Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Twoje dziecko nie chodzi na religię? Dyrektor wzywa na dywanik

780
Podziel się:

Rodzice uczniów jednego z krakowskich liceów, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, są proszeni na "dywanik" do dyrektora. - To jest publiczna, świecka szkoła i to jest moja osobista sprawa - mówi "Gazecie Wyborczej" jedna z rozgoryczonych matek. To nie pierwszy kontrowersyjny pomysł dyrektora placówki.

Twoje dziecko nie chodzi na religię? Dyrektor wzywa na dywanik
Dyrektor liceum wzywa na rozmowę rodziców uczniów, którzy nie chcą chodzić na religię (Getty Images, Anneke Schram)

Opiekunowie dowiedzieli się o tym w zeszłym tygodniu na zebraniu szkolnym. Dyrektor XLIV LO w Krakowie poprosił rodziców uczniów pierwszych klas, którzy zrezygnowali z chodzenia na religię, by pojawili się w jego gabinecie. Wiele osób jest tą prośbą oburzonych - donosi "Gazeta Wyborcza".

Na dywanik za niechodzenie na religię

Niektórzy rodzice spotkanie mają już za sobą. Jak relacjonują, dyrektor placówki wypytywał o powód rezygnacji ich dzieci z religii, chciał też wiedzieć, jakiego są wyznania. Oprócz tego poinformował, że wszyscy uczniowie muszą uczestniczyć w uroczystościach kościelnych. Ostatnia miała miejsce z okazji pogrzebu proboszcza katedry wawelskiej ks. Zdzisława Sochackiego.

Oficjalnie religia nie jest dzisiaj przedmiotem obowiązkowym w szkole. Jeśli dziecko chce uczestniczyć w katechezie, jego rodzice muszą złożyć specjalne oświadczenie. Jak jednak podaje "GW", tak naprawdę w wielu polskich szkołąach jest odwrotnie - oświadczenie należy składać, gdy rezygnuje się z religii.

Tak sytuacja wygląda m.in. w XLIV LO w Krakowie. Rodzice świeżo przyjętych do szkoły uczniów otrzymali informację, że w przypadku chęci zwolnienia dziecka z religii muszą osobiście złożyć wniosek u dyrektora.

Jaki wniosek? Ja o nic nie wnioskuję, nie proszę uprzejmie i nie czekam pokornie na zgodę. Moje dziecko nie potrzebuje zgody pana dyrektora, by nie chodzić na religię - powiedział "GW" ojciec jednego z uczniów.
Dyrektor Graniczka postanowił wyjść przed szereg i wprowadzić obowiązkową religię, jeszcze zanim zrobiło to Ministerstwo Edukacji. Jestem przekonana, że wzywanie rodziców do siebie na dywanik miało zniechęcić ich do rezygnacji z tego przedmiotu - stwierdziła mama innego ucznia.

Dyrektor liceum nie chciał komentować sprawy. "Gazeta Wyborcza" zwróciła się z prośbą o komentarz do małopolskiej kurator oświaty Barbarę Nowak, która znana jest ze swoich konserwatywnych poglądów. Jak na razie nie uzyskano odpowiedzi.

Pogadanki antyaborcyjne i warty pod krzyżem

Jak się okazuje, to nie pierwsze kontrowersyjne działanie dyrektora Mariusza Graniczki. W ubiegłym roku "GW" informowała o zorganizowanym przez niego w szkole spotkaniu z działaczem antyaborcyjnym. Aktywista przekonywał uczniów, że "ciąża nigdy nie zagraża życiu matki" i wyświetlał drastyczne filmiki. Dyrektor nigdy nie poniósł za to żadnych konsekwencji.

Innym razem dyrektor XLIV LO w Krakowie zorganizował warty uczniów i rodziców pod krzyżem katyńskim przy kościele św. Idziego w Krakowie. Graniczka chciał, by trwały one całą dobę. Warty skończyły się po niecałych dwóch tygodniach, gdy zbuntowali się rodzice.

Zobacz także: Coraz mniej uczniów na religii? Rzecznik Episkopatu odpowiada
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(780)
Niedźwiadek
4 dni temu
Ten dyrektor to mądry i pożyteczny gość. Pomaga młodzieży prędzej dojrzeć do podejmowania samodzielnych decyzji. Bo którz lubi by go do czegoś zmuszać i podejmować za niego istotne decyzje?
Pan
4 dni temu
dyretor Wazeliniak zapewne stołek zawdzięcza proboszczowi, skoro taki nadgorliwy!
Mak
12 miesięcy temu
Dyrektor może sobie porządzić u siebie w domu.. Nie ma prawa zmuszać ucznia chodzenia na lekcje Religi. Religia to nie obowiązek. Chcesz chodzisz proste. Te nakazy Zakazy już człowieka wkur..Ja..
Madka
rok temu
Kocham PIS i darmowe pieniążki na
Jestem anonim...
rok temu
Dyrektor mógł by zostać nowym papieżem jak tak dalej pójdzie. Doczego zmierza ten świat
😇😇😇😇
rok temu
Nic nie na siłę nie chcą niech nie chodzą oni mają inny tok myślenia
Andrzej
rok temu
Dyrektora wysłać do kościoła na kościelnego.
S G
rok temu
mam lat i też nie chodziłem na religię i co ,kto was POlaczki tak ogłupia że jesteście co raz głupsi NIE słuchajcie ksiedza ,POlityków ,PO,PiS miejcie swój rozum
POLKA
rok temu
Polak dopiero bedzie madry po szkodzie.Braki w wyksztalceniu i efekt ze rzadzi pis
Człek
rok temu
Główne tematy o2 to krytyka kościoła i religii,promocja LGBT,oraz cała nagusieñka widać prawie wszystko prymitywny i denny portal
GOSC
rok temu
Religia to nie matematyka , na religie chodzi kto chce to nie przymusowy przedmiot do wyboru jest etyka.Dyrektor nie ma prawa zmuszac mlodziezy do uczeszczania.Rodzic pisze oswiadczenie i przekazuje do szkoly.
ks. Marek
rok temu
"Na dywanik za niechodzenie na religię" Do prawdy trzeba młodzież i dzieci przymusić. Wspaniałe to wieści! Bóg zapłać!
stan
rok temu
Katecheza jest przeciwieństwem nauki w szkole, szkoła uczy racjonalnego myślenia, wyciągania wniosków, a religia temu przeciwdziała, np dogmat o trójcy jest nie zrozumiały trzeba to przyjąć, kult Maryji; Bóg wyznaczył jej tylko rolę urodzenia Jezusa a KK sprawił Matkuje i Króluje nad ludźmi którzy w ostatnich wiekach dokonali kilkudziesięciu pogromów na jej rodakach, Dusza nieśmiertelna; niby po śmierci idzie do lepszego świata, to dlaczego taka rozpacz, żałoba? dlaczego kontaktowanie się z umarłymi jest grzechem? Piekło; wieczne męki za kilkadziesiąt lat i tak ciężkiego życia? Czyściec; gdzie dusze co mało na broiły, żyjący mogą finansowo odkupić ich grzechy, ale nijak nie można się dowiedzieć jaki jest ich aktualny status
Vqoi
rok temu
Co ten tvn, wyborcza itp zrobili z wieloma mózgami ludzi w Polsce?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić