Tak źle nie było od 500 lat. Susza zabija potężne rzeki

56

Zdjęcia wyschniętego Renu, Wisły, Sanu, Łaby lub francuskiej Loary budzą momentami przerażenie. Najdłuższa rzeka Francji jeszcze nigdy nie płynęła tak wolno, po rwącym prądzie nie ma śladu. Eksperci alarmują, że w 2023 roku może być jeszcze gorzej.

Tak źle nie było od 500 lat. Susza zabija potężne rzeki
Tak źle nie było od 500 lat. Sucha zabija potężne rzeki (Getty Images)

Niedawno informowaliśmy, że poziom rzeki Łaby, która przecina Niemcy i Czechy, spadł do tak niskiego poziomu, że rzeka ponownie odsłoniła tzw. kamienie głodu, czyli najstarsze zabytki hydrologiczne Europy Środkowej. Obecna susza u naszych zachodnich sąsiadów sprawiła, że na kamieniach na Renie i Łabie w Niemczech można przeczytać daty poprzednich susz.

Tragiczna sytuacja jest jednak nie tylko u naszych zachodnich i południowych sąsiadów. Europę nęka ogromna susza, która według ekspertów może być nawet najbardziej niszczycielską w ciągu ostatnich 500 lat.

W ciągu ostatnich 500 lat nie było innych wydarzeń, które byłyby podobne do suszy w 2018 roku. Ale myślę, że ten rok jest gorszy - stwierdził w rozmowie z "The Guardian" Andrea Toreti ze Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej.

Jak sygnalizują naukowcy, miejscami Loarę, najdłuższą rzekę Francji, można przekroczyć pieszo. W związku z ogromną suszą, francuski urząd regulacji energetyki jądrowej zezwolił w zeszłym tygodniu pięciu elektrowniom na tymczasowe złamanie przepisów.

Susza, która jest spotęgowana zmianą klimatu, skutkuje wysychaniem europejskich rzek. To z kolei ma destrukcyjny wpływ na gospodarkę i środowisko całej Europy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Problemy nie tylko w Europie

Ze skutkami upałów zmagają się również Chiny, o czym obszernie informuje CNN. Tam susza doprowadziła do znacznego obniżenia poziomu Jangcy. Ponad 150 tys. osób ma trudności z dostępem do wody pitnej. Brakuje też wody do nawadniania terenów rolnych, na czym cierpią uprawy ryżu. Sztab kryzysowy oszacował, że zniszczonych zostało około 400 tys. ha pól.

Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić