Uwaga na ten znak drogowy. KNP ostrzega i prosi o uważność

0

Uwaga na płazy. Taki apel pojawił się do kierowców, opublikowany przez Karkonoski Park Narodowy. Na polskich drogach giną rocznie miliony płazów, ale też np. 30 tysięcy jeży, tysiące lisów i saren.

Uwaga na ten znak drogowy. KNP ostrzega i prosi o uważność
Pojawił się znak drogowy w Polsce. Pilne ostrzeżenie (x)

Karkonoski Park Narodowy obejmuje najwyższą część Sudetów - Karkonosze od zachodnich zboczy Mumlawskiego Wierchu, znajdującego się na zachodzie, po Przełęcz Okraj na wchodzie. Jest jednym z 23 Parków Narodowych Polski. Znajdujący się w nim najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżka - wznosi się na wysokość 1603 m n.p.m.

Lasy zajmują w Karkonoskim Parku Narodowym około 70 proc. powierzchni (tj. 4397 ha). Objęte są głównie ochroną czynną. Tereny, które znajdują się powyżej górnej granicy lasu (piętro subalpejskie i aplejskie) o pow. około 1500 ha objęte jest ścisłą ochroną. Wokół Parku znajduje się otulina o powierzchni 13 093 ha.

Prężnie działa także profil Karkonoskiego Parku Narodowego w mediach społecznościowych. Dowiadujemy się teraz z niego, że wprowadzono specjalny znak, który ma chronić... płazy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy skarżą się w przychodni i u lekarza. "Przesiedzieć i pieniądze wziąć"
Znów przenosimy płazy przez drogę w okolicach Sobieszowa. Kierowcy uważajcie na żaby, ale też na ludzi, którzy im pomagają. Na polskich drogach giną rocznie miliony płazów, ale też np. 30 tysięcy jeży, tysiące lisów i saren - czytamy na platformie X (dawniej Twitter).
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ile gatunków płazów w Polsce?

W Polsce żyje obecnie 27 rodzajów płazów i gadów. Od 2004 roku wszystkie podlegają ochronie prawnej jako rzadkie lub bardzo rzadkie gatunki. Większość z nich występuje w odizolowanych lokalnych skupiskach.

Mimo wprowadzonej ochrony obserwuje się stopniowe zanikanie zarówno tych najrzadszych, jak i dotychczas pospolitych gatunków. Za przyczynę zjawiska uważa się utratę siedlisk, w których występują płazy, nasilone promieniowanie ultrafioletowe, zanieczyszczenie środowiska, ocieplanie klimatu oraz nadmierną eksploatację przez człowieka.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić