Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

To nie koniec problemów. "Pokazują to zdjęcia". Dramat na Tonga

30
Podziel się:

Nowa Zelandia nie może jak na razie wysłać pomocy do dotkniętego katastrofą Tonga, ponieważ popiół wulkaniczny na lotnisku w stolicy uniemożliwia lądowanie samolotów ratunkowych. Minie również kilka dni, zanim statki wojskowe z zaopatrzeniem dotrą na wyspy - poinformowały władze Nowej Zelandii.

To nie koniec problemów. "Pokazują to zdjęcia". Dramat na Tonga
Tonga wciąż czeka na pomoc z zewnątrz (PAP, TONGA METEOROLOGICAL SERVICES HANDOUT)

Po ogromnej erupcji wulkanu narastają obawy przed możliwym kryzysem humanitarnym na archipelagu wysp Tonga. We wtorek minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta przekazała, że samolot C-130 Hercules jest w gotowości do lotu do Tonga, aby dostarczyć pomoc humanitarną, w tym składane pojemniki na wodę, generatory i zestawy higieniczne.

Zdjęcia pokazują opady popiołu na pasie startowym lotniska Nuku'alofa, które muszą zostać oczyszczone, zanim samolot będzie mógł wylądować – wyjaśniła, cytowana przez BBC.

Tonga wciąż czeka na pomoc

Mahuta dodała, że ​​do Tonga zostaną wysłane także dwa statki marynarki wojennej przewożące m.in. zapasy wody i helikopter ratunkowy. Oczekuje się jednak, że statki dotrą dopiero w ciągu trzech dni. Erupcja wywołała bowiem tsunami i odcięła podmorski kabel, izolując kraj od świata zewnętrznego.

Regionalny dyrektor Czerwonego Krzyża Alexander Matheou powiedział, że prawdopodobnie pył wulkaniczny i tsunami skaziły zasoby wodne Tonga. - Jedną z największych potrzeb jest zapewnienie oczyszczania wody i czystej wody pitnej - stwierdził Matheou.

Problemy z komunikacją

Komunikacja z archipelagiem wysp pozostaje niezwykle ograniczona, co utrudnia ustalenie skali zniszczeń po olbrzymiej erupcji. Według medialnych doniesień przywrócenie funkcjonowania linii telefonicznych i internetowych może potrwać do dwóch tygodni.

Nawet telefony satelitarne, z których korzysta wiele agencji pomocowych, miały słaby zasięg ze względu rozprzestrzeniające się chmury pyłu - podał Czerwony Krzyż. Organizacja szacuje, że nawet 80 000 osób mogło zostać dotkniętych skutkami kataklizmu.

Podwodny wulkan wybuchł w sobotę, około 65 km na północ od stolicy Nuku'alofa. Według ekspertów była to jedna z największych erupcji na świecie w ciągu ostatnich 30 lat. Spowodowała tsunami, które dotarło m.in. do Japonii czy Peru. Fala uderzeniowa po wybuchu dotarła aż na Kasprowy Wierch.

Zobacz także: Wiatr porwał setki opakowań styropianu. Spektakularne nagranie z wichury w Mławie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(30)
heh
4 miesiące temu
"Pokazują to zdjęcia". Dramat... Dramat, ale chyba nauczyciela, który uczył autorkę języka polskiego. Nie wyszło. Porażka.
Kto to pisze
4 miesiące temu
Fala uderzeniowa po wybuchu dotarła aż na Kasprowy Wierch.
Ola
4 miesiące temu
Przestańcie go czytać. To będzie gadał do siebie.
Paul86
4 miesiące temu
Biorąc pod uwagę, że Kasprowy jest praktycznie na antypodach Tongi, to czy tak naprawdę nie powinno się tam odczuć dwóch fal z dwóch stron?
Ptok
4 miesiące temu
Przyrąbie na przykład pod dnem Bałtyku i bajbaj, co?!! A 'koniec świata' to czarny napis na białej okrągłej tablicy z czerwonym obrzeżem, wiszącej na ceglanej ścianie, do której zbliża się niczym do bandy Ziemia. Bach i po polach!!!
Szkoda
4 miesiące temu
A już miałam nadzieje ze australia skończy jak atlantis.
bady
4 miesiące temu
przy całym tym draństwie na świecie zbliża się ,,koniec świata''
Waldi
4 miesiące temu
Szkoda,że nie palneło w upadline- jednego państwa zbójeckiego byłoby mniej...
nie inaczej
4 miesiące temu
NIE ma juz spokojnego miejsca na ziemi!
Nnok
4 miesiące temu
Pomocy potrzebują właśnie oni . Ludzie doświadczeni tragedią. Pomóżmy im a nie pseudo uchodźcą co za własny kraj i ojczyzne nie mają ochoty walczyć .
Nnok
4 miesiące temu
Współczucie dla ludzi i dzieci z rejonu wybuchu wulkanu (szczegół dla tych którzy nie czają o kim pisze). A może kraje Europy zamiast przyjmować pseudo Imigrantami dawać schronienie ,mieszkania i co tam jeszcze to w ramach pomocy zaoferowali by pomóc właśnie tym co im matka natura zgotowała piekło a nie bykom co o własny kraj ,rodzinę i wolność mogli by walczyć a nie uciekają myśląc że gdzieś indziej będzie lepiej .
heh
4 miesiące temu
Widać w tym Paluszek Boży. Oj dzieje się dzieje. Koniec niewolnictwa dobiega końca.
aTomek
4 miesiące temu
Wyglada to jak podwodna próba atomowa.
???
4 miesiące temu
A co z krzyżem na Giewoncie ? Ostoł sie cały
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić