Tkanina z Oseberg odkryta w grobie Wikingów. Co o niej wiadomo?
Tkanina z Oseberg to fragmenty materiału z wzorami, które pochodzą z Tønsberg w Norwegii. Zostały wykonane około 834 r. W 1904 r. archeolodzy odkryli w Tønsberg łódź wikingów, w której znajdowały się szkielety dwóch kobiet. Były one pochowane z bogatym wyposażeniem, w tym z tkaniną przedstawiającą jeden z nielicznych znanych przykładów hełmu wikingów z rogami.
Datowanie drewna z grobowca wskazuje na rok 834. W głównej komorze grobowej znaleziono fragmenty tkaniny, które po rekonstrukcji mierzą 16 na 23 cm. Wykonana z wełny, jedwabiu i lnu, tkanina przedstawia ludzi, zwierzęta i pojazdy na kołach.
Przeczytaj także: Naukowcy nie mają wątpliwości. Zostało tylko sześć lat
Choć dziś tkanina jest brązowo-beżowa, pierwotnie była barwiona naturalnymi barwnikami. Zachowały się też ślady czerwieni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowy trop ws. Bursztynowej Komnaty. Co zawierały skrzynie ze skarbem carów?
Możliwe znaczenie tkaniny
Ze względu na zły stan tkaniny, eksperci nie są pewni, co dokładnie przedstawia. Mieszanka ludzi, zwierząt, wozów i domów sugeruje procesję pogrzebową zmierzającą do dużego drzewa, które może symbolizować Yggdrasill, nordyckie drzewo życia. Inne postacie, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, trzymają broń i noszą rytualne stroje.
Unikalne przedstawienie hełmu z rogami
Tkanina z Oseberg jest znana z unikalnego przedstawienia hełmu z rogami. Choć hełmy wikingów z rogami są często uważane za mit z XIX wieku, przedstawienie wojownika w hełmie z rogami na tkaninie z Oseberg sugeruje, że niektórzy wikingowie mogli posiadać takie hełmy na specjalne okazje.
Tkanina z Oseberg znajduje się w kolekcji Muzeum Epoki Wikingów w Oslo. Eksperci nadal badają liczne fragmenty, próbując jednocześnie wirtualnie odtworzyć całą tkaninę.