oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Tu najczęściej łapią pijanych kierowców. Tak wygląda alkoholowa mapa kraju

1

Tylko w ubiegłym roku policjanci zatrzymali na polskich drogach 95 tys. pijanych kierowców. Choć w statystykach widać spadek liczby kierujących na podwójnym gazie, to ich liczba nadal jest olbrzymia. Eksperci przeanalizowali dane i wskazali, w których województwach najczęściej łapani są pijani kierowcy. Gdzie zatrzymywani są najrzadziej?

Tu najczęściej łapią pijanych kierowców. Tak wygląda alkoholowa mapa kraju
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay, Andrzej Rembowski)

W statystykach widać spadek liczby pijanych kierowców, choć w dalszym ciągu są to liczby grozy. Eksperci rankomat.pl postanowili sprawdzić, w których województwach statystycznie najczęściej zatrzymywano pijanych kierowców. W obliczeniach zestawiono liczbę nietrzeźwych za kierownicą zatrzymanych w ubiegłym roku z liczbą mieszkańców w danym województwie. Dzięki temu udało się ustalić, ilu pijanych kierowców przypada na 10 tys. mieszkańców danego regionu.

I tak niechlubnym liderem okazało się województwo kujawsko-pomorskie. Tu na 10 tys. mieszkańców przypadało ponad 35 nietrzeźwych kierowców. Podobnie jest w województwie dolnośląskim, gdzie na każde 10 tys. mieszkańców przypadało nieco mniej niż 35 pijanych kierowców. Na trzecim miejscu uplasowało się województwo świętokrzyskie, w którym ponad 34 wsiada za kółko po alkoholu.

Na drugim biegunie znalazły się Podkarpacie i Małopolska. Tu na 10 tys. mieszkańców zatrzymywano po 17 pijanych kierowców. Nieco gorsze statystyki ma Mazowsze, gdzie jest to 20 nietrzeźwych kierujących.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Drogowy "szeryf" wymierzał sprawiedliwość przed radiowozem. Stracił prawko

Wyliczenia jasno wskazują, że w województwach z czoła stawki kierujących jest dwa razy więcej niż w tych, które ją zamykają.

W statystykach alkoholowych wyraźne spadki, ale do ideału daleko

Policyjne statystyki jasno wskazują, że z roku na rok spada liczba nietrzeźwych kierowców. W 2023 roku po raz pierwszych ich liczba spadła poniżej 100 tysięcy. W ciągu dekady funkcjonariusze zanotowali aż 40 proc. spadek ilości pijanych za kierownicą.

Policja odnotowała także spadek liczby wypadków z udziałem pijanych kierowców. W ubiegłym roku odnotowano ich 2047. Pomocne w walce ma być zaostrzanie przepisów. Od 14 marca przyłapani na jeździe na podwójnym gazie muszą liczyć się z utratą swojego samochodu. W trzech pierwszych tygodniach obowiązywania nowych przepisów swoje pojazdy straciło 480 kierujących.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić