aktualizacja 

Trafiła do skupu złomu. Widok wstrząsnął córką polskiej legendy

61

Trudno uwierzyć, że można posunąć się do aż tak haniebnego aktu wandalizmu. A jednak. Ktoś okradł nagrobek legendarnego sądeczanina, kuriera Armii Krajowej Romana Stramki. Córka bohatera poprosiła internautów o pomoc w znalezieniu wandala. Policja zatrzymała już 38-latka podejrzanego o udział w zdarzeniu.

Trafiła do skupu złomu. Widok wstrząsnął córką polskiej legendy
W sprawie zatrzymano 38-latka (Policja)

Do oburzającej sytuacji doszło w nocy w nocy z 13 na 14 maja. Sprawę nagłośniła w mediach społecznościowych córka legendarnego kuriera ZWZ-AK, Romana Stramka-Kroczek.

Jak dowiadujemy się z posta udostępnionego przez nią na Facebooku, w minioną niedzielę kobieta wraz ze swoją mamą wybrały się na cmentarz komunalny w Nowym Sączu, by odwiedzić grób zmarłego ojca i męża, Romana Stramki. Na miejscu panie zastały przykry widok.

Wandalizm i hańba. Ukraść na cmentarzu Orła i tablicę pamiątkową na złom z grobu Bohatera to najniżej, jak może upaść człowiek - napisała w poście Romana Stramka-Kroczek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bestialstwo na cywilach. Makabryczne odkrycie w prowincji Kiwu Północne

Z nagrobka zasłużonego sądeczanina, odznaczonego Orderem Wojennym Virtuti Militari, zniknęła mosiężna tablica pamiątkowa oraz duża figurka orła. Kobieta poprosiła internautów o udostępnianie zdjęć okradzionego pomnika, poinformowała także, że sprawa została zgłoszona na policję.

Funkcjonariusze zadziałali sprawnie i szybko. Dzięki zapisom z kamer monitoringu policjantom udało się ustalić, kto może stać za godnym potępienia czynem. Jeszcze tego samego dnia 38-letni mieszaniec powiatu nowosądeckiego został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Grozi mu 8 lat więzienia.

Mundurowi odzyskali też skradzione przedmioty, które sprawca spieniężył w skupie złomu. We wtorek 16 maja artefakty zostały zwrócone rodzinie Romana Stramki. Bliscy bohaterskiego kuriera Armii Krajowej byli poruszeni szybką i skuteczną akcją policji.

Baliśmy się, że już ich nie odzyskamy... To jest naprawdę duży sukces, żeby w tak krótkim czasie odzyskać ważne dla nas i dla naszej rodziny mienie - stwierdziła żona Romana Stramki, cytowana przez zespół prasowy KMP w Nowym Sączu.

Kim był Roman Stramka?

W czasie II wojny światowej Roman Stramka należał do najbardziej zasłużonych kurierów politycznych. Jesienią 1939 r. sądeczanin przyłączył się do grup przewodnickich i jako kurier Armii Krajowej 69 razy przebył trasę Nowy Sącz - Budapeszt - Belgrad.

W czasie swojej działalności był aresztowany pięciokrotnie, ale za każdym razem udało mu się uciec. Nazywany był "kowbojem zielonej granicy". W 1944 roku uciekł z transportu do obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Oprócz tego Stramka był także wybitnym narciarzem biegowym i trenerem.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić