regulacji energetyki jądrowej zezwolił w zeszłym tygodniu pięciu elektrowniom na tymczasowe złamanie przepisów.

Susza, która jest spotęgowana zmianą klimatu, skutkuje wysychaniem europejskich rzek. To z kolei ma destrukcyjny wpływ na gospodarkę i środowisko całej Europy.

Problemy nie tylko w Europie

Ze skutkami upałów zmagają się również Chiny, o czym obszernie informuje CNN. Tam susza doprowadziła do znacznego obniżenia poziomu Jangcy. Ponad 150 tys. osób ma trudności z dostępem do wody pitnej. Brakuje też wody do nawadniania terenów rolnych, na czym cierpią uprawy ryżu. Sztab kryzysowy oszacował, że zniszczonych zostało około 400 tys. ha pól.

Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(32)
Olo
miesiąc temu
Matka natura widząc, coraz więcej czarnych w eurokolchozie. Wysycha ja Afryka
Zieleń naszą ...
miesiąc temu
A Trzaskowski chce wybetonować brzegi Wisły, czyli pod prąd płynie po warszawsku* Zamki nad Loarą z piasku *) brzuchem po piasku?
beczcie, becz...
miesiąc temu
Maszyna klimatyczna ruszyła .Niemcy ,Francja,Włochy ,Anglia ,Austria ,Rosja spaliła miliony ton węgla ,wytopiła miliony ton stali ,spaliła miliony ton środków wybuchowych wyrąbała setki hektarów lasów ,na swoje wojenki rodzinne ,,wielkich rodów,, ?i co ćwoki ekologiczne zapomnieliście o tym ,udajecie głupa ,że to nie przyczyna?Wcałym świecie rodzinki maczały łapy w konfliktach wojennych i rabowały nie gospodarowały zasobami.I wybuchy jądrowe?
:):)
miesiąc temu
są dwie przyczyny takich skutków : 1/ woda wiąże z cementem i jest nie do odzyskania 2/wyciąć wszystkie drzewa na ziemi one "wypijają " wodę z rzek i zbiorników
Polak
miesiąc temu
A tak nas straszyli ze zatopi się UE a Tusk mówił ze PO CO kopac przekop jak woda zaleje Gdańsk do Elbląga
Wisla
miesiąc temu
Stan wody na Wiśle jest niski ale 25-30 lat temu co roku był taki stan a nawet i mniej wody było. Nikt wtedy nie marudził non stop że wisla wysycha.
Kler
miesiąc temu
To sejmie kaczynski nie zamowil jeszcze mszy za deszcz jak w 2006??
Tymek
miesiąc temu
W Polsce nie jest wcale źle, nie porównujcie naszych rzek do tych na zachodzie. Jeszcze nie wysychają, bez przesady.
woda
miesiąc temu
tfuska zatrudnić on da radę
Okrakiem
miesiąc temu
Jechałem dziś mostem siekierkowskim. Stan wody w Wiśle jest faktycznie niski, ale pisanie, że rzeka wysycha jest lekką przesadą
Amen
miesiąc temu
Trzeba się modlić i prosić Boga o deszcz. Ateizm jeszcze wam bokiem wyjdzie. Sodomici i tęczowe narody jeszcze zobaczą co potrafi Bóg... cierpliwości.
apama
miesiąc temu
cytuje - " Obecna susza u naszych zachodnich sąsiadów sprawiła, że na kamieniach na Renie i Łabie w Niemczech można przeczytać daty poprzednich susz." - koniec cytatu. Czyli co zmienia się te klimat czy jest tu jakas cykliczność ?
coś jest
miesiąc temu
to dziwne ale takie rzeczy tylko za pisu?
Twój nick
miesiąc temu
A co tam u Tuska? Ciągle niema programu?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić