USA. Piorun uderzył w kościelną iglicę. Świątynia stanęła w płomieniach

70

Do widowiskowego i zarazem smutnego pożaru doszło w Massachusetts, 80 km od Bostonu. W iglicę Pierwszego Kościoła Kongregacyjnego w miejscowości Spencer uderzył piorun. Wieża runęła, a reszta budowli zajęła się ogniem. Świątynia pochodziła z 1863 roku.

USA. Piorun uderzył w kościelną iglicę. Świątynia stanęła w płomieniach
Pożar zniszczył cały budynek (Spencer Police Department)

Paradoksalnie kościół protestancki został zbudowany w tym miejscu w XIX wieku po pożarze, który strawił stojącą tam od 1772 roku świątynię.

Jak można zobaczyć na nagraniach w social mediach, iglica kościoła przewróciła się, a spod niej buchnęły kłęby dymu i ognia, który szybko rozprzestrzenił się po całym budynku.

Władze poinformowały, że w czasie pożaru nikogo w kościele nie było i nikt nie został ranny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Teren wokół Notre Dame jest skażony. Władze zamknęły ulice
Kiedy strażacy wkroczyli do wnętrza kościoła, na jego strychu i na samej wieży wybuchł pożar - mówił lokalnej telewizji szef straży pożarnej w Spencer, Paul Normandin.

Dodał, że wieża zawaliła się w 45 minut po tym, jak strażacy rozpoczęli gaszenie pożaru. Ogień spowodował zakłócenia sieci komórkowej w okolicy, gdyż iglica kościoła działała jak maszt telefonii.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Nie wiadomo, czy kościół uda się odbudować

Jak przyznał pastor kościoła, wielebny Bruce MacLeod, budynek zbudowano m.in. z drewna i innych podatnych na ogień materiałów. To mogło się przełożyć na tak szybkie spalenie kościoła. Dodał też, że za wcześnie aby osądzić czy świątynię uda się odbudować. Parafia liczy zaledwie ok. 30 osób.

Podobnie jak w wielu społecznościach Nowej Anglii, kościół kongregacyjny był jednym z pierwszych ważnych budynków wzniesionych w mieście i pełnił funkcje zarówno religijne, jak i obywatelskie. Ikoniczna biała iglica na wzgórzu była rozpoznawalnym znakiem dla całych pokoleń, które mijały tę okolicę. Wiele rodów miasta Spencer należało do tego kościoła i wiele pokoleń brało tu udział w chrzcinach, ślubach, pogrzebach i innych uroczystościach - mówiła w wywiadzie dla Globe Mary Baker-Wood z Komisji Historycznej miasta Spencer.

Nabożeństwa, jakie po pożarze miały się odbyć w kościele zostały odwołane. Wiernych zaproszono do Pierwszego Kościoła Kongregacyjnego w Leicester.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić