Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

TVP pozwała widza za krytykę. Jest wyrok

808
Podziel się:

Waldemar Sadowski w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" w 2018 roku nie szczędził gorzkich słów pod adresem TVP. Telewizja pozwała go za nie do sądu. W czwartek w sprawie zapadł wyrok uniewinniający mężczyznę.

TVP pozwała widza za krytykę. Jest wyrok
Sąd uznał, że telewidz ma prawo twierdzić, iż TVP za prezesury Jacka Kurskiego narusza godność odbiorców (AKPA)

Przed trzema laty Waldemar Sadowski w rozmowie z "Wyborczą" stwierdził, że stacja pod rządami prezesa Jacka Kurskiego manipuluje telewidzami. Podkreślił, że "TVP łamie godność człowieka na masową skalę". Warszawski sąd apelacyjny, że słowa mężczyzny mieszczą się w dozwolonej krytyce.

TVP pozwała telewidza. Miał naruszyć dobra osobiste stacji

Sprawa ma swój początek w 2017 roku. Wtedy to Waldemar Sadowski pozwał Telewizję Polską za manipulacje. Powołał się przy tym na art. 30 Konstytucji, mówiący o ochronie godności jako o obowiązku władz publicznych.

Telewidz udzielił w 2018 roku wywiadu "Gazecie Wyborczej". Podkreślił, że jego zdaniem TVP "steruje wolną woli ludzi". Ma oddziaływać na nich "niezależnie od tego, czy są tego świadomi, czy też nie".

To jest sprawa naszych praw obywatelskich, bo telewizja publiczna jest spółką skarbu państwa, która manipuluje jego obywatelami. W czystym interesie partii, która sprawuje władzę i która kontroluje media publiczne, moim zdaniem nielegalnie – stwierdził Sadowski.

Telewizja pozwała go za te słowa do sądu. W lipcu zeszłego roku warszawski sąd okręgowy oddalił pozew TVP. W orzeczeniu napisano, że choć mężczyzna naruszył dobra osobiste TVP, to jego opinia była uzasadniona.

Zdaniem sądu działałem w interesie społecznym. Nie wyobrażam sobie innego orzeczenia – podkreślił po wyroku Sadowski.

TVP się odwołała. W czwartek sąd apelacyjny uznał, że mężczyzna ma prawo do swoich opinii o TVP. W ocenie sędziów, można w ten sposób krytykować nadawcę publicznego, zaś opinie dotyczyły nie całości, a konkretnych programów. W związku z tym nie przekroczono granic uzasadnionej krytyki.

Widz pozwał TVP. Sąd oddalił jego argumenty

Sadowski przegrał natomiast proces, który sam wytoczył TVP, i o którym to opowiadał w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". W marcu ubiegłego roku sąd uznał, że wprawdzie Telewizja Polska jest stronnicza, to jednak za mało by mówić o naruszaniu godności obywateli. TVP miało ponadto nie naruszyć bezpośrednio dóbr osobistych Sadowskiego.

Powód może domagać się ochrony dóbr osobistych jedynie w odniesieniu do informacji dotyczących indywidualnie osoby powoda – podkreślił w uzasadnieniu sędzia.

Obejrzyj także: W "Wiadomościach" TVP zobaczyła swoje nazwisko. "To mnie dotknęło"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(808)
Adam
2 lata temu
Nikogo personalnie nie obraził. Na szczęście sądy nie wszystkie spisiały
rafał
2 lata temu
O ile pozew Sadurskiego był totalnie oderwany od rzeczywistości tak ten tvp jestem w stanie zrozumieć. Wolność słowa też powinna mieć jakieś granice
60+
2 lata temu
Brawo panie Sadowski. Miliony Polaków ma takie samo zdanie o TVPIS. Jacek Kurski w swojej telewizji manipuluje Polakami i szczuje jednych na drugich.
huop&robodnik
2 lata temu
Dobra osobiste TVP - czy 'osobiste' dotyczy telewizji jako osoby prawnej? Zawsze myślałem, że za 'osobiste' stoi konkretna osoba fizyczna. Jeszcze trochę, a TVP zacznie pozywać za doprowadzenie "osoby" do rozstroju nerwowego, skutkującego nienależytym wykonywaniem obowiązków.
zamt
2 lata temu
Wszystko zmierza do tego, że Polacy będą pozywani i karani nawet za niezadowolenie, a co dopiero za krytykę!
jmw
2 lata temu
kurski to zawodowy fałszerz, który nic innego nie potrafi!!!
ADA
2 lata temu
Za Kurskiego nic dobrego. Wstyd,obciach i żenada!
+++
2 lata temu
Prezes TVP to odbicie reżimu komuny.
j23
2 lata temu
na kazdego przyjdzie czas a na kurskiego nie tylko czas
Waluś
2 lata temu
Kurski to postać żałosna, brak słów i szkoda palca o nim pisać.
Bosman
2 lata temu
Spokojnie moi drodzy. Mamy jeszcze Zioberka. On jest miszczem w udowadnianiu że g nie jest g!
jacuś
2 lata temu
TVP święta krowa , nie wolno krytykować . Nie wiem w takim razie , czy żyjemy dalej w komuniźmie gdzie znosili źle krytykę , czy mamy demokrację i dalej jest komuna ?
wyborca
2 lata temu
Stalinowskie metody ,demokracja w stylu dobrej zmiany
patriot6
2 lata temu
Sędziowie musieliby być nienormalni gdyby przyznali rację TVP.Kiedy się nie zasiądzie przed tv to tylko polskie tasiemce,tureckie,ukraińskie ! To niby szerzenie kultury ?? Bez jaj !!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić